"McCain nem versenyezhetett Obama pénzével" - írta George Bush elnök egykori szürke eminenciása, aki szerint ha a pénz beszélni tudna, hamarosan hallani lehetne a valódi okát annak, hogy miért veszített november 4-én John McCain.
Obama és McCain, valamint a két nagy párt is jelentést tesz a szövetségi választási bizottságnak arról, mennyi pénzt költöttek októberben és novemberben. Rove szerint Obama történelmi mértékű pénzügyi előnyre tett szert riválisával szemben, vélhetően negyedmilliárd dollárral több pénzt fordított kampányára, mint ellenfele. Ekkora különbség még nem volt az elnökjelöltek anyagi helyzete között.
A szakértő becslése szerint Obamának 827-847 millió dollár állt rendelkezésére az általános (az előválasztások utáni) kampányban. Ezt az összeget a Demokrata Párt és Obama együtt gyűjtötte. Ezzel szemben McCain 550 millió dollárt költhetett, beleértve ebbe a 84 millió dolláros szövetségi finanszírozást, amelyért cserébe McCain lemondott a republikánus konvenció utáni adománygyűjtésről.
Az amerikai munkaerőpiac brutálisabb, mint a háború Irakban Irak: Amerika 2011-ig kivonul az országból Sok amerikai katona dönt úgy, hogy inkább visszamegy Bagdadba, és sokszor halálos veszedelem közepette járőrözik az iraki főváros utcáin, semmint hogy az Egyesült Államokban kelljen munkát keresnie - írta csütörtökön a Time magazin on-line kiadása. A katonák újabb és újabb iraki küldetést is vállalnak az otthoni nehéz munkaerőpiaci helyzet miatt. Ryan Nyhus őrmester például 14 hónapot töltött Bagdadban, társaival biztosította a rendet a közép-keleti ország fővárosában. Szakaszának öt tagját lelőtték. Ő mégis visszamegy, mert az amerikai munkaerőpiac kihívásait brutálisabbnak tartja a bagdadi veszélyeknél. Néhány nappal ezelőtt újabb szolgálatra, újabb öt évre jelentkezett. |
Obama a több pénzből több aktivistát állíthatott csatasorba, több választási központot működtethetett az államokban, többet költhetett postai reklámokra és a demokrata választók mozgósítására.
Rove szerint mítosz a korábbi Obama-stábnak az a közlése, hogy a demokrata szenátort kis adományozók támogatták. Az adományok 74 százaléka a 200 dollárnál többet adakozó nagyobb donoroktól származott, és csaknem a fele olyanoktól, akik ezer dollárnál többet adtak.
A szakértő megállapította: Obama győzelmével meghalt az 1974-es Watergate-botrány után kialakított kampányfinanszírozási rendszer. Annak idején két céllal hozták létre a szabályozást: egyrészt, hogy mérsékeljék a pénz hatását a politikára, másrészt, hogy a jelöltek esélyei kiegyenlítettek legyenek. Az idei választáson egyik célt sem sikerült elérni. A 2008-as elnökválasztásra összesen 2,4 milliárd dollárt költöttek, ez rekord összeg. Obama kiugró előnye arról tanúskodott, hogy a pénz minden korábbinál nagyobb szerepet játszott a választáson és a jelöltek nem egyenlő esélyekkel küzdöttek.
A hollywoodi sztárok is látni akarják Obama beiktatását
Opray Winfrey, az amerikai beszélgetős show-k királynője kibérli a Kennedy Center operatermét Washingtonban Barack Obama elnök beiktatására, de rajta kívül olyan hírességek is jelen lesznek a január 20-i eseményen, mint Tom Hanks, Bruce Springsteen és Spike Lee.
Oprah közölte, hogy napi show-ja a beiktatás hetén Chicagóból a fővárosba, Washingtonba költözik; az adásokat a Potomac partján fekvő híres Kennedy előadóművészeti központból fogják sugározni. Oprah már kezdettől kiállt Obama jelöltsége mellett, több kampányrendezvényén is fellépett.
Tom Hanks kétszeres Oscar-díjas színész közölte: ő is jelen lesz Obama beiktatási ünnepségén, még akkor is, ha nem kap helyet az első sorban, vagy le sem tud ülni. "Majd ott leszek valahol hátul (...) leülök a Lincoln emlékmű lépcsőire és a távolból figyelem az eseményt egy kivetítőn" - mondta. "Még sosem voltam elnöki beiktatáson, és végre valaki, akire szavaztam, nyert, ez többnyire nem így történt az életemben" - fogalmazott. Hanks már májusban Obamát támogató videót helyezett el a MySpace portálon; dicsérte a demokrata politikus jellemét és jövőképét, azt, hogy Obama "tisztessége és odaadása egyesít bennünket, ahogy ez történt Franklin D. Roosevelt, Harry Truman és John F. Kennedy, sőt Ronald Reagan esetében is".
Bár Obama beiktatási ünnepségének részletei még javarészt tisztázatlanok, az már biztos, hogy január 20-án Washingtonban lesz más hírességek mellett Bruce Springsteen és Will.i.am Emmy-díjas hip-hop zenész, továbbá Anne Hathaway, Spike Lee, Tim Robbins, valamint Maggie Gyllenhaal.
A palesztinok szerint Obama nem oszt, nem szoroz
Obama inkább Clintonnal, mint nélküle
Az Obama-kormány fele már összeállt
5 millió ember előtt teszi le esküjét Obama
Válságstáb: Eisenhowerről vesz mintát Obama
Obama bemutatja a Szupercsapatot?
MTI