
A 265 forintos árfolyamküszöb áttörése fontos mérföldkőnek számít, mivel a forint tavaly augusztus óta a 265-275 forintos euróárfolyam sávban mozgott, az idei év eleje óta pedig a sáv erős felében.
Az elmúlt hét első felében még a görög deficittúllépés miatt az eurózóna pénzügyi stabilitásával szemben korábban felmerült kételyek csillapodása, a befektetői bizalom helyreállása segítette a forint és a térségbeli devizák erősödését. A hét második felében azonban ismét a törlesztési feltételekkel szemben elégedetlenségének hangod adó Görögország került a figyelem középpontjába, újból óvatosságra intve a befektetőket.
Rekord közelében a svájci frank árfolyama az euróval szemben: A svájci frank hajszálnyira történelmi árfolyam rekordja, 1,4300 közelébe erősödött az euróval szemben. A bankközi kereskedelemben egészen 1,4308-ig gyengült az euró, majd 1,4315 frankra korrigált. Az euró a múlt héten szerdán és csütörtökön jelentős árfolyamveszteséget szenvedett el a svájci frankkal szemben, mivel a piacok megfigyelése szerint a svájci jegybank feladta a frank erősödésének megfékezésére tett kísérleteit. |
Már az elmúlt héten felszínre került a görög segélycsomag ügyében az eurózóna tagországai között éleződő véleménykülönbség, nevezetesen az EU-bizottság elnöke, José Manuel Barroso és Angela Merkel homlokegyenest ellentétes álláspontja. Az EU-bizottság összehangolt, kétoldalú alapon szervezett tagországi hitelekkel segítené Görögországot, míg a német kancellár mereven elutasítja Görögország közvetlen megsegítését.
Hétfőn Görögország "támadásba lendült": Théodorosz Pangalosz miniszterelnök-helyettes kijelentette, hogy ha az EU nem talál megoldást a görög adósságtörlesztésre, az "az euró létjogosultságát kérdőjelezné meg". Felszólította az európai döntéshozókat, hogy egy "hiteles" csomag összeállításával bizonyítsák be elkötelezettségüket a görög válság megoldása mellett a hét második felében sorra kerülő csúcstalálkozón annak érdekében, hogy elriasszák a spekulánsokat a görög államkötvényektől. A miniszterelnök-helyettes kijelentette azt is, hogy Németország Görögország elleni spekulációra ösztönzi bankjait és egyenesen érdekében áll az euró gyengítése, mivel kedvez exportorientált iparának.
Hétfőn az euró egészen 1,3463 dollárig gyengült a péntek késő esti 1,3535 dollárhoz képest, majd a gyenge nyitás után erősödő amerikai indexekkel párhuzamosan korrigált.
Az éleződő feszültséggel párhuzamosan már péntek délután megindult a profitkivétel a térségbeli devizák árfolyamnyereségeiből: a forint 264 forintos eurójegyzés környékére gyengült vissza, a zloty 3,90-es jegyzés környékére a korábbi 3,80-as euró környékéről. Hétfőn a forint 264-es euró jegyzéstől 265,15-ig, a zloty 3,90-es euró jegyzésről 3,92 fölé gyengült. Később az euró délutáni erősödését követve mindkét deviza korrigált.
A dollárt hétfőn délután 195,76 forinton jegyezték 1,3517 dolláros eurójegyzés mellett a péntek délutáni 195,16 forint és 1,3523 dolláros euró után. A svájci frank jegyzése 184,72 forint 183,77 forint után, 100 japán jent 217,44 forinton jegyeztek 215,62 forint után.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
MTI