A GVH még 2009. május 21-én indított eljárást a 10 aláíró szervezet ellen, mert a kódex 94 pontjából 10-et kifogásolt, közöttük többet alkalmasnak tartott a versenytörvény előírásainak megsértésére, a piaci verseny korlátozására.
A helyzet azonban a vizsgálat alatt alapvetően megváltozott. Az aláírók kinyilvánították, hogy a kódex csak akkor él, ha megvalósításában valamennyi érintett részt vesz, ám nem sokkal ezután a kiskereskedőket képviselő szervezetek az élelmiszer termékpálya törvényre hivatkozva végérvényesen elálltak a kódex alkalmazásától.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség, a kódex egyik aláírója június 30-án jelentette be, hogy felmondja a kódexet. Az MTI-hez eljuttatott reagálásában a szervezet kifejti: úgy vélte, hogy az Országgyűléshez júniusban benyújtott, a beszállítókkal szembeni tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvényjavaslat, az élelmiszer-termékpálya törvény és a kódex terheit együttesen nem tudták volna vállalni a válság idején.
Emlékeztetnek rá, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) egy évvel ezelőtt, 2008. augusztus 5-én azzal a szándékkal ült tárgyalóasztalhoz a kereskedőkkel, hogy egy szakmai megállapodás keretében segítse a hazai beszállítókat.
Az FVM a hosszas tárgyalássorozat alatt mindvégig a megállapodás mellett állt ki, azzal, hogy aláírás esetén nem nyúl a törvénykezés eszközéhez, végül azonban benyújtotta az élelmiszer termékpálya törvényt. A versenyjogi eljárás megindításának oka az volt az OKSZ szerint, hogy az FVM nem egyeztette a kódexet a GVH-val, annak aláírása előtt.
Sajnálatosnak nevezi az OKSZ, hogy az élelmiszeripar képviselői ürügyet kerestek arra, hogy még a GVH eljárás lezárása előtt megindulhasson a törvénykezés, indokolatlanul vádolva a kereskedőket a kódex szellemével ellentétes magatartással.
Az FVM-ben megfogalmazott és az Országgyűlésben június 29-én megszavazott törvényt végül a köztársasági elnök nem írta alá, hanem megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek, annak szakmai és jogi hibái miatt. Az OKSZ is arra kérte a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a törvényt.
Az OKSZ szándéka továbbra is a hazai kistermelők segítése, ezért javaslatokat dolgoz ki, amelyekhez felhasználják a kódex-tárgyalások tapasztalatait, amelyek így nem vesznek kárba - fogalmaznak.
Nem csak az olajon csúsztak el a saját márkák
A nőknek még nem ment el a kedve a vásárlástól
Válságban kevésbé fogy a bio
Csendrendelet és szesztilalom: nem a mi műfajunk
Nem olcsók a magyar ruhaboltok
Népszerű az egészséges életmód
Utánanéznek a gének és a vásárlás kapcsolatának
MTI