Másképp választják ki az uniós tisztviselőket
Az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal (EPSO) ezentúl a leggyakoribb munkakörökre évente ír ki versenyvizsgát - közölte csütörtökön az Európai Bizottság. Az új kiválasztási eljárás gyorsabb és hatékonyabb lesz. Három helyett két szakaszból áll majd: a pályázók az egyes uniós tagországokban írják meg a számítógépes előválogató tesztet, majd Brüsszelben tartják az értékelési szakaszt.
A korábbiaktól eltérően az első szakasz nem tartalmaz külön tesztet az uniós ismeretek felmérésére. Ezek vizsgálata a második, értékelési szakaszban, a munkakörrel kapcsolatos feladatokkal szoros összefüggésben történik majd. Az előválogató szakaszt a kognitív képességeket és a helyzetmegítélést vizsgáló teszt, valamint a keresett profil típusától függően a szakmai és a nyelvi kompetenciákat felmérő teszt alkotja.
Az új rendben az eljárás lefolytatása 5-9 hónapot vesz majd igénybe. A korábbi rendszerben akár két évig is elhúzódhatott egy-egy vizsgaeljárás.
Az EPSO hároméves, folyamatosan aktualizált tervet dolgozott ki, amely előírja, hogy az uniós intézmények rendszeresen mérjék fel munkaerő-szükségletüket. A felvételi versenyvizsgák évente három ciklusban zajlanak majd - külön az igazgatási tisztviselők, az asszisztensek, illetve a tolmács-fordítók számára. Emellett különböző szakemberek felvétele céljából egyedi versenyvizsgákat is szerveznek.
Véget akarnak vetni annak az eddigi gyakorlatnak, hogy a sikeres pályázók gyakran három éven keresztül tartaléklistán maradnak, anélkül, hogy tényleges álláshelyhez jutnának. A tartaléklisták ezentúl csupán egy évig, a következő vizsgaciklus lezárultáig maradnak érvényben.
Ha nem értünk a számítógéphez, elvesztünk
Munkapiaci körkép: Magyarország kivétel
A munkaképesek közel fele nem dolgozik
MTI