Az ipari termelés 2009 júniusában 18,6 százalékkal csökkent 2008 júniusához képest, 2009 májushoz viszonyítva pedig szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazítva 1,9 százalékkal emelkedett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatok alapján. A termelés volumene az év első hat hónapjában 22,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Bár az adatok részletei még nem ismertek, a KSH az erőteljesebb belső fogyasztással, illetve kereslettel magyarázta a kedvezőbb júniusi adatot - mondta Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető elemzője szerint elképzelhető, hogy a júliusi áfaemelés miatt, a vevők júniusra hozták előre vásárlásaik egy részét, így majd csak a júniusi-júliusi összesített adatok adnak végeleges választ arra, hogy valóban elindult-e a javulás.
Az ipari termelés májusi és júniusi adatai már az előző hónaphoz képest javulást mutatnak, ami arra utal, hogy "a mélypontot már elértük, s jó eséllyel felfelé indulhatunk" - mondta Kondrát Zsolt, aki 2009 egészében 19 százalékos ipari termelés visszaeséssel számol.
Kevésbé pesszimista Török Zoltán, prognózisa szerint az idén az ipar teljesítménye 12,3 százalékkal csökken. A Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint is túllendült a mélyponton az ipari termelés, az év utolsó negyedében a csökkenés mértéke már egyszámjegyű is lehet.
A KSH közzé tette a külkereskedelmi mérleg júniusi adatait: a többlet 549,1 millió euró volt, 518 millió euróval javult az egy évvel korábbihoz képest, az export 21,3 százalékos és az import 29,4 százalékos csökkenése mellett. Az első félévben a külkereskedelmi mérleg többlete 2,08 milliárd eurót ért el, a kivitel euróban 25,6 százalékkal, a behozatal pedig 30,5 százalékkal csökkent az előző év hasonló időszakához viszonyítva.
A júniusi külkereskedelmi többlet jóval nagyobb az MKB Bank 315 milliós előrejelzésénél, és a 449 milliós Reuter´s konszenzusnál is - mondta Kondrát Zsolt, aki úgy látja, hogy 2009-ben az aktívum meghaladhatja a 3 milliárd eurót is, noha az elemzőik legutóbb még 2,5 milliárd eurós többletet vártak az év végére. Hasonlóan ítélte meg az év végi többlet várható mértékét Török Zoltán is, aki júniusra "csak " 280 millió eurós aktívumot várt, s úgy vélte: a júniusi, illetve a féléves kedvező külkereskedelmi adat "a válság gyümölcse".
Mindkét elemző arra hívta fel a figyelmet, hogy az export és az import visszaesése közötti szakadék egyre nagyobb, bár ez a gazdaság növekedése szempontjából nem feltétlenül kedvező. Az MKB Bank elemzője szerint a behozatal csökkenésének egyik alapvető oka a hazai energiafogyasztás, és az olajárak visszaesése.
"Ha a az olajárak visszaesését követi majd a gázárak törvényszerű visszaesése, akkor az tovább javítja a külkereskedelmi egyenleget és fizetési mérleget, és további támaszt ad a forint erősödésének" - magyarázta Kondrát Zsolt.
Lízingpiac: szűk esztendő után növekedés jöhet
Válságos időkben jól jöhet a Richter
Kisebb az ipari bukta, tovább javult a külker mérleg
A válság után is érdemes exportálni
Külker: 379 milliárdos javulás a mérlegben
MTI