Namíbiának nagyon kellenek a befektetők
Namíbia a délnyugat-afrikai régió stabil államai közé tartozik. A stratégiai ásványkincsekben (például uránban) gazdag állam 1990-ben vívta ki a függetlenséget a Dél-afrikai Köztársaságtól, és azóta nem volt számottevő konfliktus.
Manasse Katjivana, a namíbiai Köztársaság bécsi nagykövetségének első titkára a konferencián arról számolt be, hogy a politikai stabilitás mellett számos garancia szolgálja a befektetések biztonságát. Működő tőkére nagy szüksége van az országnak, hogy átalakíthassa a gyarmati időkben kialakult, nyersanyagexportra és késztermékek importjára alapuló gazdasági szerkezetet.
A feldolgozóipar fellendítéséhez a namíbiai kormány a közép-kelet-európai régióban is igyekszik befektetőket találni. A kapcsolatfelvételt szolgáló konferencia után, szeptemberben üzletemberek kíséretében magas rangú kormányküldöttség látogat majd Budapestre. A delegáció Pozsonyban, Prágában és Bécsben is tárgyal, és a remények szerint a körút során konkrét befektetési megállapodásokat is sikerül majd tető alá hozni - mondta a diplomata.
Magyarország 1990-ben az elsők között ismerte el Namíbia függetlenségét. A két ország jó diplomáciai kapcsolatokat ápol, a gazdasági együttműködés azonban csak az utóbbi években indult meg - mondta Molnár Erik, az afrikai ország budapesti konzulátusának munkatársa. A magyar cégeket elsősorban az energetikai szektor és az állami útépítési tenderek érdeklik, több vállalat már be el is indított projekteket Namíbiában - mondta Molnár Erik.
A 2 millió lakosú ország gazdasága tavaly 3,8 százalékkal bővült, az infláció 6,7 százalékos volt. A nemzeti bank előrejelzése szerint a gazdaság bővülése az idén eléri a 4,7 százalékot. Az infláció az idén áprilisban 6,3 százalék volt.
Egy magyarországi beruházás lett Európa legjobb befektetése
Üzleti klímaváltozást várnak a japán befektetők.
Albánia felé kacsintgatnak a magyarok
MTI