
Martos Éva az OÉTI vezetője előadásának elején elmondta, hogy az energiaitalok forgalmazásával kapcsolatban már többször is kifejezték aggodalmukat. A hivatal figyelmét egy aggódó pedagógus levele keltette fel, ezért kezdték el felmérni, hogy mennyire is elterjedtek az energiaitalok - főleg a veszélyeztetett , 18 év alattiak körében. Az OÉTI adatai szerint az ország 3099 iskolájában 1331-ben van büfé - vagyis közel egymillió gyerek tud napközben vásárolni valamit a zsebpénzéből. Az iskolák harmadában van valamilyen automata, ezeknek 87% italautomata, és csak 2% a gyümölcsautomata. Az OÉTI által nem ajánlott italok közül a büfék 60%-ban lehet kólaféléket kapni, negyedükben pedig energiaiatlt is. Az italautomaták 75%-ában van kávé, 20%-ban kóla illetve 3%-ukban energiaital is van.
Cukorfélék és édesítők: mi az igazság? |
A magyar szabályok szerint 150 mg/l-es koffeintartalomtól számít valami magas koffeintartalmúnak, és ezt a csomagoláson is fel kell tüntetni. A vizsgált, Magyarországon forgalmazott energiaitalok közül az átlag 60-80 mg/l körüli értéket mutatott, de két típus (Cocaine márkanéven forgalmazott) 300 ml/g-os kiugró értéket produkált. Esetleírásokból tudható, hogy a fiatalok nem állnak meg egy energiaitalnál, hanem akár 4-6 dobozt is elfogyasztanak naponta.Ezzel szemben a teljes felnőtt lakosság napi koffeinbevitele nagyjából 115 mg/l - ez az átlag, de a fogyasztói szokásokban nagy a szórás. Martos felhívta rá a figyelmet, hogy az instant, "három az egyben" kávék koffein tartalma 50-120 mg/l - a közvélekedéssel ellentétben tehát igen erős koffeintartalommal bír jó pár típus (ez az intervallum a kávék esetében 20-90 ml/g).
Miért veszélyeztetettek a gyerekek?
Ijesztő adat, hogy a Progresszív Magazin felmérése szerint a fiatal felnőttek közül a legtöbben (25%) a koffein tartalmú italok közül az energiaitalról nem mondanának le, ha megkérnék őket, hogy valamelyik italfajtát hagyják el. |
Általában igaz, hogy rövid távon ezek az italok javítják az állóképességet, "felrázzák" a fogyasztót - de a közhiedelmekkel ellentétben nem egyenlőek a sportitalokkal, amelyek éppen hogy segítik a folyadékpótlást - az energiaitalok fogyasztása után viszont általában jelentős folyadékveszteség lép fel.
A 2005-ben elindított iskolai büfék kínálatát megreformáló rendelet egyik nagy kudarcának is tekinthető, hogy nincs jogszabályi akadálya annak, hogy iskolákban energiaitalokat árusítsanak vagy reklámozzanak - holott a magas kockázatokat az esetleírások mellett tudományos kísérletek is bizonyítják a fiatal korosztály körében. |
A konferenciát szervező hatóságok a rendezvényt figyelemfelkeltő akciónak szánták, de annál valamivel többre sikeredett. A közegészségügyi hatóságok vezetői ugyanis mind amellett érveltek, hogy a felnövekvő generációk védelme érdekében jogszabályban kellene korlátozni az energiaitalok forgalmazását. Hogy mekkora piacról is van szó, azt hűen jellemzi, hogy egyetlen magyar cég engedhette meg magának, hogy Forma-1-es autón reklámfelületet béreljen: egy hazai energiaital gyártója. Tavalyi becslések szerint az energiaitalok magyarországi piaca közel 14 milliárd forintos.
A szervezők felhívást tettek közzé, azt szeretnék elérni, hogy korhatárhoz kössék az energiaitalok árusítását - hiszen egy doboz ilyen ital egy egészség felnőtt szervezetnek nem okoz kárt. Szeretnék kitiltani ezeket olyan helyekről, ahol gyerekek fordulnak meg nap mint nap. Szeretnék továbbá, hogy megfelelő kommunikációval a gyártók figyelmeztessék a fogyasztókat a kockázatokra.
Az előadások végeztével a nézők közül szót kért egy fiatal, vidéki ÁNTSZ dolgozó, aki mint egykori pedagógus beszámolt élményeiről, mint mondta a veszélyeztetett és érintett réteg ma már a 10-14 éves korig terjedő korosztály. Praxisában előfordult, hogy egy másfél literes energiabomba után kellett újraéleszteni egy 12 éves tanulót az iskolában, mert a szíve nem bírta a koffeintúladagolást. A palackon fel volt ugyan tüntetve apró betűkkel a "határérték", de lévén másfél literes üvegről volt szó, eleve több volt benne a koffein a megengedettnél.
Rá kell szoktatni a gyereket a reggelire!
Leszoktunk az esztelen költekezésről?
Egészséges életmód helyett faljuk a tablettákat?
Hogyan szoktassuk rá gyerekünket az egészségre?
Zsiborás Gergő
Privátbankár