.jpg)
Pokorni Zoltán, aki hétfőn személyesen is jelen volt a kérdések újra benyújtásánál, azt mondta: az Országos Választási Iroda vezetőjével, Rytkó Emíliával együtt várták meg, hogy 16 órakor lejárjon a határidő, ezért úgy látják, előttük más nem nyújthatott be ugyanebben a tárgykörben kezdeményezéseket. "Nem tűnt föl, hogy Gyurcsány Ferenc vagy Hiller István ott ülne előttünk a sorban és megelőzött volna minket, bár átfutott a fejemen, hogy ilyen csalafintaságon töri a fejét a szocialista párt" - tette hozzá a politikus, jelezve, hogy nem tudják, mikor, ki és milyen körülmények között nyújthatta be a Fidesszel egyidőben a kormány álláspontját tükröző kérdéseket.
Mint mondta, az OVB eddigi gyakorlata szerint a benyújtás sorrendje számít, így nem is kellene foglalkozniuk a három másik kérdéssel. Példaként hozta, hogy az idén áprilisban az OVB-hez ugyanabban a tárgykörben, a tb-kassza állami kézben maradásával kapcsolatban két népszavazási kérdést is benyújtottak, a testület pedig a sorrendben elsőként hozzá érkezett kérdést tűzte napirendjére, és a hitelesítés után a másik hasonló tárgyú kérdést nem is vitatta meg, mert már védett volt a téma. Pokorni Zoltán hangsúlyozta: bíznak abban, hogy az OVB nem politikai színjátékot akar játszani, így a sorrendiség lesz a meghatározó, és nem vitatja meg a "kormány kérdéseit".
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője újságíróknak azt mondta: a kérdések jellegéből látszik, hogy a kormány politikájával szimpatizáló ember nyújtotta be, azt azonban nem tudja, ki vagy kik nyújtották be a kezdeményezéseket. A szocialista politikus szerint ezek a kérdések az ország szempontjából fontos reformok támogatására kérdeznek rá, az MSZP politikai céljaival egybeesnek, így ha az OVB hitelesíti a kezdeményezéseket, elképzelhetőnek tartja, sőt ő maga javasolná is, hogy támogassák az aláírásgyűjtési kampányt. A Fideszre utalva megjegyezte: zavarkeltés és trükközés az, ha valaki annyira nem veszi komolyan a saját maga által benyújtott kérdéseket, hogy nem is kezd el aláírásokat gyűjteni. Ezzel világossá vált, hogy nem a kérdések tartalma, hanem a kormánygyengítő akció a cél - tette hozzá Lendvai Ildikó. |
A Fidesz alelnöke úgy látja, hogy a kormány népszavazással kapcsolatos kommunikációja most már második szakaszához érkezett, először el akarták lehetetleníteni a kezdeményezéseket, de ez nem sikerült, így most össze akarják zavarni, érhetetlenné akarják tenni a kérdéseket. Mint mondta, a kormány az eltelt nyolc hónapban időhúzásra játszott, igyekezett antidemokratikus módon megakadályozni a népszavazást, és ebben a politikai manőverben az OVB eszköz volt.
A politikus leszögezte: nem ért egyet Szikinger István alkotmányjogász álláspontjával, aki szerint akár egyszerre is fel lehetne tenni a Fidesz kezdeményezéseit és a másik három kérdést népszavazásra. Pokorni Zoltán szerint ezzel jogi nonszensz állhatna elő, hiszen, elképzelhető, hogy egymást kizáró álláspontokat erősíthetnek meg a választók, 25 százalék plusz egy szavazattal.
"Bármi megtörténhet", ebben a helyzetben nem lehet megjósolni, hogy az OVB milyen döntést hoz majd a benyújtott kérdések ügyében - közölte az MTI-vel egy magát megnevezni nem kívánó, ám a testület tagjait jól ismerő választási szakértő. A szakértő szerint azért "teljesen bizonytalan az OVB döntéskimenetele", mert nincs jogszabályi fogódzó, így csak a józan ész és a logika mentén dönthet a testület. Arra hívta fel a figyelmet: az OVB-t nem kötelezi semmi arra, hogy milyen sorrendben foglalkozzon az elé kerülő kezdeményezésekkel, így előfordulhat még az is, hogy a később érkezett kérdéseket veszi előbbre - mondta, megjegyezve ugyanakkor, hogy erre a bizottság "nehezen adhatna magyarázatot". Az említett "védettség" csak a hitelesítés után lép hatályba - jelentette ki.
Közölte, az szinte biztosra vehető, hogy a kérdések újra az Alkotmánybíróság (Ab) elé kerülnek.
Az index.hu információi szerint a Választási Információs Szolgálat gépére a július 9-i 16 órai határidő leteltét követő percben elektronikus levélben érkezett a Fidesz beadványával ellentétes tartalmú 3 kérdés, így egyelőre azt sem lehet biztosan kijelenteni, hogy melyik beadvány érkezett hamarabb a testülethez.
Népszavazás-reloaded: 3 kérdést újra átadott a Fidesz
Újra az Alkotmánybíróságon a népszavazás - könnyű futam lesz
Kaszáljon a népszavazáson: vegyen nyomda-részvényt
Gyurcsány: bornírt ötlet a népszavazás
30 milliárdba fájhat a sikeres népszavazás (hanganyag)
7:3 - vették az akadályt a Fideszes kérdések
A Fidesz szerint Gyurcsány a népszavazás ellen harcol
Eredményre vezetne a Fidesz népszavazása
Verestől mehet a népszavazás, érdekel még valakit?
MTI