A visszagyűjtési arány jelenleg 21 százaléknál tart, miközben az európai uniós előírások szerint 2016-ra már a kibocsátott mennyiség 45 százalékát kell szelektíven begyűjteni. Az infrastruktúra gyakorlatilag készen áll: a lakosság 97 százaléka már közvetlen lakókörnyezetében megtalálja a gyűjtőedényeket, így alapvetően csak odafigyelés kérdése, hogy az elemeket ide dobjuk.
A gyűjtést koordináló Re´lem nemrég adta át az ország húszezredik gyűjtőedényét Budapest X. kerületében, a Kertvárosi Általános Iskolában. Az átadáson Cserépy Zoltán, a cég vezetője a közlemény szerint elmondta: jelenleg nagyjából évi 300 tonna elemet gyűjt szelektíven a lakosság, ami megfelel a jelenlegi előírásoknak, azonban a gyűjtőrendszer ennek a többszörösét is képes befogadni.
Az elemek lúgos oldatokat, az akkumulátorok esetenként nehézfémeket tartalmaznak, melyek helytelen kezelés esetén felhalmozódnak az élő szervezetekben, és súlyosan veszélyeztetik a környezetet. |
Bár az uniós cél még messze van, az elmúlt években jelentős előrelépést sikerült elérni, hiszen a visszagyűjtött mennyiség 2005-ben még csak 7 százalék volt, ma pedig 21. A munka neheze azonban ezután következik – hangsúlyozza a cégvezető. A feladat nehézségét jelzi, hogy a jelenleg csaknem 40 százalékos visszagyűjtési rátával rendelkező Hollandia is kételyeit fejezte ki a hat év alatt elérendő 5 százalékpontos növekedés miatt - mutatott rá.
A Re´lem iskolai és óvodai gyűjtőversenyeket is szervez, ezek elsődleges célja, hogy minden gyermekben tudatosuljon a hulladékfajta veszélyessége és a visszagyűjtés jelentősége.
Különös nézőpont: feleannyiba kerül a benzin mint 25 éve
A szemét pörgeti a gazdaságot?