1p
Nem a Fidesz gazdaságpolitikáját ismertetem, hanem a saját véleményemet - mondta el Járai Zsigmond. A kettő között mindazonáltal van átfedés, ahogy azt Orbán Viktor is jelezte - fogalmazott
Nem a Fidesz gazdaságpolitikáját ismertetem, hanem a saját véleményemet - mondta el Járai Zsigmond a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének csúcstalálkozóján. A kettő között mindazonáltal van átfedés, ahogy azt Orbán Viktor is jelezte - fogalmazott. A kormány gazdaságpolitikájának ostorozása mellett az adócsökkentés és -egyszerűsítés szükségességéről, az állami intézmények számának radikális csökkentéséről is beszélt a volt pénzügyminiszter

Rosszul állunk
- éllovasból sereghajtók lettünk, elképesztő lecsúszást produkáltunk, a Közép-Kelet-Európai térségben messze lemaradtunk versenytársainktól - foglalta össze a jelenlegi helyzetről alkotott véleményét Járai Zsigmond, aki szerint 25 százalékkal élünk rosszabbul, mintha megfelelő gazdaságpolitikát folytatott volna a kormány.

A Bajnai-program, a konvergenciaprogram egyetlen szót sem érdemelne, nem valóságos program, nem reális feltételezéseken alapul, nem hajtható végre - sorolta Járai Zsigmond. Mese, álom, butaság az a megállapítás, hogy a gazdaság beindul, és 3-4 százalékos növekedést mutat a közeljövőben - véli. A nemzetközi gazdaság akkor sem húzza magával a magyart, ha tényleg beindul; a fő felvevőpiacként emlegetett német gazdaság élénkülése nem jár majd jelentős importnövekedéssel, amiből profitálhatnánk. A versenyképességünk elvesztése miatt ráadásul az esetleges német import Magyarország helyett inkább Csehországból, Szlovákiából érkezik majd.

A vagyonadó, ingatlanadó logikáját Járai Zsigmond teljes mértékben elveti. Az adózott jövedelem elköltését az államnak nem kellene büntetnie; a vagyonadónak legfeljebb akkor lehet értelme, ha egy korábban nem adózott jövedelemből vásárolt vagyontárgyra vonatkozik. Egy normális adórendszerben a vagyonadónak nincs helye - fogalmazott.

A gazdaságpolitika fő dilemmája, hogy a költségvetési egyensúlyra koncentrál, vagy a inkább a versenyképesség növelésére. A kettő ugyan nem zárná ki egymást, de a Bajnai kormánynak csak az előbbi terén sikerült eredményeket elérnie, így vált ugyanis lehetővé az IMF pénzéből visszafizetni lejáró adósságainkat - fogalmazott Járai. A minimumot tehát teljesítette a kormány, az államcsődöt elkerülte, de ezért egy 10-es skálán legfeljebb 1 pontot érdemel. A Költségvetési Tanácsot egyszerű szemfényvesztésnek nevezte.

Olyan költségvetést kell csinálni, ami elősegíti a költségvetés egyensúlyát, emellett viszont a versenyképesség növelését is lehetővé teszi. Ehhez stabil, befektető- és vállalkozóbarát környezetet kell teremteni, megbízható, kiszámítható feltételeket kell biztosítani. A kormánynak világos, megbízható, kiszámítható gazdaságpolitikát kell folytatnia, stabil intézményrendszerrel. Leginkább ez hiányzott eddig: kapkodás volt, kormányzás nem - fogalmazott Járai Zsigmond.

El kell dönteni, hogy mik azok a főbb mutatók, amiket a közeljövőben el kívánunk érni - mondta. Egyrészt az állami újraelosztás arányát a GDP 50 százalékáról 40 százalékra kell csökkenteni: az államnak több pénzt kell a gazdaságban hagynia. Ezt egy dinamikusan fejlődő gazdaság esetén lehet meglépni. Ezzel párhuzamosan az adóterhelést a GDP jelenlegi 38,5 százalékáról 30 százalék alá kell csökkenteni. Ez azonban csak a költségvetési kiadások mérséklése mellett lehetséges. 3-4 ezerrel lehetne csökkenteni az állami intézmények számát; számos szervezetet csak azért hoztak létre, hogy legyen hova felvenni "a haverokat" - fogalmazott Járai.

A társadalmi feszültségek, szociális problémák megoldási lehetőségét az adóbevételek növekedése teremtheti meg - fogalmazott Járai Zsigmond. Az adóbevételek növekedésének forrása a javuló gazdasági teljesítmény mellett az alacsonyabb adókulcsoknak köszönhetően javuló adómorál lehet - véli Járai Zsigmond.

A volt pénzügyminiszter a fő problémák között említette, hogy Magyarország túl sokat költ szociális segélyekre és a bürokráciára is. Az elektronikus kormányzást kell előtérbe helyezni, de nem a meglévő kaotikus rendszer számítógépesítésével, hanem annak a teljes átalakításával - fogalmazott. Az egyébként is jelentős korrupció az elmúlt időben hihetetlen mértékben növekedett, ezt sürgősen vissza kell szorítani. Mindenhol van korrupció, de az egyedülálló jelenség a világon, hogy egy kormányzat elsődleges tevékenysége ezen alapuljon - fogalmazott Járai.

A válság kapcsán minden ország arra koncentrált, hogy a bankok a lehető legtöbb hitellel segítsék a vállalkozásokat. Egyetlen országban volt egyszerre monetáris és fiskális megszorítás: Magyarországon. Ez bunkóság, hozzá nem értés, szakszerűtlenség eredménye - fogalmazott Járai Zsigmond.

A hét kérdése:
Ön mi alapján dönt a választásokon? Szavazzon!

Az euró jó, Magyarországnak minél hamarabb be kell vezetnie a közös pénzt - véli Járai Zsigmond. Egy gyenge, felkészületlen gazdaságra viszont nem szabad ráereszteni egy erős pénzt; ma Magyarország éretlen az euró bevezetésére, ezért nem is szabad erről beszélni egyelőre. 2015, 2016 táján lehetünk kellőképp felkészültek, ám addig sok munka vár az országra.

Az új kormány társadalmi támogatottsága biztosan meglesz a szükséges intézkedések meghozatalához, a választások pontos eredményétől függetlenül. A felemelkedéshez szükséges szellemi kapacitás az országban megvan, a morál viszont hiányzik a hazai közgazdásztársadalomból - ostorozta a szakmát Járai Zsigmond, felróva a közgazdászoknak, hogy "mindenféle konvergenciaprogramokat" támogattak, hogy "nyelvükkel bizonyos hátsó feleket" illethessenek.

Az új kormány első lépésének azonnali, drasztikus adócsökkentésnek kellene lennie, akár egy héten belül - mondta kérdésre válaszolva Járai. Ennek elsősorban a társasági adót kell érintenie, de minden adónemet meg kell vágni. A fő hangsúly emellett az adónemek számának jelentős csökkentésén lehet. Ezzel párhuzamosan egy kemény kiadáscsökkentésre is szükség van, ami minden bizonnyal nem lesz konfliktusmentes - fogalmazott Járai Zsigmond. Hozzátette: az egy hetes határidő ugyan szakmai szempontból kívánatos, de a szükséges intézkedéseket lassíthatják a politikai tényezők.

Orbán: erős vállalkozókra van szükségünk
Járai: a feladatokat még nem osztják
Orbán: magyar lábakra kell állítani a gazdaságot!
Fidesz: nem akarjuk, hogy elszálljon a hiány
A piac majd kikényszeríti a fegyelmet a Fidesztől?
Járai a kiborult a költségvetés miatt

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG