Minőségünk rovására megy az infláció
A világ legnagyobb hitelminősítőjének előrejelzése szerint júniusban az euróövezeti feldolgozó és szolgáltatási szektor kibocsátása egyaránt csökkent, amire "évek óta nem volt példa". Mindeközben az első gyorsbecslések 4,0 százalékosra teszik a múlt havi éves összevetésű fogyasztóiár-inflációt, ami a legmagasabb az euróövezet 1999-es létrejötte óta, áll az S&P elemzésében.
A hitelminősítő szerint, jóllehet a 2 százalékos tizenkét havi inflációs célt érvényben tartó euróövezeti jegybank (EKB) a legutóbb végrehajtott negyed százalékpontos kamatemelés után - amellyel 4,25 százalékra, 2001 óta a legmagasabb szintre emelkedett az irányadó euróövezeti kamatminimum - semleges jövőbeni pénzügypolitikai alapállásra tett utalást, a piacon sokan mégis további idei szigorítást áraznak, amit "már megsínylene az eddig is lanyha gazdaság".
A további emeléssekkel kapcsolatos várakozások enyhítését célzó EKB-nyilatkozatok ellenére más nagy londoni házak is szinte biztosra veszik a folytatódó szigorítást.
A Barclays Capital befektetési bankcsoport Londonban kiadott minapi elemzésében azt jósolta, hogy az euróövezet harmonizált fogyasztóiár-inflációja augusztusban - az olajáraktól függően - akár 4,1 százalékon is tetőzhet. Ezt figyelembe véve a ház szerint nőtt az esély arra, hogy az EKB szeptemberben vagy októberben végrehajt egy második negyed százalékpontos kamatemelést is.
A Merrill Lynch előrejelzése szerint "korábban sem volt messze az 50 százaléktól" annak az esélye, hogy az EKB-kamatciklus 4,50, vagy akár 4,75 százalékig folytatódik tovább, de a magas euróövezeti infláció miatt most már ez a valószínűség is "egyértelműen 50 százalék felett van".
A Standard & Poor´s hétfői londoni elemzése szerint a magasabb jegybanki kamat, illetve már az ezzel kapcsolatos várakozás is tovább erősíti az eurót, csökkentve az export versenyképességét, és "minimum hozzájárul" a 2008 hátralévő részére, illetve 2009-re várható gyengébb gazdasági tevékenységhez.
Ez még óvatos megfogalmazás; a londoni elemzői közösségben már megjelentek az euróövezeti recesszióval kapcsolatos várakozások is.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által kiadott heti világgazdasági makrofolyamat-elemzések legutóbbi összeállítása szerint a ház elemzői azzal számolnak, hogy az euróövezet GDP-értéke a második negyedév egészében 0,5-1,0 százalék közötti mértékben visszaesett.
A JP Morgan hétvégi londoni elemzése szerint is rontja az euróövezeti kilátásokat, hogy az euró az utóbbi 18 hónapban 9 százalékot erősödött, fokozva a kereskedelmi teljesítményre nehezedő nyomást, emellett az euróövezet több térségében folyamatban lévő, meredek lakóingatlanpiaci kiigazítás sem ért még véget.
Mindezek alapján a cég londoni elemzői zéró növekedést várnak a harmadik negyedévre, és mindössze "marginális" felfutást a negyedikre a valutaunióban.
A Standard & Poor´s hétfői elemzése szerint az adós-leminősítések ebben a környezetben máris "mindennapos" jelenséggé váltak Európában, és a folyamat várhatóan 2009-re is jellemző lesz.
A hitelminősítő összesítése szerint 2008 első felében az európai vállalati szektorban 55 adósosztályzat-rontás jutott 34 felminősítésre; a tavalyi azonos időszakban az arány szinte pontosan ennek a fordítottja volt, 35:58-as megoszlással.
Az idei eddigi leminősítések olyan neveket érintettek, mint a Deutsche Telekom - a Magyar Telekom többségi tulajdonosa -, a Telecom Italia és a Novartis, a bankok közül pedig Dresdner Bank, a UBS vagy a Société Générale.
A Standard & Poor´s szerint a kockázatok folyamatos növekedésével az európai adósminőség további eróziója valószínűsíthető. Erre utal, hogy például az építőipari szektor adósosztályzattal nyilvántartott cégeinek 40 százaléka, a média- és szórakoztatóipari ágazat vállalatainak 38 százaléka negatív kilátáson, vagy leminősítési figyelőlistán van az S&P-nél, áll a hétfői londoni elemzésben.
Belülről dézsmálja a válság Európát
Tíz százalékot esett a Goldman Sachs profitja
Mélyen spekulatív az ukrán adósosztályzat
MTI