„A globális előremutató indikátorok, amelyek a mesterséges, keresletélénkítő állami mentőcsomagok mellett az elmúlt 12 hónapban a piaci optimizmust gerjesztették, várhatóan tetőznek a következő hónapokban, s fennáll a veszélye, hogy a befektetők által prognosztizált V alakú kilábalás helyett duplaaljú recesszióba süllyedünk. Számos olyan további globális problémát látunk jelenleg, amelyek akár a válság egy újabb hullámát is előidézhetik 2010-ben” - figyelmeztet Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
A legfontosabb globális problémák:
- A világgazdaság fogyasztásában meghatározó szerepet játszó fejlett piacok lakosságát jó ideje fenyegető túlzott eladósodottság után, a kormányzati gazdaságélénkítő csomagok hatásaként, immár állami szinten erősödnek a kockázatok a fizetőképességgel kapcsolatban. Spanyolország, Portugália és Írország mellett, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is nagyon komoly adósságspirálba került.
- Az adósságállomány kényszerű leépítése, a várható megszorítások csökkentik a fogyasztók mozgásterét és a vállalati profitdinamikát.
- Az emelkedésben döntő szerepet játszó korlátlan rövid távú likviditásba vetett befektetői bizalmat megingathatják a monetáris szigorítás fokozatosan jelentkező lépései. Több országban már megkezdődött a kamatemelési ciklus, az Egyesült Államokban a likviditásnövelő programok jó része nem folytatódik tovább, míg Kínában a kötelező tartalékráta többszöri emelése okozott aggodalmat a piacokon.
- Az Egyesült Államokban rekord közelire nyílt az olló a feldolgozóipari index és a szolgáltatóipari index között. A korábban hasonló szinten mozgó indikátorok most egyre élesebben elválnak egymástól, hiszen az állami mentőcsomagok a feldolgozóipart segíthetik, a szolgáltatóipari index teljesítményéből pedig következtetni lehet arra, hogy mire képes a rendszer stimulusok nélkül.
- Hosszabb távú kockázati tényező az alapjaiban más, sok tekintetben szigorodó szabályozási környezet, elsősorban a tőkeáttételes pozíciók vonatkozásában.
- Megfelelő felvevőpiacok hiányában nincs visszatérés az exportvezérelt növekedéshez, így valószínű, hogy a mesterségesen felduzzasztott jólét után alacsonyabb életszínvonalra kell berendezkedni.
„A kockázat- és hozamkilátások idén nem kedvezőek a részvény- és kötvénypiaci befektetések szempontjából. A válság miatt a vállalati eredménykilátások kevésbé láthatók. Amennyiben az eredménynövekedési várakozások beigazolódnak, a piacok egy ilyen elképesztő emelkedés után sem számítanak kirívóan drágának, de az attraktív vételek időszaka már biztosan elmúlt” - mondja a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
A kötvényhozamok vonatkozásában a szakember kiemeli: „A vállalati kötvények 2009 első felében kiváló befektetésnek bizonyultak, hiszen a legjobb minősítésű vállalatok és a még nem túl kockázatos BBB minősítésű cégek kötvényein nagyon magas hozamokat lehetett elérni. A piacokra ömlő likviditással párhuzamosan azonban az AAA és BBB minősítésű vállalati kötvények hozama egyaránt jelentősen csökkent, így azok már nem kínálnak vonzó befektetési alternatívát.”
„A régiós részvénypiacok most stabilabbnak tűnnek, aminek az a magyarázata, hogy a befektetők alapvetően a magas költségvetési hiánnyal rendelkező, és emiatt valós vagy vélhető finanszírozási problémákkal küszködő egyéb országokat büntetik. Az osztrák tőzsdén egyéves időtávon ígéretes befektetés lehet az innovatív, diverzifikált termékportfólióval rendelkező biotech társaság, az Intercell” - emeli ki Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
A hazai részvénypiacon a Generali Alapkezelő kedvenc likvid papírjai közé tartozik a stabil növekedési kilátásokkal rendelkező Egis, osztalékhozama miatt a Magyar Telekom, a közepes kategóriában az iparági kilátások mérsékelt javulásával komoly felértékelődés előtt álló Rába. „Az OTP régiós társaival összehasonlítva még valamelyest vonzó lehet a befektetők számára, de a kockázatok jelentősek, ráadásul a régiós bankszektorról általánosságban is elmondható, hogy a hitelállomány-növekedési potenciál nagyon alacsony, s a hitelportfóliók további romlása is hordoz magában veszélyeket” - teszi hozzá Pallag Róbert.
A negyedév végére kilábalunk a recesszióból
Cégek: kicsiben kellene gondolkodnunk?
Nem lesz jobb a beruházási helyzet
Négy év és jöhet a Kánaán - euróval együtt
Az amerikaiak érzik, hogy nem csak ők a világ urai
Privátbankár