A görög államadósság-válság egyértelmű tanulsága az, hogy ha egy országnak piaci finanszírozásra van szüksége, akkor nem teheti kockára a hosszú távú költségvetési fizetőképességébe vetett befektetői bizalmat - áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban kiadott átfogó elemzésében, amely szerint ugyanakkor az euróövezeti költségvetési megszorító intézkedések az újabb recesszió kockázatával járnak.
A legnagyobb európai hitelminősítő a valutauniós országok költségvetési-pénzügyi helyzetéről összeállított 25 oldalas áttekintésében kiemeli: jóllehet Luxemburg kivételével immár az összes euróövezeti tagállam az EU túlzottdeficit-eljárása alatt áll, a legtöbb tagország még hozzá sem látott az érdemi költségvetési konszolidációhoz. Jelentős szigorító lépéseket eddig csak Görögország, Írország, Spanyolország és Portugália jelentett be, a legnagyobb tagállamok államháztartási hiánya az idén várhatóan nagyobb lesz a tavalyinál.
A Fitch arra számít, hogy igazából jövőre kezdődik majd a valutaunió egészére kiterjedő költségvetési szigorítás, ez azonban a ház szerint növeli a kettős mélypontú euróövezeti recesszió kialakulásának kockázatát.
A növekedés legutóbbi felgyorsulása javította annak az esélyét, hogy 2010 egészében az euróövezeti gazdaság bővülési üteme meghaladja a 1,5 százalékot, ám ez is lanyha növekedés lenne az Egyesült Államokban és Japánban várt GDP-pluszhoz mérve; a Fitch ebben a két országban 2,5-3 százalékos növekedésre számít az idén.
A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy az euróövezeti tagállamok költségvetési finanszírozási szükségletei jelenleg a legmagasabbak a valutaunió 1999-es indulása óta. A Fitch prognózisa szerint az egyes tagállamok bruttó államháztartási finanszírozási igénye az idén csaknem megkétszereződik, a GDP-hez mért tavalyi 9,3 százalékos középértékről 18 százalékra, és e szint közelében marad 2011-2012-ben is. E "példátlan" költségvetési hiteligény változatlanul magas államháztartási hiányokat és rövidülő lejárati struktúrát - ezzel együtt nagyobb hitelmegújítási igényt - tükröz - áll az elemzésben.
A Fitch Ratings szakértői külön fejezetben tárgyalják az euróövezet felbomlásának esélyeit, "Az elképzelhetetlen elképzelése" címmel. A cég megállapítja: a makro-egyensúlytalanságok és a "perifériális" tagállamokat sújtó pénzügyi stressz ellenére középtávon alacsony a valószínűsége a valutaunió szétesésének. A tagság ugyanis még mindig komoly előnyökkel jár, főleg a kisebb tagországok számára; az előnyök közé tartoznak például az alacsonyabb finanszírozási költségek.
Különösen valószínűtlen valamely "gyengébb" euróövezeti tagállam önkéntes távozása. A kilépés potenciális előnyeit - az önálló jegybanki kamatmegállapítás szabadságát, a valutaleértékelést és az ebből eredő versenyképességi nyereségeket - ugyanis messze felülmúlják a távozás valószínűsíthető negatív következményei, köztük a pénzügyi válság és a szuverén törlesztésképtelenség várható bekövetkezte - áll a Fitch Ratings elemzésében.
A cég szerint az euróövezet felbomlásának jogi, pénzügyi és politikai akadályozó tényezői hatalmasak, az esetleges szétesés következményeibe pedig "nem is érdemes belegondolni". Mindezek alapján a Fitch azzal számol, hogy a valutaunió fenntartása melletti politikai elkötelezettség a továbbiakban is erős marad.
MTI