A monetáris politikának az inflációs és reálgazdasági szempontok mellett továbbra is figyelmet kell fordítania a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitásának megőrzésére és a tőkeáramlások folytonosságának biztosítására. Az ország megítélésének októberben megfigyelt radikális romlása után a külső finanszírozást övező kockázatok fokozatosan mérséklődtek. A bizonytalanság azonban ezzel együtt is számottevő, a monetáris politika továbbra is szűk mozgástérrel rendelkezik - írja a jegybank közleménye.
A nemzetközi környezetben végbement kedvezőtlen folyamatok tartósan is megváltoztathatják a magyar gazdaság külső forrásbevonási feltételeit. A globális kockázatvállalási hajlandóság hosszabb távon is a válság előtti szint alatt maradhat, ami a hazai gazdasági szereplők alkalmazkodását, a kiadások és jövedelmek közötti különbség tartós csökkentését teszi szükségessé.
A Monetáris Tanács a várható gazdasági lassulással és erőteljes dezinflációval összhangban a monetáris kondíciók lazításának folytatása mellett döntött. Amennyiben a tőkeáramlások folytonossága és a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitása lehetővé teszi, az alapkamat a következő hónapokban tovább csökkenhet - olvasható az MNB közleményében.
Majdnem nagyobbat vágtak
Elemzői kommentárok: Nem veszti el az eszét a jegybank |
A dezinflációtól nem kell félni
Ma nincs deflációs veszély Magyarországon, azaz negatív fogyasztói áralakulásra nem kell számítani, a bérek növekvő trendje nem ezt vetíti előre - mondta Simor. Az aktualizált konvergenciaprogramban szereplő, jövő évi 4,5 százalékos átlagos infláció valószínűleg a jövő évi költségvetés számaival illetve az IMF megállapodással összefüggésben alakult ki - felelte az MTI kérdésére a jegybank elnöke. Hozzáfűzte azt is, hogy a prognózist készítők nehéz helyzetben vannak, hiszen a feltételek gyorsan változnak.
Az MNB november végi inflációs jelentésének készítésekor például még 280 körüli, éppen gyengülő forintárfolyam mellett 80 dolláros hordónkénti olajár volt a jellemző, ma pedig a forint/euró árfolyam 260 körül stabilizálódik, az olajár pedig 40 dollárhoz közelít - magyarázta Simor András.
Az MNB elnöke úgy vélte, hogy ha most publikálná inflációs jelentését a jegybank, akkor a jövő évi átlagos inflációt a novemberben közölt 3,1-3,4 százaléknál is alacsonyabbra várná.
Az utolsó idei kamatvágást várják
Közel fél évet várnak pénzükre a magyarok
Minden azon múlik, lesz-e fordulat 2009-ben
Véget ért az európai kamatvágás?
MTI, Privátbankár