Október első teljes kereskedési hete - 6-án hétfőn - Londonban mindjárt igen rosszul indult: azt a hetet minden idők legnagyobb napi pontveszteségével indította a Londoni Értéktőzsde (LSE). Az irányadó európai értékpiac fő árfolyammutatója, a FTSE-100-as aznap 7,85 százalékos, 391,06 pontos zuhanással 4589,19 ponton zárt. Ez rekord napi pontveszteség, és az 1987-es krach óta a legnagyobb százalékos veszteség volt.
A tőzsdén jegyzett vállalatok összesített piaci tőkeértéke becslések szerint aznap 93 milliárd fonttal - csaknem 30 ezer milliárd forinttal - csökkent. A lejtmenet - szélsőséges kilengésekkel, kiugrásokkal és zuhanásokkal ugyan - de kitartott a hónap végéig: a FTSE-100-as 4377,34 ponton zárta októbert, több mint 10 százalékos havi mínuszban.
A vezető londoni index 2355 ponttal, vagyis 35 százalékkal jár a tavaly júniusban mért 6732 pontos legutóbbi zárási csúcsa alatt, és ezzel most már mélyen a recessziós időszakokra jellemző "bear market" sávban van.
A nem hivatalos, de általánosan elfogadott értékpiaci meghatározás szerint a "bear market" állapot akkor áll be, ha valamely tőzsde egy vagy több részvényindexe a megelőző csúcsról az időszaki kilengésektől függetlenül, folyamatszerűen, hosszabb idő alatt legalább 20 százalékot süllyed.
A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!
A londoni piac által árazott brit recesszió minden jel szerint már elkezdődött: a minap vált hivatalossá, hogy több mint másfél évtizedes töretlen növekedés után csökkenni kezdett a brit gazdaság összteljesítménye, ráadásul a várakozásoknál jóval meredekebb ütemben. A brit statisztikai hivatal előzetes adatsora szerint a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal zsugorodott a brit GDP-érték az előző negyedévhez mérve.
A visszaesés ténye nem lepte meg a piacot, mértéke azonban igen: elemzők előzetesen 0,2 százalékos negyedéves GDP-csökkenést jósoltak.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Londoni előrejelzések szerint a brit, az amerikai, az euróövezeti és a japán gazdaság jövőre - szinte szinkronizált módon - egyaránt recesszióban lesz. Egyes citybeli elemzők nem tartják elképzelhetetlennek, hogy a Federal Reserve, a jegybanki feladatokat ellátó amerikai tartalékbank-rendszer - amely október utolsó hetében fél százalékponttal 1,00 százalékra csökkentette irányadó rövid távú alapkamatát - zéró felé fogja közelíteni a nagybani hitelpiac számára meghatározott napikamat-célját.
A máris elkezdődött recesszió, valamint a hirtelen és jelentős mértékben apadó jelzálogkölcsönzés súlyosan megviseli a brit ingatlanpiacot; ez alól a piac eddig immunisnak tartott legfelső, szuperdrága szektora sem kivétel. A Knight Frank vezető ingatlanügynökség által az 1 millió fontnál drágább londoni ingatlanokra kidolgozott külön árindex azt mutatja, hogy októberben átlagosan 3,9 százalékkal estek az árak ebben a piaci szegmensben is. Ez azt jelenti, hogy például egy 4 millió font értékű ingatlan csak októberben majdnem 160 ezer fonttal lett olcsóbb; ez napi ötezer fontos - több mind másfél millió forintos - áresésnek felel meg.
Az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legutóbbi prognózisa szerint a brit ingatlanpiaci árak a tavalyi harmadik negyedévben mért legutóbbi csúcsról 25 százalékot, vagyis lakásonként átlagosan csaknem 50 ezer fontot fognak zuhanni, mire 2009 végén elérik a mélypontot.
A válságtanácskozások hete jön
Gyurcsány felelősebb, Orbán "kívánatosabb"
Gyurcsány válságkezelő alappal áll elő
Növekvő bizalom és beruházási kedv itthon
London nagyon elnézte: jó adós a magyar?
Adócsökkentés: tervezni azért lehet
"Nem rosszak Gyurcsány esélyei"
MTI