A magyar bankrendszer képes kezelni a kihívásokat - olvasható a jegybank "Jelentés a pénzügyi stabilitásról" szóló anyagában, amelyet szerdán adott ki a Magyar Nemzeti Bank. A magánszektor és a közszféra eladósodottságának csökkentése áldozatokkal jár, de hosszabb távon javítja a növekedési lehetőségeket - áll a jelentésben.
A magyar bankrendszer stabil maradna egy a mostaninál rosszabb gazdasági helyzetben is, ezt az eredményt hozta a jegybank újabb "stressz tesztje" - mondta Tabák Péter, a jegybank igazgatója. Az igazgató közölte: a magyar bankrendszer ellenállóképessége erős, de a bankoknak figyelniük kell a kockázatokat. Az áprilisi jelentés óta az ország kockázati megítélése javult, a külső finanszírozási helyzet is jobb lett, de Magyarország helyzete még sérülékeny, ez a bankokat is óvatosságra kell, hogy intse - tette hozzá.
A magyar bankrendszer első féléves profitja a jelentős hitelezési veszteség ellenére messze a várakozások felett alakult - olvasható a jelentésben.
A jelentés szerint 2009. június végéig 188 milliárd forint értékvesztést könyvelt el a hazai bankszféra, ami egyharmaddal haladja meg a teljes tavalyi értéket, és mintegy 158 milliárd forinttal magasabb 2008. első félévi értéknél.
Nagy Márton, a jegybank pénzügyi stabilitási szakterületének helyettes vezetője elmondta: a jegybank a banki mutatók közül leginkább az értékvesztés eredményrontó hatását figyeli, az MNB-nél ezt tartják a hitelezési veszteség legjobb jelzőszámának.
Kiemelte: a háztartások esetében az elszámolt értékvesztés aránya a teljes banki hitelállományhoz képest tavaly december végén 1,05 százalék volt, ami 2 százalékra nőtt az idei első félév végére, 2009 végére pedig az MNB szakértői szerint 3,1 százalékra emelkedik.
Újra pénzhez juthatnak a kkv-k
Állami pénz nélkül meghalna a nagybank
Magyarország az élen, de még sokkal tartozik
Fitch: egyre megbízhatóbbak a bankok
MTI