Egyfajta politikai megrázkódtatást okozott Berlinben is, hogy az euróövezetből való kizárás lehetőségét vetette fel szerdán a német kancellár
Egyfajta politikai megrázkódtatást okozott Berlinben is, hogy az euróövezetből való kizárás lehetőségét vetette fel szerdán a német kancellár.
A Bundestag költségvetési vitájában elhangzott felszólalásában Angela Merkel közvetve olyan módosításokat sürgetett a megfelelő európai uniós szerződésekben, amelyek szavai szerint a jövőben lehetővé tennék a reformokra képtelen, illetve azokat elutasító, úgynevezett válságállamok kizárását az euróövezetből.
A kancellár ugyanakkor leszögezte, hogy kizárásra csakis akkor kerülhet sor, ha az érintett állam sorozatosan megszegi az euróövezeti tagság feltételeit.
Merkel beszédében név szerint egyetlen országot sem említett, de nem fér kétség ahhoz, hogy a kancellár Görögországra utalt. Azt viszont megerősítette, hogy kormánya ellenzi Athén - úgymond - elsietett megsegítését. "A gyors szolidaritási lépések nem a helyes választ jelentik" - hangsúlyozta a német konzervatív kancellár, aki szerint a görög kormány korábban elhatározott takarékossági programjának nincs alternatívája. Sőt Merkel még ezt is kevésnek találta, és hangoztatta, hogy az elkövetkező időszakban a görög kormány részéről még további, a gazdaság stabilizálását célzó intézkedésekre van szükség.
Angela Merkel beszédében emlékeztetett arra, hogy Görögország fenyegető fizetésképtelenségét nem a jelenlegi pénzpiaci spekulációk, hanem az euróstabilitási paktum sorozatos megszegései okozták. Egyidejűleg ismételten úgy értékelte, hogy a közös európai valuta fennállásának legnagyobb kihívása előtt áll.
A kancellár egyébként nem először vetette fel az euróövezetből való kizárás gondolatát. A napokban például pártja, a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti frakciójának tanácskozásán ezt a lehetőséget egyfajta ultima ratio-ként, azaz utolsó megoldásként említette. Mindezzel összefüggésben a lehetséges és szükséges reagálások "láncolatáról" beszélt, elkerülendő, hogy a görög pénzügyi válsághoz hasonló esetek történjenek.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár