Minden 5. keresőképes magyar érdekelt tulajdonosként vagy vezetőként valamilyen cégben, derült ki a PartnerControll.hu céginformációs szolgáltató 2011. február 16-án megrendezett sajtótájékoztatóján. A cég új modulja segítségével Magyarországon egyedülálló intelligens és dinamikus szolgáltatás keretében megállapíthatók, hogy a kiválasztott cégnek vagy magánszemélynek milyen érdekeltségei vannak más vállalatokban, hogyan kapcsolódnak más magánszemélyekhez.
2011-re világossá vált, hogy a kis- és középvállalkozó szektor egyik legnagyobb problémája a lánc- és körbetartozások nagy aránya. A BellResearch 2010 novemberében 997 cég gazdasági döntéshozójának telefonos megkérdezéséből kiderült, hogy a döntéshozók legnagyobb problémának a körbetartozást látják. A helyzet talán a szigorodó törvényi szabályozásnak (közjegyzői fizetési meghagyások) köszönhetően javulni látszik, mivel tavaly még a megkérdezettek 91 százaléka tartotta ezt a legégetőbb problémának, idén „csak” 85 százalékuk. A problémával ráadásul nincs hazánk egyedül, mivel az Európai Unióban évente 450 ezer állást veszélyeztetnek a körbetartozások – nyilatkozta Herczog Edit EP-képviselő egy kisvállalkozási konferencián. Egy olyan országban, mint hazánk a jelenség fokozottan jelen van, mivel Magyarország "a kkv-k országa", akiket már egy-egy nemfizetés is megrengethet.
"A PartnerControll.hu céginformációs szolgáltató új érdekeltség moduljának célja a magyar gazdaság átláthatóbbá tétele, a körbetartozások arányának csökkentése" - mondta Keleti József, a Bisnode Csoport ügyvezető igazgatója. Az érdekeltségi mátrix számszerű formában mutatja a cég- és magánszemély-kapcsolatok számát a működő, eljárás alatt lévő és megszűnt cégekben, valamint jelzi, hogy a kapcsolat tulajdonosi, vezetői, illetve aktív vagy inaktív kapcsolat. Az érdekeltségi gráf ezeket az érdekeltségeket mutatja be dinamikus és intelligens formában. A grafikai megjelenítéssel könnyen átláthatók a cégcsoportosulások, és egyszerűen áttekinthető, ha egy cég vagy személy sok jogi eljárás (felszámolás, csőd, végelszámolás) alatt álló vállalkozáshoz kapcsolódik.
Több negatív eljárás alatt álló érdekeltség intő jel lehet új üzletkötés alkalmával. A rendszer lehetővé teszi, hogy egy gombnyomással az adott cég részletes riportját elérjék az érdeklődők, így lehetőség van az érdekeltségi körben szereplő cégek részletes vizsgálatára is. Ráadásul nemcsak az anyavállalat és a leányvállalat szintjei tekinthetők meg, hanem a nagymama cégtől (a vizsgált cég tulajdonosának tulajdonosától) a dédunoka cégig (a vizsgált cég, vagy személy érdekeltségének érdekeltségéig) terjedő érdekeltségek is megvizsgálhatók, a meglapozottabb döntéshozatal érdekében. "Az érdekeltségek feltárásának módszere segítségével a döntéshozók olyan információkra alapozhatják üzleti döntéseiket, melyeknek egyéni összegyűjtése csak hosszú utánajárással lenne megvalósítható" - hangzott el a sajtótájékoztatón.
Az érdekeltségek vizsgálatából kiderül, hogy ma Magyarországon egy magánszemélynek átlagosan 1,29 aktív cégben van tulajdonosi vagy vezetői érdekeltsége. Hazánkban 1.003.777 magánszemély érdekelt cégekben, azaz hozzávetőlegesen minden 5. keresőképes ember kapcsolódik valamilyen céghez tulajdonosi vagy vezetői kötődéssel. Ez a magas szám is megerősíti a magyar cégszerkezet szétaprózódottságát, a kkv-k nagy arányát a magyar társas vállalkozásokban. Egyszerre minimum 10 aktív cégben 1258 magánszemély érintett, de ha ehhez hozzávesszük az inaktív cégeket is, akkor már jóval magasabb számot kapunk. 10 működő vagy már megszűnt cégben pedig 13.582 magánszemélynek van vezetői vagy tulajdonosi érdekeltsége.
"Az összekapcsolódó cégek és magánszemélyek magas száma alapján látszik, hogy egy üzletkötés alkalmával már nem elég csak az alapvető cégadatokat ellenőrizni, a pénzügyi eredményt megvizsgálni. Nagy kockázatot vállal, aki nem néz alaposan utána meglévő vagy potenciális üzleti partnereinek" - mondta Keleti József, majd hozzátette: a cégek alapos leinformálhatóságának előnye a körbetartozások elkerülése, és a stabil, megbízható partnerkapcsolatok kiépítése lehet.
Privátbankár - Szilágyi Balázs