A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja kedd este Londonban bejelentette, hogy nyilvántartásában az eddigi 3-as kockázati csoportból a 4-esbe kerül át a spanyol bankszektor országkockázati megítélése (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA).
Az S&P által az egyes nemzeti bankszektorokra kidolgozott országkockázati osztályzati rendszer nem azonos a bankokra érvényben tartott egyéni adósi, illetve betétkockázati besorolásokkal. A BICRA-mutató az adott országok pénzügyi szektorainak egészét érintő, általános, a nemzetgazdaságra is kiható és onnan eredő kockázati tényezőket méri; a legjobb osztályzat az 1-es, a legrosszabb a 10-es.
A spanyol bankrendszer a keddi átsorolás nyomán mások mellett Csehországgal, Szlovákiával, Izraellel és Mexikóval került azonos BICRA-csoportba. A magyar bankrendszer BICRA-osztályzata 7-es a Standard & Poor´s banki országkockázati besorolási módszertanában.
A spanyol bankrendszer keddi visszasorolásához fűzött elemzésében az S&P kiemeli, hogy véleménye szerint a spanyol gazdasági növekedési kilátásai "egyre korlátozottabbak". A cég az idei év egészére 0,8 százalékos, 2012-ben 1,0 százalékos GDP-növekedést jósol Spanyolországban. A hitelminősítő szerint emellett a spanyol ingatlanpiaci aktivitás is lanyha marad, és így a spanyol bankrendszer egyre nehezebben tud majd megszabadulni ingatlan-eszközállományától.
A Fitch is lépett: a CIB anyját is leminősítették
A Fitch Ratings összesen kilenc spanyol és olasz bank, köztük a magyarországi CIB Bank anyavállalatának hitelminősítői besorolásának lerontását jelentette be, és leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette magyar piacon ugyancsak szereplő UniCredit bankot.
Döntésével a Fitch az országok besorolásához igazította a bankok minősítését. A spanyol bankházak közül rontott a Santander, a Banesto, a BBVA, a Popular és a Sabadell besorolásán. Az olasz bankok közül az Intesa Sanpaolo - a CIB Bank anyavállalata -, az Unione di Banche Italiane és a Banca Monte dei Paschi di Siena kapott rosszabb osztályzatot.
A spanyol és olasz bankok számára a korábbiaknál nagyobb kihívást jelent majd a következő európai banki stresszteszt: az Európai Bankhatóság (EBA) a korábbi 5 százalékos alaptőke arány (core Tier 1) helyett 7 százalékos küszöb mellett ismétli meg a nyári banki stresszvizsgálatokat.
Október 7-én a Fitch már elővette Spanyolországot és Olaszországot: a legnagyobb, európai központtal is rendelkező hitelminősítő Spanyolország hosszú távú államadós-besorolását AA pluszról két fokozattal AA mínuszra süllyesztette, Olaszország hosszú futamidejű szuverén hazai és küladósságának osztályzatát pedig az eddigi "AA mínusz"-ról egy fokozattal "A plusz"-ra rontotta, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.
MTI, Privátbankár