Parkolás mobiltelefonnal, közüzemi számlák befizetése a karosszékből, vonatjegy vásárlása a világ bármely részéről sorban állás és készpénz nélkül – néhány éve ezek a tevékenységek luxusnak számítottak, ma bárki megteheti. Pontosabban megtehetné, ám a számtalan előny ellenére sincs áttörés Magyarországon az alternatív fizetési és vásárlási módok piacán.
"Nagyjából húsz éve tart Magyarországon az a törekvés, hogy a bankkártya- és mobiltelefon tulajdonosokat ráébresszük, technikai eszközeik mi mindenre képesek a pénzfelvételen és telefonáláson túl" – mondta Harmati László, az FHB Kereskedelmi Bank Zrt. vezérigazgatója az E-Money Symposium elnevezésű konferencián, majd hozzátette: pozitívum, hogy a cél érdekében egyre hatékonyabban képes együttműködni az IT, a banki szektor és a mobiltelefónia.
"Magyarországon egy éve van lehetőségük az előfizetőknek, hogy mobiltelefon segítségével fizessenek vásárlásaik alkalmával" – emlékeztetett a konferencián a Magyar Telekom Nyrt. innovációs és üzletfejlesztési igazgatója. Pukler Gábor kiemelte: mobilfizetéssel kiegyenlíthetjük közüzemi számláinkat, fizethetünk az arra alkalmas üzletekben, rendelhetünk az interneten, pénzt küldhetünk és fogadhatunk, akár azonnal, a nap 24 órájában. Pukler Gábor tapasztalatai szerint nehéz rávenni az embereket erre az újfajta, innovatív alkalmazásra, de aki kipróbálja és megérti, hogy milyen előnyei vannak, az később is a mobilfizetést fogja preferálni. További előnyként említette, hogy a mobilos tranzakciók gyorsasága és hatékonysága ma már vetekszik a kártyás fizetésekével.
"Európában meghaladja a négymilliárd eurót az elektronikus pénz forgalma, eközben Magyarországon egyáltalán nincs e-pénz" – mondta Bartha Lajos, a Magyar Nemzeti Bank pénzforgalom- és értékpapír elszámolás igazgatója. Az EU két szabályozással készült arra, hogy az elektronikus pénz kibocsátása és elterjedése megfelelő jogi háttérrel legyen biztosítva. Ezek az irányelvek már életbe léptek, de a jogalkotók sok esetben csak a keretszabályokat fektették le, tehát van hová fejlődni. November elsejétől változott Magyarországon a pénzforgalmi szolgáltatások szabályozása – húzta alá Bartha Lajos. E hónaptól tehát olyan szereplők is belépnek a piacra, akik korábban különböző törvényi kiskapukat igyekeztek kihasználni ahhoz, hogy a kis összegű kifizetéseket lehetővé tehessék a fogyasztók számára.
Novembertől a Payment Services Directive implementációjával Magyarországon egy új elveken alapuló és új tartalmú pénzforgalmi szabályozás lépett hatályba. A PSD hazai terjedéséről Dr. Drozdy Győző, a Pannon GSM Távközlési Zrt. vezérigazgató-helyettese és Kóczán Gergely, az MNB pénzforgalmi tanácsadója beszélt a Symposiumon. Drozdy Győző kiemelte: a különböző virtuális jegyek (parkolás, menetjegy) terjesztésére tett kísérlet nem újkeletű hazánkban. Szerinte néhány éven belül, azokban a városokban, ahol eddig nem kellett fizetni a parkolásért, ott az automaták kiépítésére sem lesz szükség a mobilfizetés elterjedésének köszönhetően.
Három éve indult és rohamosan terjed a mobilfizetés Magyarországon – mondta el a konferencián Fürst György, az Első Mobilfizetés Elszámoló Zrt. (EME) igazgatósági elnöke. Az EME 60 ezer ügyféllel és több bankkal együttműködve naponta 20 ezer tranzakciót bonyolít le. "Középtávú cél, hogy ne csak autópálya-matricát vagy parkolójegyet, hanem akár repülőjegyet is vásárolhassunk mobiltelefon segítségével" – közölte Fürst György.
Az E-Money konferenciára meghívott cégvezetők megegyeztek abban, hogy az alternatív fizetési módok elterjedése érdekében egységesíteni kell a szolgáltatásokat, s közben minél több lehetőséget kínálni a felhasználóknak.
Mobilinternet: akár ezerszeresen megfizethetünk
Internetbank: a férfiak rákaptak, a nők haboznak
Lassan lefaragunk a digitális hátrányunkból
MTI, Privátbankár