1p
A 2009-es évben komoly ralit figyelhettünk meg a fizikai arany árfolyamában, idén azonban a száguldás megtorpant. Azért 2010-ben is jó befektetés lehet a sárga nemesfém
A 2009-es évben komoly ralit figyelhettünk meg a fizikai arany árfolyamában, idén azonban a száguldás megtorpant. A Solar Capital elemzéséből kiderül, miért lehet idén is jó befektetés a sárga nemesfém, valamint az is, hogy mások házassága és újévi vásárlásai a mi konyhánkra is hozhatnak profitot

Minden árupiacokon kereskedett termékről megállapítható kisebb odafigyeléssel és utánjárással valamilyen egyedi jellegzetesség. Habár 2009-ben nagy slágernek számított az arany, 2010-ben már nem jellemző a meredek árfolyamemelkedés,  inkább szimpla oldalazást és némi esést figyelhetünk meg. Vajon mi mozgatja a szálakat? Sokan egyből azt válaszolják, hogy erősödik a dollár és ezért stagnál, illetve értékelődik le a nemesfém árfolyama - nekik természetesen igazuk is van. Azonban a néhány sorral korábban megemlített egyediségekből kiindulva sokmindent meg lehet magyarázni az éppen aktuális mozgásokban.

Milyen egyedi tulajdonságai vannak az aranynak?

Az aranyra jellemző az árfolyamok szezonális és ciklikus viselkedése. Talán sokan kételkednek ebben, de e tények fölött nem szabad csak úgy átsiklani, ugyanis nagyon sok befektetői társaság (és itt kifejezetten a hedge fundokra gondolunk) alapozza erre befektetési stratégiáját. Mi is valójában ez a szezonalitás, vagyis mi lehet az a tényező, ami világszinten meg tudja mozgatni a nemesfémek kereslet-kínálat görbéjét úgy, hogy még a határidős árfolyamok is követik ezeket a már-már fundamentálisnak nevezhető tényezőket?

Lehet, hogy meglepő, de a válasz két fogalom: házasság és újév. Mielőtt tovább mennénk a gondolatmenettel, talán fontos lenne megtekinteni egy grafikont, mely tökéletesen megmutatja az arany árfolyammozgásának átlagolásából eredő szezonalitásokat.

A fekete görbe a 19 éves átlagos mozgás, míg a piros görbe az elmúlt hét évet mutatja. A bekeretezett szakaszok jelölik a legfontosabb időszakokat, amikor a már szó szerint naptáreffektusnak mondható események bekövetkeznek.

A februártól márciusig bekeretezett szakasz a kínai újév ünneplése, míg a másik szakasz a szeptemberben induló és decemberben befejeződő, az ázsiai kultúrákban hagyományosan megtartott házassági szezon. Indiában, Kínában a házasságkötéskor és az újév kezdetekor fontosnak tartják, hogy minél több ékszer és tiszta arany legyen a családok birtokában. A hiedelem szerint ettől lesz egészséggel, szerencsével, gazdagsággal teli az új esztendő, vagy az ifjú pár közös jövője. Ezekre az időszakokra az ékszeripar is alaposan felkészül, ekkor kezdik meg a legnagyobb raktárkészletek kialakítását, amivel hatalmas keresletet biztosítanak a fizikai arany piacán.

Februárban van vége a kínai újév ünneplésének, aminek eredménye a tényleges kereslet drasztikus visszaesése, ami stagnálást vagy árfolyamesést eredményez a piacon. Erre nagyon sok, a már korábban megemlített hedge fund épít stratégiát azzal, hogy rövidre eladja az aranyat és megveszi a platinát, mint nagyon stabilan mozgó nemesfémet.

A következő grafikonon a határidős arany árfolyamát ábrázoltuk több évre visszamenőleg. Az említett szakaszok többségében jól megfigyelhetőek, a statisztika alapján a kereskedések több mint 70%-a nyereséggel zárult.

Mi várható idén az arany piacán?

Ami az Egyesült Államok gazdaságát illeti, a későbbiekben könnyen stagflációhoz (amikor a gazdasági növekedés alacsony, az infláció pedig magas) vezethet a dollár további értékvesztése. A politikusok és központi bankok nemzetközi szinten szemtanúi lehetnek, ahogyan a saját nemzeti vagy régiós valutájuk alulértékelődik a dollárral, következésképpen a globális tartalékvalutával, az arannyal szemben is. Ez a forgatókönyv arra késztetheti a kormányokat, hogy elinflálják a nagy és továbbra is gyorsan növekvő adósságaikat – ami tulajdonképpen jelenleg is folyik. Erre figyelmeztetnek olyan nagy tudású kommentátorok, mint Jim Rogers, Marc Faber vagy Liam Halligan is.

Soros György is felhívta a figyelmet erre a veszélyre: pillanatnyilag a deflációs félelmek átfordultak inflációs félelmekké, továbbá az alapkamatok emelkedésére van kilátás hosszú távon, ami meg fogja fojtani a fellendülést – mondja. Ha sikerrel végezzük a dolgunkat - azaz a gazdaság életre keltését -, akkor a deflációból stagflációba jutunk - ez a félelem hajtja az aranyvásárlókat.

Azok, akik az inflációs folyamatokat látják megvalósulni Bernanke és a központi bankárok megbízásából a nyomdák által a piacra bocsátott és elektronikus jelként létező új pénz formájában, azok az 1930-as válság forgatókönyvének megismétlődését nem várják.

Az amerikai és egyéb nemzetközi adósságok azonban egy következő deflációs hullámot is előidézhetnek, különösen az eszközök értékében. Amennyiben ez zajlik majd le, olyan deflációs spirálnak lehetünk tanúi, mint ami az 1930-as években történt, vagy 2006/2007-ben. Több ismert közgazdász, mint pl. Nouriel Roubini, Robert Prechter és Roger Bootle is ez utóbbi nézeteket vallja.

Ahelyett hogy az arany értéke emelkedne, a világ legfőbb devizái veszítik értéküket az arannyal, az etalonnal szemben, köszönhetően a sosem látott mértékben veszteséges pénzügyi és válságkezelési politikáknak. Úgy tűnik, hogy ez a folyamat folytatódik majd a belátható jövőben is mindaddig, amíg a politikusok és a központi bankok vissza nem vonják a gazdaságba pumpált pénzeket, meg nem fékezik a népesség költekezését és meg nem emelik az alapkamatokat ésszerűbb szintekre.

Az etalon deviza, az arany az infláció esetében megfelelő fedezetet képes biztosítani, míg a defláció esetében kiváló értékőrző. Így mindkét irányban megoldást jelent a 2010-es évben. Ezen oknál fogva alkalmazzák olyan nemzetek központi bankjai is, mint Kína, Oroszország és India, akik 2009-ben beléptek a legnagyobb aranyvásárlók körébe. Ez a folyamat idén is folytatódni látszik.

Hiába a készpénz a „király”,  a vezető devizák komoly értékvesztésen mennek keresztül, aminek következtében a bankjegyek könnyen „szemétté” válhatnak. Ez az, amiért a diverzifikáció továbbra is fontos szerepet játszik. 2010-ben jól jöhet az öreg Wall Street-i mottó: tartsuk eszközeink 10%-át aranyban és bízzunk benne, hogy nem lesz rá szükség idő előtt. Készüljünk fel arra, hogy kevésbé kedvező folyamatok se ingathassák meg pénzügyi stabilitásunkat - írják a Solar Capital elemzői.

Befektetőknek: trendek torzítás nélkül
Közel 200 tonna aranyat ad el az IMF 
Óvakodj a csalóktól! A brókerbotrány tanulságai 
Arany: a bátrak már halászhatnak a zavarosban

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG