1p
Régi piaci hagyomány, hogy október mindig baljós hónapnak ígérkezik a tőzsdéken - a befektetői emlékezetben máig élénken él 1929 és 1987 októbere - és 2008 októbere negatív rekordokkal erősítette meg e hónap igen rossz hírnevét.
Régi piaci hagyomány, hogy október mindig baljós hónapnak ígérkezik a tőzsdéken - a befektetői emlékezetben máig élénken él 1929 és 1987 októbere - és 2008 októbere negatív rekordokkal erősítette meg e hónap igen rossz hírnevét.

Október első teljes kereskedési hete - 6-án hétfőn - Londonban mindjárt igen rosszul indult: azt a hetet minden idők legnagyobb napi pontveszteségével indította a Londoni Értéktőzsde (LSE). Az irányadó európai értékpiac fő árfolyammutatója, a FTSE-100-as aznap 7,85 százalékos, 391,06 pontos zuhanással 4589,19 ponton zárt. Ez rekord napi pontveszteség, és az 1987-es krach óta a legnagyobb százalékos veszteség volt.

A tőzsdén jegyzett vállalatok összesített piaci tőkeértéke  becslések szerint aznap 93 milliárd fonttal - csaknem 30 ezer milliárd forinttal - csökkent. A lejtmenet - szélsőséges kilengésekkel, kiugrásokkal és zuhanásokkal ugyan - de kitartott a hónap végéig: a FTSE-100-as 4377,34 ponton zárta októbert, több mint 10 százalékos havi mínuszban.

A vezető londoni index 2355 ponttal, vagyis 35 százalékkal jár a tavaly júniusban mért 6732 pontos legutóbbi zárási csúcsa alatt, és ezzel most már mélyen a recessziós időszakokra jellemző "bear market" sávban van.
 
A nem hivatalos, de általánosan elfogadott értékpiaci meghatározás szerint a "bear market" állapot akkor áll be, ha valamely tőzsde egy vagy több részvényindexe a megelőző csúcsról az időszaki kilengésektől függetlenül, folyamatszerűen, hosszabb idő alatt legalább 20 százalékot süllyed.

A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!

A londoni piac által árazott brit recesszió minden jel szerint már elkezdődött: a minap vált hivatalossá, hogy több mint másfél évtizedes töretlen növekedés után csökkenni kezdett a brit gazdaság összteljesítménye, ráadásul a várakozásoknál jóval meredekebb ütemben. A brit statisztikai hivatal előzetes adatsora szerint a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal zsugorodott a brit GDP-érték az előző negyedévhez mérve.

A visszaesés ténye nem lepte meg a piacot, mértéke azonban igen: elemzők előzetesen 0,2 százalékos negyedéves GDP-csökkenést jósoltak.

Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron

Londoni előrejelzések szerint a brit, az amerikai, az euróövezeti és a japán gazdaság jövőre - szinte szinkronizált módon - egyaránt recesszióban lesz. Egyes citybeli elemzők nem tartják elképzelhetetlennek, hogy a Federal Reserve, a jegybanki feladatokat ellátó amerikai tartalékbank-rendszer - amely október utolsó hetében fél százalékponttal 1,00 százalékra csökkentette irányadó rövid távú alapkamatát - zéró felé fogja közelíteni a nagybani hitelpiac számára meghatározott napikamat-célját.

A máris elkezdődött recesszió, valamint a hirtelen és jelentős mértékben apadó jelzálogkölcsönzés súlyosan megviseli a brit ingatlanpiacot; ez alól a piac eddig immunisnak tartott legfelső, szuperdrága szektora sem kivétel. A Knight Frank vezető ingatlanügynökség által az 1 millió fontnál drágább londoni ingatlanokra kidolgozott külön árindex azt mutatja, hogy októberben átlagosan 3,9 százalékkal estek az árak ebben a piaci szegmensben is. Ez azt jelenti, hogy például egy 4 millió font értékű ingatlan csak októberben majdnem 160 ezer fonttal lett olcsóbb;  ez napi ötezer fontos - több mind másfél millió forintos - áresésnek felel meg.

Az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legutóbbi prognózisa szerint a brit ingatlanpiaci árak a tavalyi harmadik negyedévben mért legutóbbi csúcsról 25 százalékot, vagyis lakásonként átlagosan csaknem 50 ezer fontot fognak zuhanni, mire 2009 végén elérik a mélypontot.

A válságtanácskozások hete jön 
Gyurcsány felelősebb, Orbán "kívánatosabb"
Gyurcsány válságkezelő alappal áll elő
Növekvő bizalom és beruházási kedv itthon 
London nagyon elnézte: jó adós a magyar?  
Adócsökkentés: tervezni azért lehet   
"Nem rosszak Gyurcsány esélyei"

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG