Kissé nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma februárban: a hónap végén 659.000 fő volt, 0,9 százalékkal több mint az előző hónapban, miközben több mint ötezerrel kevesebb új álláshelyet jelentettek be a munkaügyi kirendeltségeken - derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) honlapján közölt februári munkaerőpiaci adatokból. Az álláskeresők számának növekedése az előző év azonos hónapjához képest 21,3 százalékos volt. A nyilvántartott álláskeresők februári zárólétszámában a pályakezdők száma 1,6 százalékkal, míg a nem pályakezdőké 0,9 százalékkal volt nagyobb, mint egy hónappal korábban.
A Fidesz szerint az MSZP-kormány gazdaságpolitikájának kudarcát mindennél jobban mutatja, hogy egyre több az állástalan, egyre kevesebb a munkalehetőség. Czomba Sándor, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője ezt arra reagálva közölte pénteken az MTI-vel, hogy az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) - mint írta - "sokkoló" adatai szerint már 660 ezer közelébe emelkedett az állástalanok száma, miközben a munkahelyeké tovább csökkent |
A legnagyobb arányban az egyéb közösségi, személyi szolgáltatás, a mezőgazdaság, vadgazdálkodás és erdőgazdálkodás, a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás, az építőipar és a kiskereskedelem területén dolgozók vesztették el az állásukat februárban.
Februárban az álláskeresők 63,5 százaléka részesült valamilyen ellátásban, számuk egy hónap alatt 2.900-zal nőtt.
A munkáltatók az év második hónapjában 24.900 új álláslehetőséget jelentettek be, ami az előző hónaphoz képest 5.200-as, 17,2 százalékos csökkenést, az előző év februárjához képest ugyanakkor 4.900-as, 24,7 százalékos növekedést mutatott. A februári csökkenés legfőbb oka, hogy a 2010 elején induló támogatott közmunka-programok létszámigényének jelentős részét már januárban bejelentették a munkaügyi kirendeltségekhez.
Adatok összehasonlítása A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta Központi Statisztikai Hivatal által publikált legfrissebb adata 10,8 százalék, ami a munkaerő-felmérésből a 2009. november-2010. január közötti időszakra, a 15–74 éves népességre vonatkozóan kapott országos adatot mutatja. Ez az érték az egy hónappal korábban publikált adathoz képest 0,3 százalékpontos növekedést mutat és 2,4 százalékponttal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. |
A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya februárban 15,1 százalék, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 9,8 százalék volt.
2010 februárjában 20 cég, összesen 1.263 munkavállalót érintő csoportos létszámleépítést jelentett be a munkaügyi központok kirendeltségein. Az előző hónaphoz képest 511 fővel, 68 százalékkal nőtt a bejelentett elbocsátandó létszám. Az egy évvel korábbi, 2009. februári bejelentések létszámtartalmához képest azonban jelentős, 74 százalékos csökkenés volt.
Nemek szerinti megoszlás az EU-ban és a világban
Magyarország kivétel
Az Európai Unióban nőtt a nők foglalkoztatása az elmúlt négy évben, míg a férfiaké árnyalatnyit csökkent - derül ki az Eurostatnak a nemzetközi nőnap alkalmából közzétett felmérésből. Magyarországon a nők és a férfiak foglakoztatása egyaránt visszaesett.
A nők már nem is álmodnak férfi-fizetésről? |
A nők foglalkoztatást tekintve továbbra is Dánia a vezető, 73,7 százalékkal, a lista végén Málta szerepel, 37,9 százalékos aránnyal.
A globális vezetési tanácsadó cég szerint ennek magyarázata jórészt abban rejlik, hogy a gazdasági válság olyan ágazatokat érintett leginkább, ahol a foglalkoztatottak többsége férfi. Ilyen például a feldolgozó ipar, vagy az építőipar, miközben a nők java része a válság által kevésbé érintett területeken - egészségügy, oktatás - dolgozik. De az is egy lehetséges magyarázat, hogy a vállalatok nagyobb figyelmet fordítottak arra, hogy női alkalmazottaikat kevésbé érintse a leépítés - derül ki a felmérésből.
A lista élén India áll, ahol az elbocsátottak 95 százaléka volt férfi, Franciaországban 71 százaléka, az Egyesült Államokban 54 százaléka. Hasonló tendenciát figyeltek meg az elemzők sok más országban is, Hollandiában viszont fordított volt a helyzet: ott az elbocsátottak 51 százaléka volt nő, Kínában pedig nagyjából azonos volt az arány. Az Accenture 524 közép- és nagyvállalat vezetője körében végezte el a felmérést tavaly november és 2010 február közepe között a megelőző év elbocsátásairól.
Munkanélküliség az USA-ban: jelentős eltérések az adatokban
Három pályázatból kettő nyer
Nem hagy alább a csődhullám
Nincs elég IT szakember a piacon
A 10 százalékot nyaldossa az európai munkanélküliség
A negyedév végére kilábalunk a recesszióból
A gazdasági válság miatt világszerte több férfi veszítette el állását, mint nő - tette közzé felmérésnek eredményét az Accenture.
MTI, Privátbankár