.jpg)
A GDP 2007-ben két ok miatt nő lassabban, mint azt a GKI korábban várta - magyarázta az elnök. Az egyik, hogy a mezőgazdaság teljesítménye 15 százalékkal esik vissza, ez 0,5 százalékponttal mérsékli a GDP-t. A másik a KSH módszertanának változásából ered - a közösségi szolgáltatásokat másként számolják, mint korábban, így annak 5,0 százalékos csökkenése 1,0 százalékponttal módosítja lefelé a GDP alakulását - tette hozzá.
A GKI a maginflációhoz hasonlítható "magnövekedést" is számított, azaz kiküszöbölte az említett rendkívüli tényezőket, így 2007-re 3,5 százalékos GDP növekedést, jövőre 5 százalékos ütemet mutatott ki - jelezte Vértes András.
A beruházások az idén 2,0 százalékkal bővülnek (a májusi prognózisban 4,0 százalék szerepelt), jövőre 8,0 százalékkal, a gyorsulást azzal magyarázta a GKI elnöke, hogy az idén igénybe vehető európai uniós forrásokat jövőre hívják le Magyarországon, ami jövőre, ami önmagában 2,5 milliárd eurót jelent.
A GKI 7,0 százalékról 7,8 százalékra emelte az idei inflációs előrejelzését, decemberre 6,2 százalékot jelezve, jövőre 4,7 százalékos átlagos fogyasztói árnövekedést tartalmaz a prognózis, decemberre 4,0 százalék körülit.
"Amennyiben a népszavazás eredményeként változik a lakossági hozzájárulás a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj ügyében, akkor a kormány más intézkedésekkel kompenzálja az esetleges kiesést" - magyarázta Vértes András.
Az államháztartás GDP arányos eredményszemléletű hiánya (ESA"95) az idén 6,0 százalék lesz, jövőre a deficit 4,1 százalékra csökken. Itt jegyezte meg az elnök, hogy a GDP-arányos adósságráta 2007-ben 66 százalékot tesz ki.
Az államháztartás konszolidálódó helyzete felvetheti, hogy 2008-ban euró csatlakozási menetrendet készít a kormány, amely a hitelesség további javulását hozhatja magával - jelentette ki Vértes András. A GKI 2007 végére 7,0 százalékos alapkamatot vár, a jövő év végére pedig 6,0 százalékos mértéket - tette hozzá.
ÁSZ: Kockázatos, de kivitelezhető a büdzsé
Februárra öt alá megyünk?
Az eurózóna is lassul
Még nincs vége a drágulásnak
MTI