A vártnak teljesen megfelelő eredményt szült a hétfői kamatdöntés, még az sem tekinthető meglepőnek, hogy csupán egy forgatókönyvet vitatott meg a Monetáris Tanács, amelyet azután egyhangúan el is fogadott. Ezzel összhangban változatlanul az alapkamat szinten tartása az egyértelmű irány rövidtávon, azonban továbbra sem kizárt, hogy a külső ársokkok begyűrűzése középtávon már további szigorításhoz vezessenek. Ez azonban változatlanul csak egy pesszimista forgatókönyvnek tekinthető, ugyanakkor a kamatcsökkentés esélye már középtávon is inkább a nullához konvergál - véli Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai elemzési igazgatója.
Egy árnyalattal borúsabbá tette azonban a kilátásokat , hogy az eurozónában márciusban mért infláció (április 15-i adat) már 2,7 százalékra ugrott, túlszárnyalva az elemzők várakozását és már messze eltávolodva a 2 százalékos, kívánatos határértéktől. Ez a hazai kamatdöntést csupán egy munkanappal megelőző eurozóna inflációs adat, gyors és igen éles hangvételű kommentárokat „provokált” ki az EKB kamatmeghatározó tanácsának tagjaitól, akik már negyedik hónapja kénytelenek azt nyugtázni, hogy az infláció egyre magasabbra tör. Így az EKB retorikája már egyre nyilvánvalóbban azt az üzenetet közvetíti a piacok felé, hogy a kamatemelési sorozat még csak épp elkezdődött.
Egy ilyen európai kamatkörnyezettel a háttérben (amihez igazodva még csak most kezdhet komolyabban a kamatemelési kampányba a szomszédos lengyel és cseh jegybank) nagyon nehezen kivitelezhető itthon bármilyen monetáris lazítás. Mindezek mellett, az európai adósságválsággal kapcsolatban újra fellángoló félelmek (nem beszélve az S&P USA-ra vonatkozó legfrissebb bejelentéséről) is kezdik megtépázni a forint erejét – ami egyébként hosszabb távon már magában is szigorított volna a monetáris kondíciókon.
Nagyon fontos azonban hangsúlyozni, hogy míg az eurozónában az inflációs félelmek már kézzel foghatóan megjelentek a termelő árakban is és a béremelések is egyre jelentősebb nyomásként nehezednek a vállalatokra (másodkörös hatások); Magyarországon a termelői árakban nem látszódik komolyabb megugrás a gyenge belső keresletnek és a vállalatok nyomottabb árképzésének betudhatóan; ugyanakkor a magas munkanélküliség is természetesen módon elejét veszi egy komolyabb bérnövekedésnek. Mindezek eredőjeként rövidtávon 6,0 százalékos alapkamattal számolunk, amely felfelé mutató kockázatokkal terhelt, ugyanakkor az alappályától a szigorítás irányába eltérő kamatdöntést még több hónap kedvezőtlen inflációs adatközlésének kellene megelőznie - hívja fel a figyelmet az elemzési igazgató.
Privátbankár