Az aranypiac.hu összeállítása szerint az Indiai Nemzeti Bank napokban megjelent elemzése megállapítja, hogy a Nemzetközi Valutaalap arany értékesítési programjából 2009-ben lebonyolított vásárlása a nemzetközi trendeket követve és a közgazdasági logika által megalapozottan történt. Tekintettel a jelenlegi globális válságra a legtöbb feltörekvő és fejlett gazdaság központi bankja szintén az aranykészletek növelése mellett döntött vagy legalábbis felfüggesztette aranytartalékai eladását.
Miközben India devizatartalékai jelentős mértékben növekedtek az utóbbi években, a jegybank birtokában lévő fizikai aranymennyiség nem változott, ezáltal a nemesfém részaránya időközben drasztikusan csökkent a tartalékokon belül. A 200 tonna arany két évvel ezelőtti megvásárlásával 557,7 tonnára nőttek a készletek. Ennek aránya jelenleg a tartalékokra vetítve mindössze 7,9 százalék, ami a tanulmány szerint igen alacsony mértéknek számít nemzetközi összehasonlításban.
Ugyanakkor egy monetáris értelemben vett „optimális aranymennyiség” meghatározása nem könnyű feladat, még ha kézenfekvő ökonómiai érvek szólnak is az arany birtoklása mellett a globális pénzügyi válság okozta bizonytalanságban. A fejlett nyugati gazdaságok központi bankjai rendelkeznek a jegybanki aranykészletek 80,5 százaléka felett. Ezek az országok devizatartalékaiknak átlagosan 20,1 százalékát tartják aranyban, míg a fejlődő országoknál ez az arány átlagosan mindössze 3,2 százalék.
A Valutaalaptól történt vásárlásra korábban 1.045 dolláros unciánkénti árfolyamon került sor (jelenleg 1.680 dollár az árfolyam), aminek akkor csak azért nem volt közvetlen hatása a világpiaci árfolyamra, mert nem a nyílt piacon történt a tranzakció. Az indiai nagybevásárlás híre azonban jelzésértékű volt az aranypiacon, így az a továbbiakban egyértelműen segítette az árfolyamot felfelé. A dolgozat javaslatot fogalmaz meg a jegybank számára további kisebb léptékű vásárlásokra, ami például a lakossági tulajdonban lévő befektetési arany felvásárlása révén történhetne. Ez azért is lehetne szükségszerű, mivel a szubkontinens pénzintézetei lakossági aranyfelvásárlást jelenleg nem végezhetnek.
A tanulmány szerint a megnövekedett bizonytalanságok miatt van még további tere az indiai aranytartalékok növelésének. Az Egyesült Államok gazdaságának élénkítésébe pumpált óriási pénzmennyiségek miatt az amerikai dollárra egyre komolyabb nyomás nehezedik, a dollár leértékelődésének felgyorsulása pedig az amerikai devizában denominált vagyonelemek biztonságát fenyegeti.
Ezen túl még az USA adósbesorolásának leminősítése valamint egyes európai országok adósságválsága máris a jegybankok aranykeresletének általános növekedését hozta. A szerző szerint a pénzügyi krízis ismét bebizonyította, hogy az aranytartalékok a korábbi tisztán monetáris szerepükön túl a makroökonómiai irányításban is fontos szerepet játszanak.
Privátbankár