Mindent egy számláról: már itthon is dolgoznak rajta
A közlemény szerint a testület feladata lesz a 2008-tól az Európai Unióban - különösen az eurózónában - bevezetésre kerülő páneurópai fizetési módok hazai bevezetési feltételeinek kidolgozása, majd gyakorlati megvalósítása.
A SEPA (Single Euro Payment Area - Egységes Euró Pénzforgalmi Terület) egyelőre az euróval végezhető egységes pénzforgalmi műveleteket (SEPA fizetési módokat), így a páneurópai átutalást, beszedést és kártyaműveleteket foglalja magában. A későbbiekben sor kerül az egységes elektronikus és mobilfizetések szabályainak bevezetésére is.
Alkalmazásukkal lehetővé válik, hogy bármely európai polgár, vállalkozás vagy szervezet egyetlen, az unió területén lévő banknál vezetett euró-bankszámlájának használatával bonyolíthassa le pénzügyeit. Ezek a fizetések belföldi pénzforgalomnak minősülnek, és megszüntetik az eddig fennálló hazai vagy határon átmenő műveletek közötti különbségeket.
A 2008-ban bevezetésre kerülő egységes fizetési módokat az EU tagállamok bankjai, továbbá bankszövetségei és takarékszövetkezeti szövetségei által létrehozott önszabályozó szervezet, az Európai Pénzforgalmi Tanács (European Payments Council; EPC) tagjai dolgozták ki.
Az automatizált új fizetési módok tömeges alkalmazása az ügyfelek számára praktikus, egységes és olcsóbb pénzforgalmi szolgáltatásokat jelent majd. A jövő év elejétől elsőként az egységes euróátutalással bővítik termékpalettájukat a bankok. A tervek szerint az új pán-európai vagy más néven SEPA fizetési módok 2010-től végleg felváltják az egyes tagállamok egymástól eltérő módon működő nemzeti eurófizetési módjait.
A változás értelemszerűen elsősorban az eurót nemzeti valutaként használó országokat érinti, de az unió többi tagországának vállalkozásai, polgárai előtt is nyitva áll a lehetőség, hogy eurófizetéseiket az új fizetési módok révén bonyolítsák le, amennyiben bankjuk csatlakozik a folyamathoz.
A Magyar Nemzeti Bank, mint a hazai pénzforgalom kialakításáért, valamint a Központi Bankok Európai Rendszere (KBER) tagjaként a páneurópai fizetési forgalomba történő betagozódásért is felelős intézmény, különösen fontos feladatának tartja a SEPA megvalósítását, és rendelkezésére álló eszközeivel támogatja.
17-18 milliárddal kevesebb juthat a bankoknak
Banki javaslatcsomag a kormány előtt
A bankszövetség elutasítja a különbségtételt
MTI