A kordon két oldalán ugyanúgy egymással szembenálló felek tartózkodnak, mint a bértárgyalások asztala mellett, de kétségtelen, hogy a kordon a bértárgyalóasztalhoz képest kevesebb értelmes párbeszédnek lehet a tanúja. A rendőrségi kordon két oldalán lévők dialógusa kissé egyhangú, az egyik oldal személytelenül monotonon szólítja fel az ellenoldalt a távozásra, az ellenoldal kevésbé személytelenül, de a maga módján ugyancsak imamalom-üzemmódban szidja a kordon túloldalán lévők felmenőit.
Bár itt azért megjelenik némi plusz értelmezési lehetőség, mert az egyik oldal nemcsak azokat szidja, akik ott vannak a túloldalon, hanem azokat is, akik nincsenek ott, de felsejlik sátáni alakjuk az egyenruhások mögött, úgymint miniszterelnök, rendőrkapitány, egyes pártok és társadalmi csoportok, stb. Persze ettől a párbeszéd nem válik értelmesebb párbeszéddé.
A tárgyalóasztal két oldalán ülők is jelentős ideig elbeszélnek egymás mellett, vagy ha nem is gumi- de szólövedékekkel bombázzák egymást, viszont ahogy telik az idő, úgy válik a kommunikáció rendszerint egyre racionálisabbá. A kordon két oldala között megállapodás ritkán keletkezik, maximum a kordon egy szép tavaszi éjszakán köddé válik, ami gyanúim szerint nem jelenti feltétlenül a dolgok megoldását, keletkezhet például ugyanazon a szép tavaszi éjszakán újabb kordon kicsit arrébb, illetve a nem túl értelmes és sok eredményre nem vezető felszólítási és szidalmazási litániák kordon nélkül is ragyogóan folytathatók, a felek közti megértés leghalványabb jele nélkül.
A bértárgyalóasztal két oldalán ülők viszont tegnap kezet ráztak, és elhangzott a bűvös szó, az, ami a kordonnal kapcsolatban soha nem hangzik el: a bizalom. És persze bértárgyalóasztalokból is keletkezhetnek újabbak a semmiből, ha újabb konfliktusok is keletkeznek, de ez a jelenség inkább kínál némi esélyt a konfliktusok rendezésére. Mi a különbség a bérmegállapodás és a kordon között? Az egyik így vezet a bizalomra, a másik úgy hosszú. És reménytelen.
Márványi Péter jegyzete
Korábbi jegyzetek:
Vizitdíj: a balhé, amin túl kell esni
A kommunizmus és a rút anyagiasság
Zsarolja meg a gazdaság a politikát!
A cukkini, a tök és az elhagyott feleség története