.jpg)
Magyarországon a jogi pálya – ugyan népszerűsége valamelyest csökkent az elmúlt két évben - továbbra is a legnépszerűbbek közé tartozik, a múlt évben több mint hatezren (6052 tanuló) kezdték meg jogi tanulmányaikat. Közülük közel 2300-an jelölték meg első helyen valamelyik jogi képzést nyújtó egyetemet.
Az enwc tapasztalatai szerint a hazánkban végzett jogászok esetében nem olyan könnyű külföldi karrierben gondolkodni, mint más szakmák esetében. Ugyan az Európai Unió automatikusan elismeri a magyar jogi diplomát, azonban a közösségi jog területén már igen sokan dolgoznak a korábban csatlakozott országok ügyvédei közül. Ausztriában például a magyarországihoz hasonló telített jogi piacról beszélhetünk, és szomszédunknál jóval több kihívás vár a pályakezdőkre a praxis megkezdése előtt mint hazánkban. Nyugati szomszédunknál nemrég még hét év volt az ügyvédjelöltek „bojtárideje“, és az egyetemi vizsgák nagy száma és nehézsége miatt a joghallgatóknak csak kb. egyharmada fejezi be tanulmányait. Ez is oka annak, hogy Ausztriában lényegesen alacsonyabb az ügyvédek száma, mint Magyarországon (Magyarországon kb. 10.000, Ausztriában 5.382).
Nemzetközi elvárások
Sok ügyvédjelölt számára vonzó lehetőséget kínálnak a hazai piacon is jelen lévő nemzetközi irodák. Jelenleg közel harminc olyan jogi tanácsadó cég dolgozik hazánkban, amely tagja régiós vagy nemzetközi ügyvédi iroda láncnak. „Ez a közel harminc cég becsléseink szerint évente legfeljebb 50-70 végzős joghallgatót vesz fel, hogy a gyakorlati idejét megkezdhesse“ – mondta Torsten Braner, az enwc Európai Közösségi Jogásza. – „A nemzetközi karrier lehetőségét azonban természetesen nem adják ingyen. A jó nevű irodákba ugyanis biztos nyelvtudással, valamilyen egyetemi, szakmai előélettel és kiemelkedő kommunikációs képességekkel tudnak bekerülni a legjobb jelöltek“ – fűzi hozzá a szakember.
Sikerrecept
A globalizálódó jogi piac az eddigiek mellett új kihívásokat támaszt a jogi egyetemek hallgatói elé. Most már nem elég az egyetem utolsó évében gyakorlati helyet keresni, érdemes asszisztensként már a tanulmányok évei alatt bedolgozni valamilyen ügyvédi irodában vagy egy vállalat jogi osztályán. A nyelvismeret alapvető fontosságú, egyre több helyen alapkövetelmény a biztos szakmai nyelvtudás.
A karrierkezdésnél nagy előnyt jelent, ha a jelölt fel tud mutatni diákszervezeti munkát, tanulmányi versenyen elért sikert vagy külföldi ösztöndíjasként eltöltött időszakot. A jog egyes területei irányába történő specializálódást már érdemes az egyetemi évek alatt megkezdeni, a diplomamunka témájának kiválasztása pedig jó, ha a leginkább preferált szakterület szerint történik. Mindenekelőtt azonban a jogi pálya iránt elhivatott diákokat vár a jogásztársadalom.
Tódulnak a diákok az egyetemekre
Mindenki diplomát akar
A diákhitelesek is mentőövet akarnak
Privátbankár