A 17 tagú euróövezetben Szlovákia az egyetlen ország, amely nem hagyta jóvá az EFSF jogköreinek kibővítéséről szóló, július 21-i európai tanácsi határozatot. Az intézkedéscsomag, amelynek életbe léptetéséhez minden tagállam jóváhagyása szükséges, az a célja, hogy növelje Európa védekezési képességeit a pénzügyi válság kezelésében.
Szinte biztos, hogy az euróövezeti mentőcsomagról rövidesen új szavazást tartanak, s a csomagot a Robert Fico vezette ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) az ellenzéki Smer segítségével jóváhagyják. Fico ugyanis már egy hete közölte: a Smer kedden nem fogja megszavazni a mentőcsomagot, kivárja, képes lesz-e erre a koalíció. Fico szerint "ha a koalíció az első szavazáson sikertelen lesz, második fordulóra van szükség. Mi az eurós mentőalapot csak akkor fogjuk támogatni, ha a helyzetnek politikai következményei lesznek."
A végső voksoláson 124 képviselő igazolta jelenlétét, de mindössze ötvenöten szavaztak a kezdeményezés mellett - a sikerhez 76 szavazatra lett volna szükség. |
Hogyan tovább?
A továbbiakban két eset lehetséges megoldást vázolt a Bumm.sk szlovák portál: az államfő elfogadhatja a lemondást, és megbízhatja tisztsége ideiglenes ellátásával addig, amíg ki nem nevezi az új kormányfőt. Ebben az esetben nem lenne idő előtti parlamenti választás, "mindössze" a kormányfő személye, illetve bizonyos esetben a kormánypártok cserélődnének ki. Idő előtti választásokat akkor lehet kiírni, ha a parlament azt alkotmányos többséggel megszavazza - azaz kilencvenen a kezdeményezés mellett voksolnak a százötvenből.
A múltban egyszer már megbukott egy miniszterelnök, méghozzá Vladimír Mečiar 1994-ben. Akkor Jozef Moravčík lett az ideiglenes miniszterelnök, valamint idő előtti választásokat is tartottak.
Ami a stabilizációs mechanizmus sorsát illeti, Stanislav Mráz nemzetközi jogi szakértő szerint a parlament arról bármennyi alkalommal szavazhat - nem klasszikus törvényről van szó ugyanis, hanem nemzetközi szerződésről. Az elfogadásához 76 képviselői szavazat szükséges.
Bumm.sk, MTI