1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország tőkevonzó képességében a legtöbb problémát a megfelelő munkaerő hiánya okozza - mondta Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet igazgatója. Hozzátette: emellett fontos szerepet játszik a tőke vonzásában a kiszámítható környezet, a politikai stabilitás és az uniós tagság is.
Magyarország tőkevonzó képességében a legtöbb problémát a megfelelő munkaerő hiánya okozza - mondta Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet igazgatója.

Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) 2007-es jelentése a nemzetközi társaságokról, a kitermelő ágazatokról és a világ fejlődéséről szóló kiadványt bemutató sajtótájékoztatón az igazgató azt mondta: "a legszűkebb keresztmetszet a tőkevonzó képességben a megfelelő munkaerő".

Véleménye szerint a munkaerőnek kooperatívnak, a vállalkozás érdekében innovatívnak, rugalmasnak, a többletterhelésre alkalmasnak, valamint önmagát továbbképzőnek kellene lennie. Inotai András szerint ez már nemcsak oktatáspolitikai kérdés, hanem a társadalom nevelésének kérdése is. A munkaerő kínálata mellett fontos szerepet játszik a tőke vonzásában a kiszámítható környezet, a politikai stabilitás és az uniós tagság is - ismertette Inotai András.

Az igazgató elmondta: Magyarország tőkemegtartó képességének javításában fontos szerep jut a külföldi cégek köré kiépülő hálózatoknak, az oktatásnak és a fizikai infrastruktúra fejlesztésének. Szavai szerint elsősorban a magasabb hozzáadott értéket képviselő tevékenységek, a kutatás-fejlesztési terület irányába kell elmozdulni. Ehhez az oktatáspolitikának is alkalmazkodnia kellene - tette hozzá. Véleménye szerint már most látható ugyanis, hogy egyes termelési fázisokat az országból kitelepítenek a cégek, amely fokozza a munkanélküliséget. A folyamat várhatóan a jövőben még erőteljesebben jelentkezik - jegyezte meg.

Inotai András szerint fontos tényező mind a tőke vonzásában, mind pedig megtartásában, hogy milyen szinten folyik a társadalmi párbeszéd az országban.

Simai Mihály akadémikus, a VKI kutatóprofesszora, az UNCTAD tanácsadója a jelentést ismertetve elmondta, hogy a hidegháború befejezése óta először jelenik meg a politikai kockázat a szakértők gondolkodásában. Példaként említette a közép-kelet-európai országokban jelentkező "populista tendenciákat", amelyek rontják a transznacionális cégek működési légkörét.

A jelentés szerint tavaly a beérkezett új tőke 6,1 milliárd dollárt tett ki, ezzel a régióban Magyarország a 3. helyen szerepel, Lengyelország és Románia mögött. A tőkekivitel értéke 2006-ban meghaladta a 3 milliárd dollárt. A külföldön elhelyezett magyar tőke állománya csaknem 13 milliárd dollár, míg a Magyarországon működő több mint 81 milliárd dollárt tesz ki.

Inotai András adatai szerint Magyarországon a teljes éves beruházás mintegy 25 százaléka külföldi működőtőke, a fennmaradó 75 százalék pedig magyar. A magyarországi külföldi működőtőke GDP-hez mért aránya 72 százalék, a régióban ez a második legnagyobb érték Észtország után.

A jelentés szerint globálisan a külföldi befektetések az elmúlt évben különösen jelentős mértékben, 38 százalékkal 1.306 milliárd dollárt tettek ki, ez igen közel van a 2000-ben elért 1.411 milliárd dolláros történelmi rekordhoz - ismertette Simai Mihály. A külföldi befektetések több mint kétharmada már működő vállalatok megvételét célozta, és csak harmada volt új beruházás.

Európában az új befektetések 65 százaléka a fejlett országokba irányult, 29 százaléka a fejlődőkbe és 6 százaléka a volt szocialista térségbe. Az Európai Unióba áramlott az új befektetések több mint kétötöde. A forrásokat illetően a fejlett országokból származott az új befektetések 84 százaléka, az EU államaiból 47 százaléka, az Egyesült Államokból 17 százaléka és Japánból 4 százaléka. A fejlődő országok társaságai adták az új befektetések 14 százalékát, a volt szocialista országok vállalatai 2 százalékát.

A jelentés szerint a külföldi befektetések kétharmada a szolgáltató szektorba és különösen az infrastruktúrával összefüggő ágazatokba irányult. A kitermelő ágazatok aránya a külföldi befektetésekben valamelyest nőtt, de csak az összes befektetés 10 százalékát tett ki.

Simai Mihály elmondta: a transznacionális cégek szerepe a világgazdaságban várhatóan tovább nő. A legnagyobb ilyen cégek továbbra is a mai fejlett világ társaságai, de egyre jelentősebb versenytársak a kínai, indiai, brazil, orosz, mexikói vállalatok.

Van remény - túl a beruházási mélyponton
Egy évtized, és az EU a süllyesztőbe kerül?
MBA Akadémia, 2007 tavasz - A bővülés éve 2008??
Az EU elvesztheti világgazdasági meghatározó szerepét

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG