Minden eddiginél kevesebb egyéni jelölt indul a választáson
Az egyéni jelöltek száma az 1994-es választások óta folyamatosan csökken. 1994-ben még 1.876-an, 1998-ban 1.609-en, 2002-ben pedig már csak 1.246-an indultak egyéni képviselőjelöltként szerte az országban.
Tíz jelölő szervezetnek sikerült országos listát állítania az áprilisi országgyűlési választásokra. 2002-ben ugyan csak nyolc országos lista volt, de 1998-ban 12, 1994-ben pedig 15.
Egy választási szakértő szerint azoknak a pártoknak van "lényegesen nagyobb" esélye a parlamentbe jutáshoz szükséges legalább 5 százalékos támogatottság elnyerésére, amelyek legalább 15-17 területi listát állítottak. Akik ennél kevesebbet, azoknak nagyon jól kell szerepelniük ahhoz, hogy átlépjék a küszöböt.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy egyes területi listák "súlya" között nagyon nagy eltérések is lehetnek. Utalt arra, hogy a fővárosban állított listákra lényegesen többen tudnak voksolni, mint például egy kisebb megye listáira.
A legtöbb területi listát, összesen tizenkettőt, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében állították, így az ott élők választhatnak a legtöbb párt közül. A legkevesebb listát - hatot - Zala, Vas, Komárom-Esztergom, Veszprém és Somogy megyében, valamint a fővárosban állítottak a pártok.
Orbán "kilistázta" a nyolc millió választót?
Nem lesz Veres-csomag
Orbán költségvetési tanácsa tetszik az elemzőknek