1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nemzetközi Valutaalap őszi kitekintése szerint az Egyesült Államok valószínűleg elkerüli a recessziót, de növekedése lassulni fog. A globális növekedésre az idén 5,2 százalékot vár a szervezet. Magyarország esetében a növekedési ütem az IMF előrejelzése szerint az idén 2,1, jövőre 2,7 százalékos lesz.
A Nemzetközi Valutaalap őszi kitekintése szerint az Egyesült Államok valószínűleg elkerüli a recessziót, de növekedése lassulni fog. A globális növekedésre az idén 5,2 százalékot vár a szervezet. Magyarország esetében a növekedési ütem az IMF előrejelzése szerint az idén 2,1, jövőre 2,7 százalékos lesz.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) őszi kitekintése, a Világgazdasági Kilátások szerint az Egyesült Államok valószínűleg elkerüli a jelzálogpiaci válság nyomán a recessziót, de a lakóingatlan-piac gyengesége, a szárnyaló olajárak és a munkapiac erőtlensége, visszafogva a költekezést, hosszabb időszakon keresztül lassítja majd az amerikai növekedést. Az IMF most 1,9 százalékos növekedést vár csak jövőre, a korábbi előrejelzésben szereplő 2,8 százalék helyett az Egyesült Államokban. Ugyanakkor az idei évre vonatkozó amerikai növekedési kilátást is 1,9 százalékra vette vissza 2 százalékról.

A globális növekedésre az idén 5,2 százalékot vár a szervezet - akárcsak korábban -, a jövő évi kilátásokat viszont 0,4 százalékponttal csökkentve, most 4,8 százalékon valószínűsíti.

Az euróövezeti gazdaságok idei növekedésére jelenleg 2,5 százalékot jelez, - ez 0,1 százalékponttal alacsonyabb a júliusi előrejelzésben szereplőnél - míg a jövő évi növekedést, 0,4 százalékponttal csökkentve, most csak 2,1 százalékon várja, mindenekelőtt a jelzálogpiaci válság következményeit tekintetbe véve.

A legnagyobb európai gazdaság, a német,
az IMF jelenlegi előrejelzése szerint 2,4 százalékkal bővül az idén és 2,0 százalékkal jövőre. Előbbi 0,2, utóbbi 0,4 százalékponttal alacsonyabb a korábbi előrejelzésnél.

Közép- és Kelet-Európában
idén 5,8 százalékos növekedést jelez az IMF, ez 0,1 százalékponttal több, mint az előző várakozás. Ugyanakkor a jövő évre már csak 5,2 százalékot valószínűsít, 0,2 százalékponttal kevesebbet, mint korábban.

Oroszországban a szervezet az idei évre 7,0 százalékos, jövőre 6,5 százalékos növekedést vár: ez az idei évre változatlan, jövőre 0,3 százalékpontos csökkenést jelent a korábbiakhoz képest.

Kínára az IMF idei előrejelzése jelenleg 11,5 százalék, jövőre 10,0 százalék: ez az idén 0,3 százalékpontos emelkedést, jövőre 0,5 százalékpontos csökkenést jelent a korábbi kitekintéssel összevetve.

Japánban az idén 2,0 százalékos, jövőre 1,7 százalékos növekedést vár a szervezet, 0,6 százalékponttal, illetve 0,3 százalékponttal alacsonyabbat a júliusi köztes kitekintésben szereplőnél.

A valutaalap úgy látja, hogy a dollár és a font túlértékelt, míg a jen alulértékelt. Az eurót és a kanadai dollárt összhangban látja a gazdasági alapokkal, megjegyezve, hogy bár az euró abszolút értékben erősödött, továbbra is olyan sávban mozog, amely messzemenően megfelel középtávon a gazdasági alapoknak.

Az IMF "Élénk tevékenység, fokozódó egyensúlytalanság" alcímmel közöl értékelést és előrejelzést a feltörekvő európai országokról, a balti, a közép-és kelet-európai, illetve a dél-európai régió országairól.

A nemzetközi pénzügyi szervezet jelentésében megállapítja, hogy az európai feltörekvő térségben az új termelőkapacitások létesítésére, a befektetésekre, a személyi jövedelmek növekedésére alapozva az idei év első felében is gyors volt (5,8 százalékos) a növekedési ütem, és alig maradt el a múlt évi 6,3 százalékos GDP-növekedési ütemtől. A térség egészére az IMF jövőre 5,2 százalékos GDP növekedést vár, az inflációt az idei évre 5,1, jövőre 4,1 százalékra prognosztizálja, míg a folyó fizetési mérleg hiányát a GDP százalékában az idei évre -7,3, jövőre -7,5 százalékra jósolja.

Magyarország esetében a növekedési ütem az IMF előrejelzése szerint az idén 2,1, jövőre 2,7 százalékos lesz, az árak a múlt évi 3,9 százalékkal szemben az idén 7,6, jövőre 4,5 százalékkal emelkedhetnek, míg a fizetési mérleg hiánya (a GDP százalékában) a tavalyi -6,5 százalékról az idén -5,6 százalékra, jövőre pedig -5,1 százalékra javulhat. "Magyarországon a növekedési ütem továbbra is elmarad a régió többi részéhez képest, ami a pénzügyi stabilizáció hatását tükrözi"- olvasható.

A jelentés szerint a térség gyors növekedését fokozódó aggodalmak kísérik a növekvő külső egyensúlytalanság és a Baltikum, valamint Dél- és Délkelet Európa túlfűtöttsége miatt. A közép-európai térségben kedvezőbb a gazdaságok külső pozíciója, mivel a folyó fizetési mérleg hiányát ellenőrzés alatt lehetett tartani a külföldi működőtőke beáramlása révén - hangsúlyozzák a jelentésben.

A  jelentős külső egyensúlyhiánnyal bíró országok, mint a Baltikum országai, Románia és Bulgária a külső finanszírozás növekvő költségeivel szembesülnek a közelmúlt pénzpiaci zavarainak hatására - állapítja meg az IMF.

A jelentésben a magyarországi konszolidációról nem közölnek részletes értékelést. A stabilizációs terv megvalósítása elsődleges feladat marad azokban az országokban, például Csehországban, Magyarországon és Lengyelországban, ahol hosszabb távon aggodalmat okoz a pénzügyi fenntarthatóság - olvasható még az IMF jelentésében.

4,3 százalékos ipari növekedés az eurózónában
Az IMF is borúlátó a világgazdasággal kapcsolatban
IMF: elhúzódik a válság

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG