1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Több százmilliárd dollárral nő az IMF mozgósítható tőkekészlete, és több ezer milliárd dollár jut a világgazdaság újjáélesztésére
Több százmilliárd dollárral nő a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mozgósítható tőkekészlete, és több ezer milliárd dollár jut a már bejelentett és megkezdett növekedésösztönző intézkedések révén a világgazdaság újjáélesztésére, jelentették be hivatalosan a csütörtöki londoni G20-csúcstalálkozó végén. A rendezvényen megállapodtak a nemzetközi pénzügyi rendszer ellenőrzésének jelentős szigorításában is.

Gordon Brown, a vendéglátó brit kormányfő a legnagyobb fejlett és fejlődő országok, valamint az EU alkotta csoport válságkezelő célú londoni értekezlete után, nemzetközi sajtótájékoztatóján közölte: a találkozó eredményeként összesen 1100 milliárd dollár pótlólagos forrás áll az IMF és más hivatalos nemzetközi kölcsönző intézetek rendelkezésére.

Brown bejelentése szerint ezen belül 500 milliárd dollárral növekszik a valutaalap közvetlenül mozgósítható tőkekészlete az eddig 250 milliárd dollárról, és a szervezet további 250 milliárd dollár saját "új pénzt" bocsáthat ki a súlyos finanszírozási problémákkal küszködő felzárkózó gazdaságok segítésére. Ezen felül legalább 100 milliárd dollár további forrást bocsátanak más nemzetközi fejlesztési bankok rendelkezésére, és 250 milliárd dollárral támogatják a nemzetközi kereskedelemfinanszírozást. Az új IMF-kibocsátás a pénzintézet saját "valutájában", SDR-ben történik.

Az SDR-t - különleges lehívási jogok - egy meghatározott valutakosárból képzik, értékét és kamatát a kosár fő valutáinak súlyozásával számítják ki. Az új SDR-kibocsátás lényegében világgazdasági szintű kvantitatív pénzügypolitikai enyhítésnek felel meg, mivel a tranzakció révén úgy jelenik meg igénybe vehető pótlólagos likviditás, hogy mögötte nem hitel - vagyis már meglévő pénz - áll. Ezt az egyébként inflációveszélyes pénzügypolitikai eszközt - hagyományos kifejezéssel "a bankóprés beindítását" - súlyosan recessziós időszakokban lehet bevetni, főleg olyankor, ha a gazdasági visszaesést deflációs kockázat is kíséri. A "bankóprés" mindazonáltal ténylegesen nem indul be, vagyis fizikai valójában nem kerül forgalomba új bankjegytömeg, mivel elektronikus számlapénzről van szó.
Az IMF tartalékainak feltöltése már a G20-országok pénzügyminisztereinek múlt havi nagy-britanniai előkészítő értekezletéről kiadott zárónyilatkozatban is tényként szerepelt, mértéke azonban egészen a Húszak csütörtöki londoni csúcstalálkozójáig bizonytalan volt. A most elhatározott tőkepótlás a várakozási sáv legfelső széle, és egyben az amerikai kormány álláspontjának sikeres érvényesítésére is utal, mivel a valutaalap készleteinek megháromszorozását elsősorban az Egyesült Államok szorgalmazta. Gordon Brown a csütörtöki záró sajtóértekezleten elmondta: az új SDR-kibocsátást az IMF összes tagja igénybe veheti.

A londoni G20-csúcsértekezletről kiadott, 29 pontos közös közleményben a Húszak nem vállaltak kötelezettséget további közvetlen, költségvetésből fedezett gazdaságélénkítő lépésekre, de leszögezik, hogy 2010 végéig összesen ötezer milliárd dollár áll rendelkezésre a világgazdaság újjáélesztésére. A kommüniké ezt "példa nélküli és összehangolt költségvetési expanziónak" nevezi.

A hosszú zárónyilatkozatban hangsúlyos helyet kapott a globális pénzügyi ellenőrzési és felügyeleti rendszer megerősítése. A G20-vezetők megállapodtak abban, hogy ezt  kiterjesztik minden "rendszerszintű fontossággal bíró" pénzintézetre, befektetési konstrukcióra és piacra, valamint a fedezeti alapokra is.

Külön kitér a nyilatkozat a nemzetközi hitelminősítőkre,
leszögezve: a szabályozást és a felügyeletet ezekre is ki fogják terjeszteni, mert ki akarják küszöbölni az elfogadhatatlan érdek-összeegyeztethetetlenségeket.

Négy ország - Costa Rica, Malajzia, a Fülöp-szigetek és Uraguay szerepel az OECD feketelistáján az együttműködésre nem hajlandó "adóparadicsomok" között. A fejlett ipari országokat tömörítő szervezet összeállított egy "szürkelistát" is, amelyen olyan országok szerepelnek, amelyek beleegyeztek ugyan az átláthatóságra vonatkozó előírások végrehajtásába, de még nem írták alá a vonatkozó nemzetközi egyezményeket. A listán olyan országok vannak, mint Luxemburg, Svájc, Ausztria, Belgium, Szingapúr és Chile, de megtalálható rajta Liechtenstein, Monaco és a Kajmán-szigetek is.
Kína szerepel az OECD "fehérlistáján", amely olyan országokat sorol fel, amelyek lényegében végrehajtották a nemzetközileg elfogadott adónormákat. Kína két különleges igazgatású régiója, Hongkong és Makao azonban egyelőre csak kötelezettséget vállalt a nemzetközi előírások betartására.
A Húszak közleménye szerint "vége a banki titkolózás korszakának", és a G20-csoport fellép az adómenedékek, illetve az ezek felszámolásában együttműködésre nem hajlandó országok ellen. Ez utóbbiakról a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD külön listát állított össze. Az ellenőrzés és a felügyelet erősítése a német-francia álláspont győzelme.

Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök már a csúcsértekezlet érdemi munkanapja előtt, kettejük külön londoni minicsúcsán közös és hajthatatlannak tűnő álláspontra jutott abban, hogy meg kell állapodni az adóparadicsomokkal szembeni fellépésről, valamint az utóbbi hónapok spekulációs rohamaiért felelősnek tartott fedezeti alapok és a hitelminősítők megregulázásáról. Sarkozy a csütörtöki G20-csúcs előtt még azzal is fenyegetőzött, hogy otthagyja a rendezvényt, ha nem teljesülnek az ellenőrzés szigorítását célzó francia követelések.

A G20-csoport kötelezettséget vállalt a bankrendszerek megtisztítására a pénzintézeteknél felgyűlt "mérgező" - vagyis nem teljesítő kötelezettségekre épülő, elértéktelenedett - portfólióktól, és az ennek érdekében már elkezdett nemzetgazdasági programok globális összehangolásáról.

Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója csütörtökön több nyilatkozatában is felhívta a figyelmet, hogy a kilábalás előfeltétele a bankrendszerek megszabadítása e nem teljesítő portfólióktól. Strauss-Kahn a BBC-nek és a csütörtöki Financial Timesnak azt mondta: az IMF sok bankválságot látott már, és ezek rendre visszatérő eleme az, hogy nem kezdődik el a növekedés addig, amíg a bankrendszerek vissza nem nyerik egészségüket. A valutaalap vezetője szerint nincs értelme arról vitatkozni, hogy "egy kicsit több, vagy egy kicsit kevesebb gazdaságösztönzés kell-e", mert előbb azt kell biztosítani, hogy az erre szánt pénz "ne olvadjon el, mint a hó a napon". Ehhez azonban a bankok megtisztítása szükséges.


Obama: fordulóponthoz értünk


Fordulópont a világgazdaság helyreállításában - így minősítette a csütörtöki londoni G20-as csúcsértekezlet általa "példátlannak" nevezett eredményét az amerikai elnök, Barack Obama. A csúcsértekezlet után rendezett sajtóértekezletén Obama úgy vélte, hogy "a példátlan intézkedések egész sora", bár "nem csodaszer, de kritikus mértékben" azt szolgálja, hogy újrainduljon a növekedés, és megakadályozzák "a mostanihoz hasonló válság megismétlődését.

- Véget akarunk vetni a szappanbuborék-gazdaságnak - mondta az amerikai elnök, arra célozva, hogy a fellendülést ne kövesse minduntalan visszaesés.

Előzőleg, szintén londoni sajtóértekezletén az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso azt mondta, hogy a vártnál nagyobb a G20-as csúcs eredménye. Hangsúlyozta, hogy a megállapodások "egységünk és eltökéltségünk valódi jelei". - Elmondtuk, hogy mit fogunk tenni, most megtesszük, amit mondtunk - ígérte az EU-bizottság elnöke.

Soros: ez igen!
Megháromszorozzák az IMF tartalékait
A G20 kinyírja a hedge fundokat? 
Már egy halottja is van a G20-csúcsnak  
Soros most a briteket félti 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG