Az ismeretlen károkozó által okozott károkat továbbra is a Magyar Biztosítók Szövetsége által kezelt Kártalanítási Számla rendezi, de ez a kártalanítás a jövőben sem terjed ki ismeretlen járművel a károsult gépjárműben okozott károkra. A módosított rendelet azonban már tesz egy kivételt: ha az ismeretlen gépjárművel okozott kár halállal vagy súlyos személyi sérüléssel végződik, akkor a Kártalanítási Számla kezelője a károsult járműben keletkezett károkat is megtéríti. Változatlanul a Kártalanítási Számláról rendezik a biztosítással nem rendelkező járművel okozott károkat is.
Változik a biztosító egy balesetre jutó helytállási kötelezettsége is, de csak a személyi sérülések miatti károk esetén. Ez jelenleg 1,25 milliárd forint, a jövő év első napjától viszont 1,5 milliárd forint lesz (ez az egyetlen új szabály, amely nem július 1-jétől hatályos). A dologi károkra maximálisan kifizethető 500 millió forintos határ változatlan marad.
Ha magyar károsultja van a külföldön, külföldi üzembentartó által üzemeltetett gépjármű által okozott balesetnek, akkor a magyar fél választhat: vagy a károkozóval, vagy annak biztosítójával szemben lép fel a kárigényével. |
Fontos tudni, hogy ezentúl a kárelőzményi (bonus-malus) igazolásokat az új biztosító kéri meg - 30 napon belül - a korábbi biztosítótól. A szintén július 1-jén hatályba lépő biztosítási törvény módosítása az igazolás kiadására - a kérelem beérkezésétől számítva - 15 napot ad a régi biztosítónak. Amennyiben az ügyfél ehhez nem adja meg a korábbi biztosító nevét és a kötvény számát, akkor automatikusan a legrosszabb - malus 4-es - besorolásba kerül.
Újabb változás a kötelezőnél
Kevés a mazsola, olcsó a jogsi
MTI