A Magyar Szocialista Párt (MSZP) szerint a termőföld nemzeti kincs. A szocialisták azt szeretnék, hogy minden megművelhető földdarab a magyar gazdálkodóé legyen. Ezért kezdeményezték a 2011-ben lejáró földvásárlási moratórium meghosszabbítását, további három évvel. Olyan földtörvényt alkotnának, amely figyelembe veszi a helyi adottságokat, amely a helyi közösségekre bízza, ki legyen a földhasználó, és amely kizárja, hogy bárki a gazdák kárára spekulálhasson. Az állami földeket alapvetően a vidéki foglalkoztatás és a termelés biztonságának megteremtése érdekében használnák. Folytatnák a földért életjáradék programot, fenntartanák az előhasználati és elővásárlási gyakorlat jelenlegi rendszerét a termelés és a termelők számára. A földtulajdonosok és földhasználók biztonsága érdekében az MSZP megteremtené az osztatlan közös tulajdon fenntartható használatát. A földbirtok további elaprózódásának megakadályozása érdekében alakítanák ki az öröklés szabályait. Az állattenyésztőknek tartós földhasználatot biztosítanának. Nem engedik meg, hogy a ’90-es évek elején elkövetett súlyos hibák megismétlődjenek, ezért nem támogatják az új földosztást - áll a szocialisták választási programjában.
A Magyar Szocialista Párt választási programja szerint növelni kell az állattenyésztés arányát, fejleszteni a kertészeti kultúrákat, a vegyes üzemi struktúrákat, elő kell segíteni a piaci szereplők közötti együttműködést. Erőteljesen fejlesztenék az élelmiszeripart és folytatnák a termelői tulajdonhoz jutás lépéseit a feldolgozásban - ígérik a szocialisták. Az MSZP elősegítené a kis- és közepes méretű vállalkozások alkuképességének erősítését a multinacionális kereskedelmi láncok piacán és törekedne alternatív élelmiszer-kiskereskedelmi csatornák létesítésére. A szocialisták szerint olyan pénzügyi és intézményi rendszert kell felépíteni, amely jobban segíti az új piacok feltárását és ösztönzi a piacra jutást. Az agrárgazdaság sajátosságainak megfelelő, elkülönített hitelcsomagok alkalmazására van szükség az MSZP szerint.
Legkésőbb a jövő év első felében esedékes magyar elnökség végére egyezséget szeretne elérni az Európai Unió tagországai között a közös agrárpolitika eszközrendszerének jövőjéről a spanyol-belga-magyar elnökségi hármas - jelentette be Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. Újabb törésvonal bontakozik ki az unióban, és ennek középpontjában a támogatások tagországok közti teljes kiegyenlítése áll. Elsősorban arról van szó, hogy meddig juthatnak több támogatáshoz a régi tagországok "történelmi alapon". |
A Fidesz-KDNP a magyar áruk, magyar termékek védelmével - a hungaricumok esetében kiemelt támogatással - növelné a hazai piacot és tisztességes viszonyokat alakítana ki a kereskedelemben. Továbbra is fontos, hogy hazánk GMO-mentes állapotát fenntartsuk - áll a Fidesz-KDNP választási programjában. A Fidesz-KDNP szerint olyan sokrétű mezőgazdaság, környezet- és tájgazdálkodás megteremtése a cél, amely úgy állít elő értékes, a természetet a lehető legkevésbé terhelő, egészséges és biztonságos élelmiszereket, helyi energiákat és különféle nyersanyagokat, hogy közben megőrzi természeti értékeket.
A Jobbik stratégiai feladatnak tartja a föld nemzeti tulajdonban tartását. Ezért választási programja szerint kezdeményezné a hatályos földtörvény olyan irányú módosítását, amely megakadályozza a külföldiek földtulajdonszerzését a moratórium lejárta után is. Választási programjában a párt felhívja a figyelmet arra, hogy a jelenleg Magyarországon élő külföldiek által működtetett nagyüzemek tulajdonosai 2011 után - elővásárlási joguk révén - könnyen földterülethez juthatnak. A Jobbik inkább elővásárlási jogot biztosítana első helyen a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-n belül kialakított Nemzeti Birtokpolitikai Központ, valamint a fiatal és helyben gazdálkodók számára. A párt szerint az osztatlan közös tulajdonú földeket tisztességes, piaci áron fel kellene vásárolni, s hosszú távú kedvezményes haszonbérleti szerződéssel földhöz lehetne juttatni a vidékre költözni szándékozó fiatalokat. Földhasználatot biztosítanának továbbá a mélyszegénységben élők számára közösségi földprogram keretében.
A Jobbik szerint a vidék gazdaságának a feladata a társadalom minőségi, GMO-mentes élelmiszerrel való ellátása - áll a párt választási programjában. A Jobbik szerint a közjót szolgáló agrármodell kialakítására van szükség, a bioüzemanyag-felhasználást pedig csak élelmiszer-előállítás céljára engedné a párt, létrehozná viszont a vidék bankját és biztosítóját. A Jobbik célja, hogy a többi tagállamból érkező élelmiszerimport ne haladja meg a 25 százalékot. A párt számol az anyagi és más erőforrásokat helyben tartó, önkormányzatok kezelésében álló "pénzhelyettesítők" bevezetésével is.
A Magyar Demokrata Fórum (MDF) olyan kis, tudásalapú kereskedőházakat hozna léte, amelyek például piaci információkkal, jogi tanácsadással, marketing, finanszírozási források felkutatásával bankkapcsolatokkal, felvásárlás, stb. segítenék a kis- és közepes vállalkozókat. E kereskedőházak sikerdíjas szolgáltatásokat nyújtanának így. A párt szerint szükség van megjelenésükre a mezőgazdasági nyerstermékek termelése és feldolgozása, az élelmiszeripar, a megújuló energiaforrások felhasználása területén is.
A Lehet Más a Politika (LMP) is el akarja érni, hogy az uniós tagországok többségéhez hasonlóan 2011 után is érvényben tartsuk a földvásárlási moratóriumot. A párt felfogása szerint a termőföld nem egyszerűen gazdasági erőforrás, hanem a vidéki élet fenntarthatóságának alapja. Az LMP választási programja szerint a mezőgazdaság foglalkoztatási és népességmegtartó hatása szempontjából döntő jelentőségű, hogy kié a föld. A párt azt tartja optimálisnak, ha a termőföld döntően helyben lakó, életvitelszerűen gazdálkodó emberek kezében van. A támogatási rendszernek nem szabad ösztönöznie a birtokkoncentrációt, hanem ellenkezőleg, ellensúlyoznia kell a birtokkoncentráció irányába ható piaci folyamatokat - véli az LMP, amely a családi gazdálkodást folytató kis- és közepes birtokosokat segítené.
A mezőgazdaságban "zöld fordulatot" hirdető LMP a családi gazdálkodást folytató kis- és közepes birtokosokat, az egészséges élelmiszerekkel a helyi piacot ellátó termelőket, a biotermelőket és a helyi foglalkoztatásban fontos gazdálkodókat segítené. Az LMP célja, hogy a jövőben a termeléshez kapcsolódó támogatások egy részét komplex vidékfejlesztési, agrár-környezetvédelmi, a vidéki életminőséget javító intézkedések javára csoportosítaná át, a termeléshez kapcsolódó támogatásokat pedig az üzemméret növekedésével csökkentené.
A hét kérdése: A Fidesz-KDNP fölényes győzelmét jósolják a közvélemény-kutatók. Ön szerint mennyivel nyer a párt? Szavazzon! |
A Civil Mozgalom korszerűen termelő, magas hozzáadott értékű terméket előállító, jól jövedelmező, átlátható, fehér mezőgazdaságot hozna létre. Kiegyenlítené a növénytermesztés és az állattenyésztés arányát és öntöztetné a mezőgazdasági területek legalább 10 százalékát. A mezőgazdasági termelést pénzügyi konstrukciókkal élénkítené a CM, amely a belföldi fogyasztást a direkt értékesítés támogatásával növelné. Ösztönözné a szociális szövetkezetek létrehozását és "megengedné" a "kistérségi fizetőeszköz" bevezetését a párt. A CM csak a 0,3 ha és a 30 ha nagyságú családi gazdaságoknak adna vissza nem térítendő támogatást, a 30-300 hektár közöttiek emelkedő önrészt és kedvezményes hitellehetőséget kapnának, a nagyobbak semmit.
2014-ig nem vehetnének a külföldiek földet
Minden pártnak vannak zöld gondolatai
Hosszabbítás: magyar földet magyar embernek
Termőföldeket értékeltet az MNV
Orbán: magyar lábakra kell állítani a gazdaságot!
Földért életjáradék: indul az ötödik program
MTI