1p
A kormányzati kudarcok nagyobb szerepet játszottak a válság kialakulásában, mint a piaciak, ezért a válság megoldását sem az állami szabályozók szigorításától várhatjuk
A kormányzati kudarcok nagyobb szerepet játszottak a válság kialakulásában, mint a piaciak, ezért a válság megoldását sem az állami szabályozók szigorításától várhatjuk – hangsúlyozta Urbán László, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) leendő magyar igazgatóhelyettese a CEU Business School „Tükröm, tükröm” c. konferenciáján - tudtuk meg a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményből. Martonyi János volt külügyminiszter szerint bár Európa szerepe csökken a világgazdaságban, ez a viszonylagos csökkenés azonban csak a fejlődő világ évszázados lemaradását leküzdő rohamos fejlődésének köszönhető.

A jelen gazdasági válság nem szokványos magyarázatát adta előadásában Urbán László, az OTP volt vezérigazgató-helyettese a CEU Business School szembenézést, a valós helyzet elemzését szolgáló konferenciáján. A lakáspiaci buborék kipukkanását, a felelőtlen banki hitelezési gyakorlatot és az átláthatatlan pénzpiaci termékek kialakulását lehetővé tévő gyenge szabályozást hangsúlyozó bevett magyarázatokkal szemben Urbán arra hívta fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államokban kormányzati nyomásra növekedett a hitelállomány: az évtizedekig tartó állami befolyásolás, politikai akarat és a szociálisan hátrányos helyzetű csoportokat védő bírói gyakorlat taszította a bankokat a lakáshitelezés kiterjesztésére a kevéssé hitelképes tömegek irányába.

Ez a folyamat az amerikai gazdaság mesterségesen táplált növekedésével párosult. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed korábbi elnöke, Alan Greenspan neve által jelzett érában ugyanis a mesterségesen alacsonyan tartott kamatszinteknek köszönhetően 1987-től még ciklikus visszaesés sem volt az USA-ban. Ma már tudjuk, hogy ez a mesterséges konjunktúra természetesen vezet a pénzügyi buborékok kialakulásához.

Nézze meg választási rovatunkat és értékelje Ön is a miniszterelnök-jelölteket!
A válságjelek hatására a szereplők soha nem látott mértékű, tömeges és fedezetlen shortolásba kezdtek – ez tette fel a pontot az „i”-re. A pénzügyi szakember szerint a szabályozók nem voltak a helyzet magaslatán, mert hirtelen olyan tőkeelvárásokat támasztottak a válság által padlóra küldött, likviditási gondokkal küzdő bankokkal szemben, amelyeket képtelenek voltak teljesíteni.

Ha nem várják meg a hatóságok az újabb fellendülést, és a válság kellős közepén kezdenek szigorításba, ez akár tovább mélyítheti a krízist – véli Urbán – bár hozzátette, hogy a shortolás terén valóban van keresnivalója a hatóságoknak.

A szakember szerint a monetáris politika jól reagált:
a bankok feltőkésítése volt az egyetlen járható út, hiszen csak a jegybankok pénze elegendő a hisztéria megfékezéséhez. Itt arra figyelmeztetett, hogy bár népszerű politikai fordulat a bankokat és magas fizetésű bankárokat a szőnyeg szélére állítani, de az Egyesült Államokban már megkezdődött a pénzintézeteknek nyújtott kölcsönök kamatostul történő visszafizetése, amely kedvező irányba billenti a költségvetést.

Az EBRD leendő magyar igazgatóhelyettese szerint az állam és a szabályozás szerepének túllihegése további kérdéseket támaszt, hiszen jól látszik, hogy a válság ott volt erősebb, ahol a magas adósságállomány miatt az állam fizetőképessége kétségessé vált. Urbán László szerint a legjobb, amit az állam tehet, ha rendbe hozza költségvetését és hitelállományát. „Magyarország elindult ezen a helyes úton” – utalt elismerően a szakember a teremben lévő Oszkó Péter által megkezdett munkára.

A válságból kivezető utak tekintetében sem a szabályozás szigorítása, sem az állami költekezés növelési nem járható út. A piaci szereplők gúzsba kötése a növekedés visszafogásához, az utóbbi pedig törékeny növekedési modellhez vezet. A magas lakossági megtakarítással bíró Németország, Japán, az olajexportőr országok és Kína belső fogyasztói keresletének növekedése lehetne az új növekedési stratégia alapja, azonban tradicionális, kulturális okokból ezek a fogyasztók nem fognak többet költeni. Urbán szerint jól látszik, hogy a pánikhelyzet már elmúlt, a gazdaság megkezdte a kilábalást, ezért nem feltétlenül kell új gazdasági modell kialakulását várni a jelenlegi helyzettől.

Martonyi János volt külügyminiszter szerint divatos arról beszélni, hogy Európa demográfiai, gazdasági, kereskedelmi jelentősége csökken, politikai súlya visszaesik. Azonban ez relatív csökkenés: a fejlődő világ többszáz éves lemaradását küzdi le éppen rohamléptékkel, ezért tűnik az EU lassúnak. A világkereskedelemben még mindig az Unió a legnagyobb szerves egység, amely ráadásul a többoldalú tárgyalások során következetesen és egységesen lép fel, és keményen képviseli az érdekeit. A fejlődő világ most sok tekintetben izgalmas, diplomáciai és – a soha nem látott egymásrautaltság miatt – gazdasági szempontból is lényeges, hogy a piacosodást és gazdasági konjunktúrát követően az autoriter rezsimek a demokratizálódás melyik útját választják, a forradalomtól a visszarendeződésig terjedő skálán.

A hét kérdése:
Önnek mi lenne az első lépése kormányfőként? Szavazzon!
Ugyanígy számos kérdés övezi az integráció jövőjét is. Martonyi szerint az EU olyan sajátos egység, melynek lényegét mind a szuperállamot követelők, mind a széles nemzeti függetlenséget kívánók félreértik. „Az integráció modellje módosul, alakul a világhoz, de a lényege ugyanaz marad” – véli az egykori külügyminiszter. A legfontosabb az az intézményi kihívás, amellyel az EU a közelmúltban szembesült.

Az integráció döbbenetes sikertörténet, egyben sikercsapda is volt: az erőteljes bővülés és mélyülés terheit az egyébként zseniális intézményrendszer nem tudta elviselni, változni kényszerült. Martonyi szerint a válság Európának kimondottan jót tett, habár sokak számára okozott egyéni tragédiát. Azt üzente: „ébresztő, az eddiginél szorosabb gazdaságpolitikai koordinációra van szükség”. Ebből a szempontból a diplomata nagy reményeket fűz Herman Van Rompuy, az Európai Tanács első elnöke új pozíciójához és munkájához.

Nyugdíj: "a felosztó-kirovó rendszer pilótajáték"
Befektetések: nehéz évre számíthatunk

Bajnai jó, de a Fidesz jobb lenne a cégeknek
Bajnai megtartja 12 forintját
Hiba lenne gyengíteni a kelet-európai valutákat
 

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG