Milliárdos tartozások a tárcáknál
A jelentési kötelezettséget az államháztartásról szóló törvény szabja meg; a parlamenti választások első fordulója előtt 15 nappal kell megjelentetni a dokumentumot. Az Átlátható államháztartás című jelentést minden tárcánál a saját honlapra tettek fel.
A minisztériumok rögzítik többi között, hogy az idén eddig mennyit költöttek el az éves költségvetésükből, és mekkora mértékű kötelezettséget vállaltak még az idei évre. Közlik azt is, hogy a tárcáknál és a felügyeletük alá tartozó intézményeknél a felvehető létszámhoz képest összesen hányan dolgoznak. A minisztériumok többsége az engedélyezett létszámnál kevesebb embert foglalkoztat, van ahol jelzik, hogy ez a tavaly bevezetett létszámstop miatt van így.
A létszámstop nem vonatkozik a rendvédelmi szervekre, ennek ellenére a büntetés-végrehajtásnál 521, a rendőrségnél pedig 1814 álláshely betöltetlen - derül ki a jelentésekből.
A minisztériumoknak arról is nyilatkozniuk kell, hogy folyik-e náluk olyan jogszabály előkészítése, amely többéves pénzügyi kötelezettségvállalást jelent. Ezzel összefüggésben az igazságügyi tárca jelezte, hogy az új, elektronikus anyakönyvi rendszer bevezetése 1,6 milliárd forintba kerül, amit a tervek szerint uniós forrásból finanszíroznának. A földművelésügyi minisztérium tucatnyi olyan, március és május között kihirdetendő rendeletet készít elő, ami a többéves kötelezettségvállalás kategóriájába tartozik, de a jelentés szerint ezekhez megvan a költségvetési fedezet.
A dokumentumokból kiderül, hogy a tárcáknak van-e lejárt - 30 vagy 60 napon túli - tartozása. A földművelésügyi tárca tájékoztatása szerint az intézményei februárban összesen 1,9 milliárd forintnyi tartozást jelentettek az államkincstárnak. Van lejárt tartozása a büntetés-végrehajtásnak és a rendőrségnek is, de mindkét helyen kincstárnok közreműködésével kezelik ezt - olvasható az igazságügyi minisztérium honlapján. Az oktatási tárca szintén milliárdos lejárt tartozásokat szerepeltet a jelentésében, amelyek 97,6 százaléka a felsőoktatási intézményeknél keletkezett. Ezek közül a Pécsi Tudományegyetemnek van a legtöbb adóssága, ahol kincstári biztos felügyeli a gazdálkodást. Másfél milliárdos lejárt tartozást jelzett az intézményeinél a honvédelmi minisztérium.
A jelentések szerint volt több olyan tárca, ahol felmentést kértek a döntési moratórium alól és indítottak közbeszerzési eljárást. A legtöbb ilyen felmentést a közlekedési minisztérium kezdeményezte elsősorban útépítésekhez kapcsolódó feladatok miatt. A külügyi tárca például a miniszteri kabinetiroda vezetőjének két autó beszerzésére kért és kapott felmentést, a minisztérium azonban időközben elállt a vásárlástól. Az igazságügyi tárca negyven ügyben kért felmentést. Ezek közt van például rendőrségi jármű-, fegyveralkatrész-, illetve az idei formaruha beszerzése.
Szollár: soha nem volt ennyire "átlátszó" a büdzsé
Orbán komoly leépítésekre készül
MTI