Az idei év első kilenc hónapjában 2009 hasonló időszakához képest 18 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója, a növekedési ütem ugyanakkor lassult – hangoztt el a Coface Hungary keddi sajtótájékoztatóján. Megfigyelhető továbbá, hogy a vizsgált időszakban több céget jegyeztek be, mint ahány megszűnt, a Coface első kilenc hónapban 24376 aktív felszámolási eljárást rögzített, miközben 527 ezerről 540 ezerre növekedett a gazdasági társaságok száma. A cég 2010 végére 6 százalék feletti fizetésképtelenségi hányadot prognosztizál, ami közel 10 százalékkal haladja meg a 2009-es adatot.
A felszámolási eljárások száma 22 százalékkal (összesen 13258 eljárás), a végelszámolások száma 11 százalékkal növekedett (összesen 10848 eljárás). Tavaly év végén 5,49 százalék volt a fizetésképtelenségi arány országos átlagban, amelyet már 2010. harmadik negyedévben meghaladtak egyes ágazatok. Míg 2009 első kilenc hónapjában 3,91 százalékos fizetésképtelenségi hányadot mért a Coface, az idei év hasonló időszakában jóval magasabb, 4,52 százalékos adatot számolt.
Nem csak a fizetésképtelenségi eljárások száma növekszik, de a csődhányad is drasztikusan emelkedik - fejtette ki Bagyura András, a Coface kereskedelmi vezetője. Idén az első kilenc hónapban 270 csődeljárás t indítottak míg az előző év azonos időszakában 58.at. Bagyura András szerint a bajba jutott cégek talpra állításában az új csődszabályozás nem hozta meg a várt változást, mert a csődeljárások többsége még most is felszámolásba fordul át. Kárpáti Gábor, a Coface Hungary ügyvezetője szerint vagy a cégek részéről nincs egyelőre kellő fogadtatása a 2009-ben módosított csődtörvénynek vagy a törvényi szabályozás nem kellően tökéletes. Elmondta, hogy a tényleges reorganizáció azért nem történik meg a csődvédelmet kért cégeknél, mert a hitelezők egyből elfordulnak tőlük.
Legmélyebben a kereskedelem és az építőipar
A legtöbb fizetésképtelenségi eljárásban továbbra is az építőipari, valamint a kis-, illetve nagykereskedelmi cégek érintettek. Az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás 25 százalékát kereskedelmi vállalkozások tették ki, ezen belül is az élelmiszeripari termékek kereskedelmével foglalkozók voltak a legnagyobb számban érintettek.
Az eljárások további 19 százalékát építőipari cégek ellen kezdeményezték az év első kilenc hónapjában. Ebben az időszakban több ezer építőipari cég szűnt meg, ugyanakkor szinte ugyanennyi új is alapult.
Mivel továbbra is könnyen és gyorsan lehet céget alapítani, ezt meg is teszik. Még mindig sokszor előfordul, hogy az építőipar új tevékenységi körként jelenik meg egy olyan vállalatnál, amely korábban még hasonlót sem csinált - mondta Kárpáti.
Nagy számban indult eljárás továbbá az ingatlangazdálkodási és a turisztikában tevékenységet folytató vállalkozások, a gépjárműipar, textilipar, a vendéglátás és a faipar területén tevékenykedő cégek ellen is. A vizsgált iparágak közül 2009 hasonló időszakához képest csupán az acél- és fémipar valamint a mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalatok tudták csökkenteni a fizetésképtelenségi arányukat.
A földrajzi eloszlást vizsgálva kiderül, hogy 2010 első kilenc hónapjában a legtöbb eljárást a fővárosban valamint Pest megyében folytatták (az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás 53%-át). Budapesten az eljárások 43,82%-át, Pest megyében, pedig 9,46%-át indították. Az eljárások százalékos megoszlásához hasonlóan a hazai vállalkozások 40%-át is a fővárosban regisztrálták.
Privátbankár