1p
Magyarország jövőre 3 százaléknál kisebb államháztartási hiányt tervez, valamint nem kíván ősszel új kölcsönszerződést kötni az EU-val és az IMF-fel
Magyarország jövőre 3 százaléknál kisebb államháztartási hiányt tervez, valamint nem kíván ősszel új kölcsönszerződést kötni az EU-val és az IMF-fel.

Magyarország jövőre 3 százaléknál kisebb államháztartási hiányt tervez,
erről döntött a kormány szerdai ülésén - jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón.

A kormány elé október közepén kerülő jövő évi költségvetési tervezetet a Nemzetgazdasági Minisztérium a 3 százalék alatti államháztartási deficit jegyében készíti el - mondta Matolcsy György.
   
A miniszter szerint a GDP-arányosan 3 százalék alatti hiány első feltétele az idei 3,8 százalékos hiány teljesülése, második a bankadó kiterjesztése 2011-re. Harmadik feltétel a jövő évi 2,5-3 százalékos gazdasági növekedés, ami 150-200 milliárd forint többletbevételt hoz. Negyedik feltétel az olcsóbb állam, illetve olcsóbb közigazgatás megteremtése, míg az ötödik az állami vállalatok rendbetétele.
   
"Az EU-hoz való csatlakozás óta a 2011. évi költségvetés lesz az első, amely megfelel a Stabilitási és Növekedési Egyezményben vállalt 3 százalékos hiánycélnak" - jelezte a miniszter, aki elmondta azt is, hogy az EU "ehhez minden támogatást megad, ennél nagyobb hiányt viszont nem támogat".
  
Az MSZP szerint "nemzeti pénzügyi katasztrófahelyzet felé sodródik az ország", mivel a piacok a forint gyengülésével válaszolnak a "feladatát nem teljesítő" és "össze-vissza beszélő" kormány gazdaságpolitikájára. Szanyi Tibor, a szocialisták kampányfőnöke szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a magyar családok tartalékaik végére értek és belátható időn belül képtelenek lesznek fizetni devizahiteleik törlesztőrészleteit. Kiemelte: nem tarható, hogy a kormány az október 3-i önkormányzati választásokig "homokba dugja a fejét"; haladéktalanul elő kell állnia a terveivel, "legyen az megszorítás vagy bármi", ami világossá teszi, hogy miből kívánják finanszírozni a jövő évi költségvetést.
Matolcsy György elmondta: amennyiben a magyar költségvetés képes beszedni a 200 milliárd forint összegű bankadót, és zárol 120 milliárd forintnyi kiadási összeget, akkor az idei GDP-arányos 3,8 százalékos államháztartási hiány megvalósul.
   
Magyarország októberben és novemberben lezárja a Nemzetközi Valutalappal (IMF) és az EU-val fennálló hitelszerződést, de új kölcsönszerződést nem kíván kötni - erősítette meg a miniszter, emlékeztetve arra, hogy a 20 milliárd euró összegű hitelkeretből, amiből 19 milliárd az IMF-EU csomag, 14,2 milliárd eurót hívott le Magyarország. Ha Magyarország vállalja és betartja a 3 százalék alatti hiányt 2011-re, akkor nincs szüksége a pénzügyi mentőövre, mert a piacról is képes finanszírozni magát - jelentette ki Matolcsy György.
   
Nincs napirenden az euró céldátumának bevezetése, de Magyarország 2004-ben vállalta az euró bevezetését, így meg is fogja tenni - felelte egy kérdésre Matolcsy György.

A miniszter bejelentette, hogy október 15-én feláll a Nemzeti Eszközkezelő Társaság, amelyhez kerülnek azok az ingatlanok, amelyek jelzáloggal terheltek, de az adósok nem képesek törleszteni.
   
Matolcsy György beszámolt a EU-s pénzügyminiszterek (Ecofin) keddi tanácskozásáról, ahol az a vélemény alakult ki, hogy a globális pénzügyi és gazdasági válságnak nincs vége, elképzelhető  a gazdasági növekedés "második lekonyulása". A tagországoknak teljesíteniük kell az általuk vállalt költségvetési hiánycélt, ellenkező esetben ugyanis kemény szankciókra számíthatnak, ez az Ecofin álláspontja, a szankciók keménységéről azonban még vita folyik - magyarázta  a miniszter. A németek a szavazati jog felfüggesztését, mások a strukturális és kohéziós alapok megvonását javasolják, de van olyan előterjesztés is, amely a mezőgazdasági támogatás megtartását mindenképpen szükségesnek tartja.
  
A uniós pénzügyminiszterek a szankciók bevezetését két szakaszra kívánják bontani: az euróövezethez tartozó országokra 2011-2012-től vonatkoztatnák ezeket, a többi országra 2013-2014-től. Egy közös uniós bankadó bevezetéséről is tárgyaltak a pénzügyminiszterek, de még nincs megegyezés - jelezte Matolcsy György.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG