Magyarország azon EU-országok közé tartozik, amelyekre növekvő illegális migrációs nyomás nehezedik - ismertette Forgács Imre igazságügyi és rendészeti miniszter az MTI tudósítójával annak a tájékoztatásnak a tartalmát, amelyet az EU-országok bel- és igazságügyi miniszterei kaptak csütörtökön Brüsszelben Ilkka Laitinentől, az uniós külső határvédelmi ügynökség (FRONTEX) ügyvezető igazgatójától.
A FRONTEX - hivatalos teljes nevén az Európai Unió Tagállamai Külső Határain Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökség - vezetője elmondta, hogy az utóbbi időben összességében mintegy 30 százalékkal csökkent az EU-országokra nehezedő illegális migrációs nyomás. Eközben azonban nagyjából ugyanilyen mértékben növekedtek a Magyarországot érintő ilyen jellegű gondok.
A tájékoztatás szerint Magyarország mellett a Balkánon, valamint Gibraltár térségében tapasztalható a migrációs nyomás hasonló mértékű emelkedése.
Forgács Imre a tanácskozáson elmondta, hogy a probléma fokozódó terheket ró Magyarországra, és ezek enyhítéséhez az unió anyagi segítségére, illetve fokozott koordinációs együttműködésére lenne szükség.
A miniszterek átfogó intézkedéscsomagban állapodtak meg a FRONTEX megerősítése, illetve általában az illegális bevándorlás elleni küzdelem hatékonyabbá tétele érdekében. Egyebek közt célul tűzték ki olyan csoportok - Rapid Border Intervention Teams (RABIT) - létrehozását, amelyek gyorsan bevethetők a határok mentén, ha valahol hirtelen megnő az illegális bevándorlás veszélye.
Elhatározták az Európai Menekülttámogató Hivatal - European Asylum Support Office (EASO) - létrehozását is, máltai székhellyel. E hivatalnak kell segítséget nyújtania olyan esetekben, ha valahol nagy számú bevándorlóról kell megállapítani, kik jogosultak közülük nemzetközi védelemre.
A bel- és igazságügyi miniszterek tanácskozásán abban is megállapodtak, hogy az EU sürgősen tárgyalásokat kezdeményez az Egyesült Államokkal a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni harc jegyében történő banki adatátadási megállapodás ügyében. Az erről szóló ideiglenes megállapodást az Európai Parlament a minap elvetette, de számos tagország is fenntartásokat hangoztatott annak tartalmával szemben. Ezen országok közt van uniós források szerint Magyarország, Ausztria, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Luxemburg és Németország.
Anglia már nem álmaink földje többé
Egyre többen költöznek vissza Budapestre
Másoknak mi vagyunk az ígéret földje
MTI