1p
Az Egyesült Államokban közép-európai idő szerint 14:30-kor tette közzé a Munkaügyi Minisztérium a 2010. februárra vonatkozó munkaerőpiaci statisztikát
Az Egyesült Államokban közép-európai idő szerint 14:30-kor tette közzé a Munkaügyi Minisztérium a 2010. februárra vonatkozó munkaerőpiaci statisztikát, amely azt mutatta, hogy egy egyszeri tényező miatt - az amerikai gazdaság szempontjából kritikusan fontos - munkaerőpiac helyzete tovább romlott. Az ún. headline adat, a munkanélküliségi ráta 9,7%-on maradt, annak ellenére, hogy a várakozások meglehetősen nagy sávban, 9,5% illetve 10,1% között szóródtak. A piaci szereplők azonban szokás szerint nem erre, hanem a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak számának alakulására figyeltek - tudtuk meg az Equilortól.

Ennek oka a két indikátor számításában mutatkozó eltérésekben rejlik A munkanélküliségi ráta készítése során a felmérést végzők a háztartásokat kérdezik meg arról, hogy egy adott periódusban rendelkeztek-e állással vagy sem. Válaszuk bár lehet igen, vagy nem, az nem tükrözi azt, hogy a felmérési időszakban ténylegesen dolgoztak-e. Ezzel szemben a munkaerőpiaci statisztikákat közlő iroda, a BLS több százezer munkáltatót kérdez meg arról, hogy „Ön összesen hány fizetett munkavállalót alkalmazott abban a fizetési periódusban, amelyben benne van a hónap 12-ik napja?”

És ezen a ponton lép be a fent említett egyszeri tényező. Február 4-én és 9-én ugyanis két óriási hóvihar bénította meg az ország keleti részét, ami miatt számos részmunkaidős, vagy több műszakban dolgozó, illetve számos egyéb olyan szezonális munkavállaló maradt távol a munkahelyétől február 12-e körül, aki normál esetben dolgozott volna azokban a napokban. Vagyis: hiába rendelkeztek munkával, nem szerepeltek a BLS felmérésében, ami miatt a februári adat torzítja a valós munkaerőpiaci helyzetet.


Az idei második hónapban tehát 36 ezer fővel csökkent a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban, azt követően, hogy januárban még csak 26 ezerrel esett a foglalkoztatottak száma.  Az elemzői előrejelzések - köszönhetően a hóviharoknak - itt is nagy szóródást mutattak. A Marketwatch elemzői konszenzusa elöljáróban 90 ezer, a Bloomberg felmérése 68 ezer, míg a Reuters várakozása 50 ezer elvesztett munkahellyel számolt februárra. Vagyis a tényadat jelentősen felülteljesítette a várakozást.

Általános közhellyé vált már a közgazdászok körében, hogy a munkaerőpiac sokkal lassabban talál magára a válságból. Körülbelül 8,4 millió munkahely szűnt meg az Egyesült Államokban a gazdasági válság kirobbanása óta, és bár a tavalyi utolsó negyedévben már több mint három éves csúcsra szökött a bruttó hazai össztermék bővülési üteme - 5,9% volt a GDP növekedés - ennek ellenére a foglalkoztatási mutatókban még alig jelentkezik a javulás. A GDP növekedéséhez a feldolgozóipari cégek készletfelhalmozása is hozzájárult. Igaz a szektornak relatíve kicsi a GDP-generáló szerepe, az amerikai össztermék 12%-át teszi ki.

Sőt, a feldolgozóipari adatok csak a bizonytalanságot erősíthetik, hiszen egyfelől a trendszerű alulfoglalkoztatás lassul ebben a szektorban, másfelől nagy számban alkotják közép- és kisvállalatok az iparágat – ráadásul ezek jelentős része az észak-keleti államokban székel – így a február eleji viharra a feldolgozóipari foglalkoztatottság érzékenyebben reagált. A feldolgozóipar mellett az építőipar és a kiskereskedelem volt a viharkárok legnagyobb elszenvedője.


Az Equilor elemzői szerint a ma megjelent adatok önmagukban talán pozitívnak tűnhetnek és feltehetően pozitív árfolyam elmozdulásokat fognak kiváltani a piacon. Befektetőink és valamennyi piaci szereplő figyelmét szeretnénk felhívni egy rendkívül érdekes tényre. Az USA Munkaügyi Minisztériuma által 2010. február 5-én közzétett hivatalos dokumentum szerint a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak számának hó/hó alapú változását tükröző adat felülvizsgált értéke 2009-ben 12 hónapból 11-szer mutatott olyan szintű eltérést, hogy az komolyan felveti akár a szándékos piacbefolyásolás lehetőségét.

A lenti táblázat mutatja, hogy a 2009-es évben hogyan alakult a minisztérium által közzétett előzetes, becsült adat, illetve a tényleges, korrigált adat. Éves szinten összesen 617 ezer fő volt az eltérés hó/hó szinten, ráadásul 2009 márciusában, amikortól a részvénypiaci rali kezdete is datálódik, 101 ezer fővel tévedtek.


Ugyanez a statisztika azt is – hivatalosan – kijelenti, hogy bár korábban azt közölték, hogy 2009. december végén 130,91 millió fő dolgozott a mezőgazdaságon kívül az USA-ban, igazából csak 129,547 millióan dolgoztak. Vagyis 1,363 millió fő eltérés volt az előzetesen közölt és a tényleges adat között, tehát 1%-ot tévedtek. Ez önmagában talán kevésnek tűnik, de e mögött  a tévedés mögött 1,36 millió ember van - írják az Equilor elemzői.

Összegezve tehát, a fentiek fényében érdemes lesz óvatosan kezelni a jövőben a megérkező makroadatokat. Önmagában persze az a tény, hogy az ilyen eltérésekből short pozíció felvétele adódna, nem mehetünk szembe a piaci hangulattal. Az átlagos amerikai befektető ugyanis csak arra fog figyelni, hogy mennyi lett a hó/hó alapú változás. Nem fog beletekinteni a statisztikába, amely pedig elárulja, hogy súlyos eltérések vannak a becsült és a tényleges adatokban. A felülvizsgált, vagy korrigált adatok pedig utólag egyáltalán nem kerülnek be a köztudatba. A befektetők a becsült adat alapján hozzák meg a kereskedési döntéseiket, ami a legpesszimistább szcenárió szerint felveti a szándékos piacbefolyásolás lehetőségét.

Óvakodj a csalóktól! A brókerbotrány tanulságai
Visszatámad a Capital Partners
Dől a pénz: megint nyerésben a befektetési alapok
AEGON: mintha nem is lett volna válság
Tiltott összejátszás - Sorost is vizsgálják

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG