A Reuters csütörtöki közleménye szerint jövőre az elemzők 3,8 százalékos drágulást jósolnak, ami már csak egytized százalékpontos emelkedés. A várakozások szerint három év múlva levonul az inflációs hullám, így a 2009-es elemzői előrejelzés változatlanul 3 százalék.
A közlemény szerint a piac továbbra is arra számít, hogy az Magyar Nemzeti Bank "elvéti" 2008-as inflációs célját, a rákövetkező évben azonban elérheti az árstabilitást jelentő 3 százalékos inflációt. Emiatt szinte egyöntetű volt a várakozás, hogy a hétfői kamatdöntési ülésén nem emeli tovább a 8 százalékos jegybanki alapkamatot a Monetáris Tanács. 23-ból 22 elemző várta ezt és csak egy elemző jósolt kamatemelést.
A jegybank a várakozások szerint továbbra is figyeli majd, nem okoz-e tartós inflációs hatásokat az év eleji áremelkedési hullám. A forint erősödése, a külföldi befektetők töretlen "kockázatéhsége" és a javuló magyar költségvetési egyensúlyi mutatók azonban elkerülhetővé tehetik az újabb kamatemelést. |
A konszenzus előrejelzés szerint idén is, jövőre is 1 százalékponttal csökkenhet összesen a jegybanki alapkamat. Ez a várakozás hozzájárul a rövid lejáratú magyar állampapírok iránti kereslethez, hiszen ezek hozama többé-kevésbé az MNB-kamatot követi, az alacsonyabb hozam pedig az árat növeli.
Februárban az infláció várhatóan tovább emelkedik, az elemzői konszenzus szerint 8,7 százalékra. A csúcsot az év első hónapjaiban 8,9 százaléknál érheti el, ami kéttized százalékponttal magasabb, mint amit egy hónapja vártak az elemzők. Az éves átlagos infláció várt szintjét jelentősebben, 0,7 százalékkal emelték az elemzők. Ez arra mutathat, hogy friss várakozásaik szerint tovább maradhat magas az infláció az idén, mint korábban gondolták.
A közlemény szerint az előző év utolsó negyedében a költségvetési kiigazítás lépéseinek következtében a várakozásoknál jobban lelassult a magyar gazdaság éves növekedése: a harmadik negyedévi 3,8 százalékról 3,2 százalékra, miközben az elemzők 3,5 százalékos bővülést vártak. Ez kisebb növekedés, mint az Európai Unió átlaga és jóval alatta van a többi közép-európai EU-tagország növekedési rátáinak. |
Az elemzők erős exportteljesítményre, és/vagy gyengülő importdinamikára számítanak: 200 millió euróval 1,2 milliárd euróra csökkentették konszenzusukat az idei külkereskedelmi hiányra. Ez már 2,15 milliárd euróval alacsonyabb hiány, mint amit egy éve vártak. A jövő évet tekintve még optimistábbak: konszenzusuk szerint 2008-ban mindössze 700 millió euró lesz a külkereskedelmi mérleg hiánya. Továbbra is arra számítanak, hogy idén és jövőre teljesülnek a kormány államháztartási hiány céljai és a tavalyi csaknem 10 százalékról idén 6,8, jövőre 4,6 százalékra csökken a deficit. Igaz, az utóbbi hetek valamivel optimistább kormányzati előrejelzései sem hagytak nyomot az elemzői jóslatokon - áll a közleményben.
Simor jelölése Gyurcsány erős helyzetét is jelzi
London az inflációban látja a kockázatot
Kijózanító magyar inflációs és GDP-adatok
Bizonytalan a költségvetési intézkedések árhatása
A vártnál nagyobb lett az infláció (hanganyag)