Slim vagyona tavaly 50 százalékkal 53,5 milliárd dollárra növekedett, míg az amerikai Gates "csak" 53 milliárd dollárt tudhat magáénak. Ez a második alkalom 1995 óta, hogy a szoftvercég alapító-elnökét letaszították a Forbes listájának éléről.
A főleg a telekommunikációs szektorban utazó Carlos Slim birtokában van Mexikó több nagy áruházlánca, ezenkívül szállodákat, éttermeket tulajdonol, és ugyancsak jelen van az olaj- és építőiparban. Befektetett az amerikai Saks luxusáruház-láncba és a The New York Times médiavállalatba is.
A harmadik helyen Warren Buffett befektető futott be 47 milliárd dolláros vagyonnal. A vezető hármas tavaly 41,5 milliárd dollárt szerzett vissza az egy évvel korábban, a globális gazdasági válságban elszenvedett 68 milliárdos veszteségükből.
A több milliárdos vagyonnal rendelkezők száma a világon mostanra csaknem visszaállt a korábbi szintre, miután a pénzügyi krízis miatt harmadával csökkent. Jelenleg 1011 ilyen személyt tartanak nyilván, számuk egy éve 793, két éve pedig 1125 volt. Az Egyesült Államokban 403-an, Európában 248-an élnek közülük.
Ön hol tölti március 15-ét? Szavazzon és fejtse ki véleményét Ön is! |
Steve Forbes, a Forbes elnöke azt mondta, hogy a vagyonosodás a globális gazdaság rendbejövetelét tükrözi. Hangsúlyozta, hogy a feltörekvő pénzügyi piacokon - azon belül is kimondottan Ázsiában - különösen erős felépülés tapasztalható. Rámutatott, hogy a világ leggazdagabb embereinek listáján a negyedik és ötödik helyen két indiai van, Mukesh Ambani (29 milliárdos vagyonnal) olajipari, Lakshmi Mittal (28,7 milliárd dollár) acélipari mágnás. A legtöbb milliárdos az Egyesült Államok után Kínában él.
A Forbes statisztikája szerint a legtöbb milliárdosnak a világ városai között New York ad otthont, 60-an élnek ott közülük, a második és harmadik helyen Moszkva, illetve London áll 50, illetve 32 milliárdossal.
A leggazdagabb európai a hetedik helyen álló francia Bernard Arnault, a luxuscikkeket gyártó LVMH tulajdonosa 27,5 milliárdos vagyonnal, őt az amerikai Oracle szoftvercég vezetője, Larry Ellison előzi meg, akinek 28 milliárd dollárja van.
Az oroszoknak is van mit a tejbe aprítani
A Forbes Magazin legújabb kimutatása 62 dollármilliárdost tart nyilván Oroszországban, összvagyonuk megközelíti a 265 milliárd dollárt: ezzel feledésbe merülhet a tavalyi válságos "rémálom", amikor az orosz dúsgazdagok száma az előző évi 87-ről 32-re esett vissza, de közülük se került senki az első tíz közé, együttes vagyonuk pedig nem haladta meg a 100 milliárd dollárt.
A "csapatösszesítésben" Oroszország a harmadik helyet foglalja el az Egyesült Államok és Kína mögött: Amerikában 403, Kínában 64 milliárdost tart nyilván idén a Forbes, a kínaiak közül 36 új név szerepel a listán.
A leggazdagabb orosz idén Vlagyimir Liszin, aki 15,8 milliárd dolláros vagyonával a nemzetközi listán a 32. helyet foglalja el. Liszin a novolipecki acélgyár főrészvényese, a Gazeta című orosz lap kiadója és nemrég vett egy gazdasági rádióadót. A Forbes vagyonát tavaly 5,2 milliárd dollárra becsülte, s ezzel a 93. helyen állt. Korábban évekig Oleg Gyeripaszka, Roman Abramovics és Mihail Prohorov váltogatta egymást az orosz lista élén.
Prohorov, az Onexim Group főrészvényese idén a második az orosz listán, vagyonát 13,4 milliárdra becsülik és ezzel a nemzetközi listán a 39. helyen áll. Tavaly a Forbes szerint 9,5 milliárddal a világ 40. leggazdagabb embere volt. A harmadik Mihail Fridman, az Alfa Group főrészvényese, ő 12,7 milliárdjával a Forbes-lista 42. helyezettje, míg tavaly 6,3 milliárddal a 71. volt a nemzetközi listán.
A negyedik leggazdagabb orosz állampolgár Roman Abramovics, a londoni Chelsea labdarúgóklub tulajdonosa, a csukcsföldi parlament elnöke, aki a Forbes szerint 11,2 milliárd dollárral bír, s ezzel ő zárja a világ leggazdagabb 50 emberének listáját. A tavalyi Forbes-lista 8,5 milliárd dollárra tette vagyonát, s ezzel az 51. helyen állt.
Oleg Gyeripaszka, a Basic Element holding főrészvényese a negyedik, aki 10,7 milliárdjával a nemzetközi listán az 57. Az elsősorban az alumíniumiparban tevékenykedő Gyeripaszka a Forbes szerint tavaly 3,5 milliárd dollárral bírt, ezzel a 164. helyen áll, míg 2008-ban a világ 9. leggazdagabb embere volt 28 milliárdos vagyonával. Őt követi Vagit Alekperov (10,6 milliárd, 58. hrely), Vlagyimir Potanyin (10,3 milliárd, 61. hely), Alekszej Mordasov (9,9 milliárd, 70. hely), Viktor Rasnyikov (9,8 milliárd, 71. hely), Dmitrij Ribolovlev (8,6 milliárd, 79. hely), Iszkander Mahmudov (8,5 milliárd, 80. hely), German Han (8,2 milliárd, 83. hely), Vlagyimir Jevtusenkov (7,5 milliárd, 93. hely) és Aliser Uszmanov (7,2 milliárd, 100. hely).
A Forbes-lista 30 "új" orosz milliárdosa közül 28 visszatérő, azaz korábban már szerepelt a felsorolásban, csak egy időre kiesett, s a visszatérők között van a leggazdagabb orosz nő, Jelena Baturina építkezési vállalkozó, Jurij Luzskov moszkvai polgármester felesége, aki 2,9 milliárd dollárra becsült vagyonával a nemzetközi ranglistán a 342. helyet foglalja el, s csupán egy évre maradt ki a leggazdagabbak közül. Végül érdekesség, hogy a Londonban élő, Oroszországban szinte elsőszámú közellenségnek tekintett Borisz Berezovszkij idén nem szerepel a Forbes listáján.
Közel nyolcmillió amerikai család millimos
Matekzseni szülőkkel még lehetünk milliárdosok
Eltűntek az oroszok a gazdaglistáról
MTI