www.mbaakademia.hu
MBAAkadémia, a BME MBA szakán végzett és jelenlegi gazdasági másoddiplomások gazdaságpolitikai klubja az Akadémián.
|
|
A 2008-as MBAAkadémia őszi rendezvényének meghívott vendége: Dr. Belyó Pál, az ECOSTAT főigazgatója.
Az előadás és az azt követő beszélgetés témája:
Hogyan tovább? - A világméretű pénzügyi válság fokozódó erővel lassítja a reálgazdaság fejlődését
Az elmúlt hetekben a nemzetközi pénzügyi válság mélyülése olyan szélsőséges hatásokkal járt a pénz- és tőkepiacokon, amelyek alapjaiban módosították a 2008-2009-es prognózisokat. A nemzetközi gazdaságkutató intézetek sorra csökkentik a világgazdaság növekedési ütemére vonatkozó előrejelzéseiket. Míg korábban csak a külső konjunktúra mérséklődésére számítottunk, most azzal kell szembenéznünk, hogy az európai országok növekedése gyakorlatilag megáll. A következő másfél évben az euró-zóna tagországainak recessziója hazánk fejlődési lehetőségeit jelentősen beszűkíti. A nemzetközi gazdasági lassulás jelei hónapok óta érezhetőek. A kőolaj ára három hónap alatt a felére, 70 dollár közelébe esett. A dollár értékvesztése megállt, az amerikai fizetőeszköz 1,60-ról 1,34 alá erősödött az euróval szemben. A lassuló gazdasági környezetben fokozatos dezinfláció veszi kezdetét.
A hazai pénzügyi rendszer erősen integrált az európai pénzügyi rendszerbe, ennek megfelelően Magyarországon is jelentősen romlottak a finanszírozási feltételek. A lakosság, a vállalatok és az állam hitelfelvételi lehetőségei szűkösebbé váltak, a hitelek költsége jelentősen emelkedik. Bár a magyar bankrendszer tőketartaléka jelentős, a megnövekedett kötelezettségek finanszírozására nem elégséges. Ezért került sor további hitelforrások biztosítására, részben az EKB-tól, részben a legnagyobb kereskedelmi bankok részéről. Hitelfelvételi tárgyalások folynak az IMF-el is. A kockázatos hitelek aránya ugyan alacsony, a külső adósság kezelése azonban a meglévő tartalékokon felüli biztosítékokat igényel, így az EKB 5 milliárd dolláros opciós hitelét.
Az ország iránti bizalom csorbul, ami az ország és a cégek pénzügyi megbízhatóságának gyors leértékelésében jelentkezik. A pénzügyi válság eléri a reálszférát is. A magasabb kockázati prémium és a világgazdasági lassulás több csatornán keresztül rontja hazánk reálgazdaság teljesítményét. A 2009. évi folyamatok csak alacsony megbízhatósági szinten jelezhetők előre. A magyar gazdaság növekedési üteme 2009-ben 1,3 százalékra csökkenhet.