A dohányzók és nemdohányzók agyszöveteinek vizsgálata elváltozást mutatott ki a dohányzók esetében. Ez akkor is észrevehető, ha valaki évekkel korábban letette a cigarettát – állítja a Drogfogyasztók Nemeti Intézetének kutatócsoportja.
A kutatók két, az agy celláiban található enzim szintjét vizsgálták, ezek segítenek a neuronoknak a kémiai jelek értelmezésében.
„Az adatok arra utalnak, hogy a dohányzás hosszú távú kémiai változásokat okoz az emberi agyban” – közölte Michael Kuhar az atlantai egyetem orvosa, aki nem vett részt a tanulmányban. Ez a változás lehet a fiziológiai magyarázata a nikotinfüggőségnek. |
A dohányzók, illetve azok agya, akik korábban cigarettáztak, nagyobb mennyiségű enzimet tartalmaztak – mutatta ki a Bruce Hope által vezetett kutatócsoport.
Más tanulmányok, melyek olyan állatokat vizsgáltak, amelyek kokaint és heroint kaptak, ugyanezt az eredményt mutatták ki. Náluk az agybeli változásokat a drogok okozták. Ezek alapján a tudósok úgy vélik, a függőség okozza az elváltozást.
A dohányzást kutató szakértők már régóta állítják, hogy a nikotin legalább akkora függőséget okoz, mint a heroin.
Az Egyesült Államokban a becslések szerint a felnőttek 20 százaléka dohányzik. A középiskolásoknál ez az arány 23 százalék.
Égessen kalóriát számítógépes játékokkal!
Beszélő piszoárral az ittas vezetés ellen
Európára kiakasztanák a Dohányozni tilos-táblát
Baktériumok az irodában: meglepő kutatási eredmény
Egy érme rántja le a leplet Kleopátráról
Tovább szeretne élni? Aludjon egyet a munkahelyén!
Forrás: Reuters