Vezéráldozatok
Távozik posztjáról Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter május 31-ei hatállyal - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vasárnap Budapesten. A kormányfő közölte, a miniszterrel együtt távozik három rendőri vezető, Bene László országos és Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány, valamint Dobozi József, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) vezetője is.
Az országos rendőrfőkapitány helyettese még nem tudja pontosan, mi történt az országos botrányt kiváltó eset során. Szabadfi Árpád a Magyar Televízió hétfői Nap-kelte műsorában beszélt. A rendőrparancsnokok leváltása és a miniszter lemondása után Szabadfi Árpád tábornok most a legmagasabb rangú rendőri vezető. Szabadfi tábornok biztosnak mondta, hogy a rendőrök nem jártak el az előírásoknak megfelelően, de nem válaszolt arra a kérdésre: történt-e nemi erőszak. A magas rangú rendőr kétszer is azt mondta: "akár az is kiderülhet, hogy nem úgy történt az eset, ahogy a sértett elmondta". |
Az irányítás, a működés, a szabályozás tekintetében lehetnek változások, de ez a minisztérium kompetenciáját, felelősségét nem érinti - fejtette ki Gyurcsány Ferenc. Kijelentette: a személyi döntéseken kívül szabályozási és szervezeti kérdésekhez is hozzá kell nyúlni.
Petrétei József azzal indokolta lemondásának benyújtását, hogy a közbizalom gyengülése nem teszi lehetővé az elkerülhetetlen intézkedések végrehajtását, például a rendőrség belső vizsgálati ügyosztályának visszaállítását, a büntető törvénykönyv szigorítását - értesült a Népszabadság.
A Fidesz kongresszusán a küldöttek tapsviharral fogadták Petrétei József miniszter távozásának a hírét. Szijjártó Péter szóvivő emlékeztetett arra, hogy a sorozatos rendőrségi botrányok után a Fidesz már pénteken követelte a miniszter, valamint az országos és a budapesti rendőrfőkapitány távozását.
Schmitt Pál visszalépett az alelnök-jelöltségtől a Fidesz szombati kongresszusán, ugyanakkor elvállalta, hogy vezeti a 2009-es európai parlamenti választási kampány.
Orbán Viktor újra a Fidesz elnöke
Az MTI-nek nyilatkozó politológusok szerint megerősödtek Orbán Viktor pozíciói vasárnapi újraválasztásával, a Fidesz XXII. tisztújító kongresszusán elmondott beszédében azonban nem szolgált újdonsággal a pártelnök. Ezt a többi parlamenti párt is felrótta Orbánnak: az MSZP és az MDF szerint a Fidesz újraválasztott elnökének beszédében nem volt új elem, míg az SZDSZ arra hívta fel a figyelmet a legnagyobb ellenzéki párt kétnapos, vasárnap véget ért kongresszusára reagálva, hogy Orbán Viktor újra adós maradt program hirdetésével.
Orbán Viktor közös felelősségvállaláson alapuló, polgári értékeket képviselő, plebejus politikát hirdetett meg a kormányzat "nincs más út politikájával" szemben; a párt vasárnapi budapesti kongresszusát lezáró beszédében arról is beszélt, hogy a jobboldal élete legnagyobb lehetősége, Magyarország pedig válaszút előtt áll. "Az új többség koalíciójának eszmei alapjául a kölcsönös felelősségvállast kínáljuk", mert ez olyan társadalomszervezési elv, amely képes tartós egyezséget teremteni - jelentette ki a pártelnök, aki több mint egyórás beszédét annak megállapításával kezdte: lassan minden magyar egyetért abban, hogy ez így nem mehet tovább. A pártelnök szerint az MSZP támogatottsága olyan mélyre süllyedt, hogy megszűnt nagy párt lenni és középpárttá zsugorodott.
Az alelnöknek megválasztott Kósa Lajos úgy véli: polgármesterként végzett munkáját elismerve választották meg a Fidesz alelnökének, s nem azért, mert a párton belül több kérdésben az elnöktől eltérő véleményt képvisel - mondta a debreceni polgármester az MTI-nek.
Az SZDSZ szerint civil kontroll kell, az MDF visszahozná a Belügyminisztériumot
Gyurcsányt is beszervezték volna
Gyurcsány meneszti Gergényit és Benét
Olvad a Fidesz előnye
Áder János pert nyert a Magyar Nemzet ellen
Orbán: erkölcstelen a kormány gazdaságpolitikája
Orbán Viktor saját tévével erősít