.jpg)
A tanulmány szerint a belföldi üzleti partnerek fizetési szokásainak értékelése Magyarországon a legrosszabb - a hazai vállalkozások háromnegyede ügyfeleit rossznak, vagy közepesnek minősítette. „Ez abból a tényből eredhet, hogy itt a legnagyobb a különbség a fizetési határidők és a tényleges fizetési időpont között. Átlagosan 7 nap az eltérés, ami azért is szomorú, mert a fizetési határidők nagyon hosszúak” - mondta a közlemény szerint Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító magyarországi fióktelepének vezetője.
A belföldi partnerek fizetési szokásait Szlovákiában értékelik a legjobbnak a cégek, itt a válaszadók közel háromnegyede jónak, nagyon jónak, vagy egyenesen kiválónak minősítette ügyfeleit. A felmérés eredményei alapján a közép-kelet-európai országok közül Románia mellett Magyarország rendelkezik a leghosszabb fizetési határidőkkel: a vállalkozások leggyakrabban 15 és 30 nap közötti fizetési határidőt említettek a felmérés során.
A felmérésbe bevont közép-kelet európai vállalkozások között a késedelmes fizetés inkább szórványosan volt tapasztalható, semmint rendszeresen. A legrosszabb helyzetben mégis Magyarország van, a cégek majdnem fele késedelembe esik a tartozásai rendezésével.
A tanulmány szerint a magyar vállalatok szkeptikusak a belföldi vállalkozások fizetési magatartásának jövőbeni javulását illetően is. A „Ha a jövőre gondol, Ön szerint a fizetési szokások az Ön országában javulni vagy romlani fognak az elkövetkező hat hónapban?” kérdésre majdnem minden negyedik vállalat mondta azt, hogy egyértelműen romlani fog, és felük, hogy nem fog változni a helyzet. Meglepő módon ebben a kérdésben Románia vállalatai voltak a legoptimistábbak.
Annak ellenére, hogy a fizetési szokások tekintetében Románia áll a legrosszabbul, a megkérdezettek 22%-a gondolja úgy, hogy egyértelműen javulni fog a jövőbeni fizetési szokások kultúrája – a közlemény szerint talán épp azért, mert ők rendelkeznek a legnagyobb mozgástérrel a javulás irányában. A külföldi üzleti partnerek azonban másként látják a magyar vállalatokat: a fizetési szokásokat – a német cégekéhez hasonlóan - átlagosnak tartják. Vanek Balázs szerint ez az ellentmondás azt mutatja, hogy a külföldiek alábecsülik a magyarországi kockázatokat. Tavaly Magyarországon például tízezer vállalatból 165 felszámolás alá került, míg ez a szám Európában mindössze 67, Németországban pedig 90.
Vanek Balázs szerint ugyanakkor bizakodásra adhat okot, hogy más vizsgált országokkal összehasonlítva, a magyar vállalatok szélesebb körben használnak intézkedéseket annak érdekében, hogy megvédjék magukat a behajthatatlan követelésekkel szemben. A magyar cégek a leginkább az „átvételkor fizetés” módszerét alkalmazzák a védelem eszközeként – ezt a rendszert az ország vállalkozásainak több mint a fele használja, ötödük pedig hitelbiztosítási szerződéssel is rendelkezik.
Júliusig nem mehetnek szabadságra a vállalkozók
Jövőre feltámad az építőipar?
Veszteséghalmozók: a többség fizet, nem magyaráz