1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az idei évre 7,2 százalék átlagos inflációt várnak az elemzők, míg egy hónapja 6,5 százalékot prognosztizáltak - derül ki a Reuters által készített legfrissebb felmérésből. Jövőre az elemzők 3,8 százalékos drágulást jósolnak, három év múlva pedig levonul az inflációs hullám, így a 2009-es elemzői előrejelzés változatlanul 3 százalék
Az idei évre 7,2 százalék átlagos inflációt várnak az elemzők, míg egy hónapja 6,5 százalékot prognosztizáltak - derül ki a Reuters által készített legfrissebb felmérésből.

A Reuters csütörtöki közleménye szerint jövőre az elemzők 3,8 százalékos drágulást jósolnak, ami már csak egytized százalékpontos emelkedés. A várakozások szerint három év múlva levonul az inflációs hullám, így a 2009-es elemzői előrejelzés változatlanul 3 százalék.

A közlemény szerint a piac továbbra is arra számít, hogy az Magyar Nemzeti Bank "elvéti" 2008-as inflációs célját, a rákövetkező évben azonban elérheti az árstabilitást jelentő 3 százalékos inflációt. Emiatt szinte egyöntetű volt a várakozás, hogy a hétfői kamatdöntési ülésén nem emeli tovább a 8 százalékos jegybanki alapkamatot a Monetáris Tanács. 23-ból 22 elemző várta ezt és csak egy elemző jósolt kamatemelést.

A jegybank a várakozások szerint továbbra is figyeli majd, nem okoz-e tartós inflációs hatásokat az év eleji áremelkedési hullám. A forint erősödése, a külföldi befektetők töretlen "kockázatéhsége" és a javuló magyar költségvetési egyensúlyi mutatók azonban elkerülhetővé tehetik az újabb kamatemelést.
A felmérés szerint 14-ből 10 elemző vélte úgy, hogy az MNB következő kamatváltoztatása csökkentés lesz, legtöbbjük szerint erre a második félévben kerülhet sor. A megkérdezett elemzők közül 4-en mondták azt, hogy februárban vagy márciusban lehet kamatemelés.

A konszenzus előrejelzés szerint idén is, jövőre is 1 százalékponttal csökkenhet összesen a jegybanki alapkamat. Ez a várakozás hozzájárul a rövid lejáratú magyar állampapírok iránti kereslethez, hiszen ezek hozama többé-kevésbé az MNB-kamatot követi, az alacsonyabb hozam pedig az árat növeli.

Februárban az infláció várhatóan tovább emelkedik, az elemzői konszenzus szerint 8,7 százalékra. A csúcsot az év első hónapjaiban 8,9 százaléknál érheti el, ami kéttized százalékponttal magasabb, mint amit egy hónapja vártak az elemzők. Az éves átlagos infláció várt szintjét jelentősebben, 0,7 százalékkal emelték az elemzők. Ez arra mutathat, hogy friss várakozásaik szerint tovább maradhat magas az infláció az idén, mint korábban gondolták.

A közlemény szerint az előző év utolsó negyedében a költségvetési kiigazítás lépéseinek következtében a várakozásoknál jobban lelassult a magyar gazdaság éves növekedése: a harmadik negyedévi 3,8 százalékról 3,2 százalékra, miközben az elemzők 3,5 százalékos bővülést vártak. Ez kisebb növekedés, mint az Európai Unió átlaga és jóval alatta van a többi közép-európai EU-tagország növekedési rátáinak.

A konszenzus szerint az első negyedévben tovább lassul a magyar gazdasági növekedés 2,5 százalékra. Az elemzők várakozásai szerint a GDP 2007-ben 2,5, 2008-ban pedig 3 százalék lesz. Ez nem jelent változást az egy hónappal korábban közzétett várakozásaikhoz képest.

Az elemzők erős exportteljesítményre, és/vagy gyengülő importdinamikára számítanak: 200 millió euróval 1,2 milliárd euróra csökkentették konszenzusukat az idei külkereskedelmi hiányra. Ez már 2,15 milliárd euróval alacsonyabb hiány, mint amit egy éve vártak. A jövő évet tekintve még optimistábbak: konszenzusuk szerint 2008-ban mindössze 700 millió euró lesz a külkereskedelmi mérleg hiánya. Továbbra is arra számítanak, hogy idén és jövőre teljesülnek a kormány államháztartási hiány céljai és a tavalyi csaknem 10 százalékról idén 6,8, jövőre 4,6 százalékra csökken a deficit. Igaz, az utóbbi hetek valamivel optimistább kormányzati előrejelzései sem hagytak nyomot az elemzői jóslatokon - áll a közleményben.

Simor jelölése Gyurcsány erős helyzetét is jelzi
London az inflációban látja a kockázatot
Kijózanító magyar inflációs és GDP-adatok
Bizonytalan a költségvetési intézkedések árhatása
A vártnál nagyobb lett az infláció (hanganyag)

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG