Megbukott az olasz kormány
A tájékoztató szerint Napolitano arra kérte Prodit, hogy ügyvivő minőségben vezesse a kormányt, amíg zajlanak a válság rendezését célzó politikai tárgyalások. Előzőleg Prodi elvesztette a bizalmi szavazást a szenátusban. Napolitanónak döntenie kell arról, hogy előrehozott választásokat ír ki, vagy valaki mást kér fel kormányalakításra.
Romano Prodi előzőleg elvesztette a bizalmi szavazást a szenátusban: a csütörtök esti voksoláson 156 támogató szavazatot kapott, 161 szenátor azonban ellene voksolt, egy pedig tartózkodott. A bizalmi szavazás megnyeréséhez 160 szavazatra lett volna szükség.
Várható volt a húsz hónapja hivatalban lévő balközép kormány kudarca, miután a Demokratikus Unió Európáért (UDEUR) nevű kis katolikus párt kilépett a kormánykoalícióból, megfosztva azt csekély szenátusi többségétől.
Az UDEUR a hét elején vált ki a kormánykoalícióból és vonta meg támogatását a Prodi-kormánytól. Ennek előzménye, hogy a párt vezetője, Clemente Mastella lemondott a múlt héten igazságügyi miniszteri posztjáról, mert vizsgálat indult ellene és felesége - Campania régió közgyűlésének elnöke - ellen korrupció gyanújával.
Prodi ezek után kért bizalmi szavazást kormánya ellen a képviselőházban és a szenátusban. Az előbbiben, ahol a kormánykoalíciónak kényelmes többsége van, szerdán meg is kapta a bizalmat. A szenátusban azonban az UDEUR kilépése nyomán a kormánykoalíció elvesztette többségét.
Prodi lemondása után a köztársasági elnök kinevezhet egy átmeneti kormányt, amely az olasz választási rendszer megreformálását kapná feladatul, vagy pedig előrehozott választásokat írhat ki. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint az előre hozott választásokat a konzervatív Silvio Berlusconi nyerné meg.
Prodi ma megmérettetik
Kárpótlást követel a volt olasz királyi család
Olaszország: kiutasítják a bűnözőket
Rómának nem tetszik az új mandátumszám
MTI