Megtévesztő életjáradékos reklámok - az OTP fellebbez
A GVH közleménye szerint a vállalkozás egyebek mellett a lakásbiztosítással, a karbantartással, a gondozással és a közös költséggel kapcsolatban tett megtévesztő állításokat.
A GVH még 2007 márciusában indított eljárást az OTP Életjáradék Zrt. ellen, mivel felmerült a gyanúja annak, hogy a vállalkozás az életjáradék konstrukciójáról szóló reklámjaiban a fogyasztókat megtévesztő állításokat tett közzé. A versenyfelügyeleti eljárás során kiderült, hogy az OTP Életjáradék Zrt. több helyütt is azt közölte a fogyasztókkal, hogy az életjáradéki szerződése megkötése esetén a járadékfolyósító fizeti a lakásbiztosítást, illetőleg a lakás biztosítását. A járadékfolyósító által fizetett biztosítás kizárólag az ingatlanbiztosítási fedezetet foglalja magában, így például az ingóságbiztosítást továbbra is a járadékosnak kell fizetnie.
A GVH kifogásolta azt is, hogy a vállalkozás tájékoztatásaiban díjmentes karbantartást is ígért a fogyasztóknak. A hirdetések semmilyen korlátozást nem tartalmaznak, így a fogyasztók arra következtethetnek, hogy az összes, a mindennapi életben karbantartásnak minősülő munkálat költségét átvállalják, ami valóságban a valóságban nem így történt.
Ugyancsak megtévesztőnek találta a versenyhatóság a járadékosnak gondozást ígérő állításokat is. Az OTP Életjáradék Zrt. 604 településen található ingatlanokra köt életjáradéki szerződéseket, a gondozásban segítséget jelenleg fennálló szerződése alapján azonban ennél szűkebb körben - Budapesten és környékén, illetve néhány nagyobb településen - biztosít.
Az "OTP Életjáradék" inflációkövető járadékot is ígért a fogyasztóknak, ám ez az állítás sem állja meg a helyét, mert a hirdetésekben az már nem szerepel, hogy csak 10 százalékos inflációig emelkedik a járadék összege. Az eljárás alá vont vállalkozás a közös költség átvállalását is ígérte reklámjaiban, miközben 2007. márciusig pusztán a közös költség használattal össze nem függő részét fedezte. A GVH szerint terméke reklámozásakor az OTP Életjáradék Zrt. kellően alá nem támasztott piacelsőbbségi állításokat is közölt.
Az OTP Életjáradék Zrt. nem ért egyet a versenyhivatal határozatával, ezért bírósághoz fordul. Az OTP Életjáradék Zrt. fontosnak tartja rögzíteni azt a tényt, hogy az ingatlanban található ingóság nem kerül a társaság tulajdonába, ezért nem is biztosíthatja azt. A társaság szerződött ügyfelei számára - amennyiben igénylik - 20 százalékos kedvezménnyel teszi elérhetővé az ingóságbiztosítás lehetőségét.
Az OTP Életjáradék a teljes törvényes közös költséget fizeti meg, beleértve a közös költség fogyasztástól függő részeit is - a víz-, csatorna-, szemétdíj esetében. A fűtés díja nem része a társasházi közös költségnek. Az OTP Életjáradék Zrt. szerint a társaság a szerződésben rögzített állagmegóvással kapcsolatos munkák költségét fedezi, így a műszaki és gépészeti munkákat. Az állagmegóvás körébe tartozó munkákat a szerződéskötés előtt tételesen ismerteti az ügyfelekkel, illetve az Általános Szerződési Feltételek részletesen tartalmazza azokat.
A társaság, megítélése szerint, a becsült mintegy 40 százalékos piaci részesedésével az életjáradék piacon a vezető szolgáltatók közé sorolható, ugyanakkor azt nem vitatja, hogy a piacon még nem léteznek olyan objektív mérők, illetve elfogadott szempontrendszer, amely alapján a piacvezető szerepet általánosságban, egyértelműen meg lehetne határozni.
Az életjáradék-szolgáltatók szabályozásának hiányában az OTP Életjáradék a PSZÁF 2005 végén az ügyfelek védelmében megfogalmazott alapvető kritériumait elfogadta és beemelte szerződéseibe, különös tekintettel arra, hogy ezek a kritériumok a fogyasztók védelmét szolgálták egy szabályozatlan, kialakulóban levő piacon - hangsúlyozza az OTP Életjáradék Zrt.
Ötmilliárdba kerültek a British Airways-nek a nettó árak
Résen van a versenyhivatal
Kártyás reklám: 15 milliós bírság a K&H-nak
MTI