44 országban tiltották meg a cigarettásdobozokon a könnyű (light), enyhe (mild) és alacsony kátránytartalom (low-tar) feliratokat, mert félrevezeti a fogyasztókat azt a tévképzetet keltve, hogy ezek a cigaretták kevésbé ártalmasak az egészségre.
A kanadai Waterloo Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy a dobozok színe, a rajta lévő jelek és szavak miként befolyásolják a vevők hiedelmét arról, mennyire ártalmas az egészségre a termék. A jelek nem utaltak valódi, forgalomban lévő márkákra.
Kiderült, hogy az emberek 80 százaléka kisebb kátránytartalmúnak, kevésbé ártalmasnak, lágyabb ízűnek képzeli a világoskék dobozban lévő cigarettát, mint a sötétkék dobozban lévőt.
Sokkoló képek: ezért ne gyújtson rá! |
A mintegy 600 önkéntes közül, akik a teszt alanyai voltak, a dohányosokat csapták be könnyebben a dizájnelemek, a kutatók szerint azért, mert ők szívesebben hiszik azt, hogy létezik kevésbé ártalmas cigaretta.
A Journal of Public Health című közegészségügyi szaklapban megjelent tanulmány szerzői azt javasolják, hogy a cigarettákat a jövőben "sima" csomagolásban hozzák forgalomba, és tiltsák meg rajtuk bizonyos szavak és jelek elhelyezését a félrevezetés megelőzésére, valamint a márkavonzás megszüntetésére.
Csendrendelet és szesztilalom: nem a mi műfajunk
Cseh cigi-tilalom: hoztam is, meg nem is
Dohányzás: jobb később, mint soha
A gatyája is rámehet egy szál cigire Olaszországban
Ha leszokik a dohányzásról, öngyilkos lesz
Füstmentes EU és ingyenes esküvő Rijádban
MTI